Ramiz Kelmendi: Me 300 milionë euro kredi e shpëtojmë ekonominë

29.07.2020 23:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ramiz Kelmendi: Me 300 milionë euro kredi e shpëtojmë ekonominë

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, ish-zv/kryeministri dhe biznesmeni i njohur kosovar, Ramiz Kelmendi, ka ftuar Qeverinë e vendit që urgjentisht të shprehë masa administrative ligjore ndaj kategorisë qytetare të cilët nuk po respektojnë masat antiCovid.

Në një intervistë ekskluzive për ‘RADIO 1’, Kelmendi ka dhënë edhe propozim udhëzimet e daljes së vendit nga situata e rënduar shëndetësore dhe ekonomike.

Kelmendi thotë se huazimi nga fondi pensional, nuk ka ndonjë efekt cilësor, nëse krahas kësaj shteti nuk hynë në një kredi. Huazimi vetëm nga Fondi Pensional, sipas Kelmendi vetëm sa e thellon diferencën në mes të të varfrit dhe të pasurit.

“Shteti duhet të hyjë në kredi. Përveç huazimit nga Fondi pensional i cili e shton diferencën në mes të varfrit dhe të pasurit. Kjo për arsye se 10% e një të ardhure personale me 250 euro, apo 10 % i një page në institucione mbi 700 euro, sërish ka dallim. Prandaj ata që kanë mjete më të mëdha sot, do marrin më tepër se sa qytetarët që kanë mjete më pak e ju duhen më shumë. Prandaj kjo diferencë e krijuar pastaj do krijojë një dëm në stabilitetin ekonomik e politik. Pra këtu edhe qëndron problemi dhe për të eliminuar këtë problem këtë diferencë, jam i sigurt se rrugëdalja është që shteti të marrë kredi dhe me atë të bëjë ndarje proporcionale për kokë banori, 50 euro, 100 euro apo edhe më tepër. Krejt kjo do të nxiste edhe konsumin dhe do ngjallte ekonominë. Krejt kjo përfundon diku me një kredi –borxh me rreth 300 milionë euro, e që ju garantoj se për Qeverinë është kredi ose borxh minor. Shteti jonë është shteti me më së pakti borxhe në rajon dhe 300 milionëshi nuk rrezikon asgjë,” tha ai.

Kelmendi thotë se Qeveria e vendit në asnjë rrethanë nuk guxon të kontribuojë dhe ta lëshojë veten në veprime të cilat ndikojnë që qytetari të humbë besimin në vendimet e saj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Avdyli: Nëse nuk reagojmë shpejt pacientët do të na vdesin në korridore të spitaleve e vetura

Avdyli: Nëse nuk reagojmë shpejt pacientët do të na vdesin në korridore të spitaleve e vetura

Ky është 27 vjeçari kamenicas që vdiq nga COVID-19

Ky është 27 vjeçari kamenicas që vdiq nga COVID-19

Ramiz Kelmendi: Me 300 milionë euro kredi e shpëtojmë ekonominë

Ramiz Kelmendi: Me 300 milionë euro kredi e shpëtojmë ekonominë

Serwer: Shtetet e Ballkanit Perëndimor t’i kapërcejnë së pari barrierat politike

Serwer: Shtetet e Ballkanit Perëndimor t’i kapërcejnë së pari barrierat politike

Zemaj publikon pamje nga Klinika Infektive në QKUK: Mos u shliro

Zemaj publikon pamje nga Klinika Infektive në QKUK: Mos u shliro

Sekretari i BIK: Po manipulohet me Erdoganin – Xhamia e Madhe është donacion i besimtarëve të Turqisë

Sekretari i BIK: Po manipulohet me Erdoganin – Xhamia e Madhe është donacion i besimtarëve të Turqisë

Pulmologu Besim Morina: Ndodh që pacientët me COVID-19 i trajtojmë edhe korridoreve

Pulmologu Besim Morina: Ndodh që pacientët me COVID-19 i trajtojmë edhe korridoreve

Tre të arrestuar për sulm fizik me shqelma ndaj dy policëve mitrovicas

Tre të arrestuar për sulm fizik me shqelma ndaj dy policëve mitrovicas

SHBA do t’i tërheqë 12,000 trupa nga Gjermania

SHBA do t’i tërheqë 12,000 trupa nga Gjermania

​Hoti: Rajoni është i ndarë, ekziston vullneti i udhëheqësve për ta ndryshuar atë

​Hoti: Rajoni është i ndarë, ekziston vullneti i udhëheqësve për ta ndryshuar atë

Hashim Thaçi dekoron Halil Kastratin me medaljen “Shën Tereza” për humanizëm

Hashim Thaçi dekoron Halil Kastratin me medaljen “Shën Tereza” për humanizëm

Arrestohet një i dyshuar për fajde në Gjilan

Arrestohet një i dyshuar për fajde në Gjilan

Infektologu Sadiku: Nuk është mirë të falet Bajrami në xhami

Infektologu Sadiku: Nuk është mirë të falet Bajrami në xhami

​Shkencëtarët: Covid-19 ka ekzistuar te lakuriqët e natës që 70 vjet

​Shkencëtarët: Covid-19 ka ekzistuar te lakuriqët e natës që 70 vjet

Qeveria mbulon shpenzimet e Kartonit të Gjelbër nga 1 gushti deri 31 dhjetor

Qeveria mbulon shpenzimet e Kartonit të Gjelbër nga 1 gushti deri 31 dhjetor

Hyseni: Në negociata do të preken elemente të veçanta, por ato rezultojnë me njohje reciproke

Hyseni: Në negociata do të preken elemente të veçanta, por ato rezultojnë me njohje reciproke