Rama do të ndryshojë kabinetin. Socialistët thërrasin forumet për “gjyqin” e qeverisë

22.12.2018 00:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rama do të ndryshojë kabinetin. Socialistët thërrasin forumet për “gjyqin” e qeverisë

Nga Edi Rama

“E para, protesta i dha një shuplakë qeverisë. E dyta, protesta i dha një grusht opozitës dhe e treta, protesta i dha një shpresë shoqërisë. Shoqëria kërkon dialog”, do të shprehej Rama më 13 dhjetor.

Protesta e studentëve ishte shuplaka e fundit, që e shkundi nga përhumbja që e kishte kapur qeverinë, që përveç mbylljes së basteve që ishte një moratorium i rëndësishëm, qeveria e pas zgjedhjeve të 2017-s nuk ka prodhuar asnjë reformë serioze dhe e vetmja gjë që i ka mbetur është të reformojë veten.

Nga kjo shuplakë e të rinjve, revolta e të cilëve në fakt është kundër varfërisë që s’i lëshon shqiptarët, Rama tregoi se ishte gati edhe për ndryshime të thella.

“Pjesë e gjakut dhe pjesë e mënyrës së funksionimit të mëtejshëm të kësaj shumice dhe të kësaj qeverie që duhet të nxjerrë reflektime të mëdha dhe duhet të bëjë ndryshime të mëdha në mënyrën sesi i qaset problemeve falë kësaj shuplake që ka marrë”, do të vijonte Rama fjalën e tij në seancën plenare të dhjetorit.

Protesta 17-ditore e studentëve në fakt ishte e fundit e një serie ngjarjesh dhe skandalesh që përfshinë qeverinë përgjatë më shumë se një viti. Në fakt, qeveria ka bërë disa ndryshime të pjesshme.

Dosja “Habilaj” solli largimin e Saimir Tahirit nga qeveria. Më pas erdhi “Babalja”, e cila edhe pse sipas Prokurorisë ishte një sajesë në thelb për Fatmir Xhafajn, anëtarin e qeverisë së Ramës, pas saj qëndronte pyetja për të vëllanë e dënuar për trafik droge.

Largimi i Xhafajt, megjithatë, nuk mjaftoi të freskonte qeverinë, e cila në mesin e mandatit të tyre nuk e ka freskinë për t’i bërë ballë shumë sfidave që ka përpara. Atëherë kur mendohej se do të binte qetësia, shpërtheu skandali i tenderave për “Unazën e re”.

Por, vetëm protesta e studentëve e bëri kryeministrin të kuptojë se riparimet e vogla nuk mjaftojnë.

Ministritë janë bërë jofunksionale dhe nuk marrin dot përgjegjësi, siç e tregoi rasti i fundit me ministren e Arsimit. Gati gjysma e ministrave kanë mbi 5 vite pa lëvizur, çka e ka kthyer këtë në qeverine e mandateve të gjata dhe punëve të shkurtra. Qeveria duket e pasur në njerëz dhe e varfër në ide.

Socialistët mësohet se kanë planifikuar mbledhjen e Kryesisë së tyre më 24 dhjetor, e cila do të jetë një analizë e punës së qeverisë para mbledhjes së Asamblesë. Rama ka dhënë sinjale se do të bëjë ndryshime, ndërsa duket se ka ardhur koha që ato të jenë shumë të thella, sepse perceptimi popullor është se qeveria nuk ka funksionuar, e se në këtë mandat të dytë ka pasur shumë fjalime e projekte dhe pak rezultate.

Ndryshimi i ndonjë ministri për të kënaqur egon e protestuesve nuk do të jetë zgjidhje, as për studentët, as për vendin dhe as për vet mazhorancën e Ramës. Studentët ngelës po e ndihmojnë Ramën të heqë ministrat ngelës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Lulzim Basha, ose versioni modern i “ëndrrës për një karrike”!

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Rrisni vigjilencën, mos të izolohemi sërish

Katrahura profesionale në Kosovë

Katrahura profesionale në Kosovë

Monumenti që mungon!

Monumenti që mungon!

Nuk mund të burgoset liria…

Nuk mund të burgoset liria…

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Recesioni ekonomik dhe trilema financiare

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Deputetet e Kosoves qe e votuan Gjykaten Speciale, drejtësinë e luftës e UÇK-se ia dorezuan Vuçiqit

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

Minishengeni ballkanik, blla blla blla, …. Unioni doganor Kosovë-Serbi

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

LDK po e përjashton veten, e jo Vjosën

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Rifat Gjota – shkencëtar i përjetshëm!

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Perandoritë globale dhe rënia e qeverive

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Evropa është shumë e bukur nëse mbetet gjithnjë e vërtetë

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Enver Dugolli: Presidenti Thaçi sot paska vizituar burgun e Dubraves! Pse me 25 maj? Pse pas 21 viteve?

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Nga Muhamet Shala: Si e fitoi luftën në vetëm gjashtë ditë gjenerali gjenial Moshe Dayan

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën