Rama: 3 vjet burg për këdo që futet në fushën e blertë

11.03.2019 14:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rama: 3 vjet burg për këdo që futet në fushën e blertë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se mazhoranca do të ndërhyjë në Kodin Penal duke mundësuar dënimin me 3 vite burg dhe përjashtim përjetë nga stadiumi për këdo që futet në fushat e blerta.

Ne do të ndërhyjmë menjëherë në Kodin Penal, kapërcimi i vijave të bardha do të dënohet me minimumi tre vite burg. Kush kalon vijën e bardhë dhe hyn në tapetin e gjelbër është kërcënim fizik për të gjithë ata që ushtrojnë aktivitetin aty, si për futbollistët ashtu edhe për arbitrat”, tha Rama duke shtuar se policia do të rikthehet në stadiume.

Kreu i qeverisë u angazhua për një reformë tërësore në futboll, ku sipas tij dhuna është e patolerueshme. Rama foli në tryezën e përbashkët mes qeverisë shqiptare dhe FSHF për sigurinë, reformimin dhe modernizimin e futbollit, raporton TvKlan, transmeton Klan Kosova.

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, tha se dhuna në ndeshjen Kamza – Laçi tregoi edhe një herë tjetër se heqja e policisë nga stadiumet ishte e parakohshme. “Ne nuk e bëjmë dot këtë punë pa ju, prandaj ju shtrijmë dorën e bashkëpunimit”, tha Duka duke iu drejtuar Policisë së Shtetit.

Rama tha se “topi nuk rrotullohet pa policinë”, por Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj bëri të qartë se “kur kërkojmë angazhimin e policisë duhet ta kemi të qartë se kjo ka një faturë që nga dikush duhet të paguajë.

Kryeministri Rama foli edhe për zerim të përkohshëm me afat 5 ose 10-vjeçar të tatimit mbi fitimin për ekipet e futbollit, por shtoi se nuk do të tolerohet më që futbollistë të caktuar të paguhen me shumë të mëdha, por në bordero të paraqiten sikur paguhen sa punonjësit e fasonerisë.

Kreu i qeverisë tha se edhe investimet në insfrastrukturën sportive do të përjashtohen nga taksat siç ka ndodhur me hotelet me 5 yje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Aktakuzë për rrezikim të trafikut publik dhe mbikëqyrje të pandërgjegjshme

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

Haradinaj kundër idesë së Thaçit për bashkim me Shqipërinë: Duam vetëm fqinjësi të mirë

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

A rrezikohet zgjerimi i BE-së pas zgjedhjeve Parlamentare?

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Arrestohen dy persona të dyshuar për veprën penale ‘përdorim i armës apo mjetit të rrezikshëm’

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Certifikohen rezultatet e zgjedhjeve të komunave veriore

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Ministria e Financave dhe Banka Botërore mbajtën tryezën e parë për Instrumentin për Zhvillimin e Politikave

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë  sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë sekuestron medikamente me origjinë të dyshimtë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Haradinaj: Në Kosovë ekzistojnë plot vlera të përbashkëta- vlera që nuk ndajnë, por bashkojnë

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Mocioni i mosbesimit ndaj Qeverisë arsyeja pse Mustafa takoi deputetët e partisë së tij

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

Eurostat publikon statistika të reja: Kosova vazhdon të ketë çmimin më të ulët të rrymës

Aktakuzë për ngacmim seksual

Aktakuzë për ngacmim seksual

Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet MPB dhe IOM

Nënshkruhet Memorandum Mirëkuptimi ndërmjet MPB dhe IOM

Zaev paralajmëron ndryshime në Qeveri, opozita kërkon zgjedhje

Zaev paralajmëron ndryshime në Qeveri, opozita kërkon zgjedhje

Mustafa takoi Ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Mustafa takoi Ambasadorin e Francës, Didier Chabert

Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Ministri Ismaili nënshkruan Udhëzimin Administrativ që ulë çmimet e barnave në Kosovë

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show

Opozita bojkoton seancën për Kosovën: Vuçiq dëshiron ta shëndrrojë Parlamentin në reality show