Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

13.09.2020 19:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Drejtori i Qendrës për Studime Bioetike dhe shefi i Drejtorisë Evropiane të Departamentit të Bioetikës së UNESCO-s, Vojin Rakiq, i ka dërguar një letër të hapur emisarit special amerikan për dialogun Richard Grenell. Ai ka paralajmëruar se Serbia mund të kthehet në kursin e politikës së jashtme të mentorëve të saj autoritarë nga Rusia dhe Kina në çdo moment.

Rakiq iu drejtua Grenell si një nga krijuesit e marrëveshjes së Uashingtonit, nënshkruar më 4 shtator të këtij viti në Shtëpinë e Bardhë, me rastin e idesë që ai “ritheksoi”, në lidhje me emërimin e qeverive të SHBA, Serbisë dhe Kosovës për çmimin Nobel për Paqe.

“Pse nuk është kjo mjaft e mirë për Çmimin Nobel për Paqe? Sepse korrigjimi i kursit të gabuar të politikës së jashtme duhet të shoqërohet me korrigjimin e politikës së brendshme të gabuar në Serbi. Presidenti Vuçiq është një autokrat, një diktator që nuk respekton vlerat mbi të cilat u krijuan dhe Shtetet e Bashkuara dhe demokracitë e tjera perëndimore “, thuhet në letrën drejtuar Grenell.

Rakiq paralajmëroi kështu që pa demokratizimin e Serbisë, orientimi i politikës së jashtme drejt vendeve demokratike nuk mund të mbijetojë.

“Serbia mund të kthehet në kursin e politikës së jashtme të mentorëve të saj autoritarë nga Rusia dhe Kina në çdo moment,” tha Rakiq.

“Ç’ lidhje ka kjo me Çmimin Nobel për Paqe? Zgjedhjet e falsifikuara, ngacmimet e kundërshtarëve politikë me gënjeshtra, dhe ndonjëherë edhe familjet e tyre në tabloidet e Vuçiq, abuzimi i fëmijëve të tyre në të njëjtat tabloide, mbulimi skandaloz mediatik me frekuencë kombëtare – janë vetëm disa nga arsyet pse Qeveria e Serbisë dhe presidenti i Serbisë janë shumë larg nga çdo gjë që i ngjan demokracisë dhe meriton çmimin Nobel për çdo gjë. Kulmi i rënies së skenës mediatike serbe në baltën më të thellë po lëviz çdo ditë drejt arritjeve të pabesueshme të shpifjeve ndaj njerëzve dhe mos mbledhjes së fondeve për të nxirë kundërshtarët politikë “, tha ai.

Ai shtoi se anëtarët e delegacionit të SNS në Uashington nuk janë njerëz emrat e të cilëve duhet të shoqërohen me Çmimin Nobel.

“Vuçiq është një diktator, një uzurpator i pushtetit, një shkelës i kushtetutës, një redaktor de facto i tabloideve më vulgare,” tha ai.

Rakiq ka përkujtuar emisarin Grenell se Vuçiq ishte ministri i Propagandës në Qeverinë Serbe gjatë kohës së Sllobodan Millosheviqit, i cili vdiq në burg me akuzat për krime të rënda ndaj njerëzimit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Rakiq i shkruan Grenell: Vuçiq është diktator, nuk meriton asgjë

Njeriu i Putinit kandidat për të parin e shërbimit inteligjent malazez

Njeriu i Putinit kandidat për të parin e shërbimit inteligjent malazez

Mustafa: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta, jo liderët e tri partive

Mustafa: Kryeministrin e udhëzon Kushtetuta, jo liderët e tri partive

​Viti i ri shkollor- kështu do të duken shkollat nga brend

​Viti i ri shkollor- kështu do të duken shkollat nga brend

Ismajli: Gjendja e sotme dëshmon për një rënie të madhe të infeksionit në Gjilan

Ismajli: Gjendja e sotme dëshmon për një rënie të madhe të infeksionit në Gjilan

Borrell: BE s’mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Borrell: BE s’mund të konsiderohet forcë gjeopolitike nëse nuk e stabilizon Ballkanin

Pandemia nuk i ndalon të rinjtë që të largohen nga Maqedonia e Veriut

Pandemia nuk i ndalon të rinjtë që të largohen nga Maqedonia e Veriut

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit

Koronavirusi në Shqipëri, 4 viktima në 24 orët e fundit

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

​NASA blen gurët e Hënës nga njerëzit në të gjithë botën, por ka një kusht të vetëm

Vetëvendosjes vazhdojnë t’i bashkohen bashkatdhetarët në SHBA

Vetëvendosjes vazhdojnë t’i bashkohen bashkatdhetarët në SHBA

KMDLNj: Përdorimi i forcës nga policët në shpërputhje të plotë me rrezikun

KMDLNj: Përdorimi i forcës nga policët në shpërputhje të plotë me rrezikun

7 vdekje dhe 71 raste të reja me COVID-19

7 vdekje dhe 71 raste të reja me COVID-19

​LVV: 100 ditët jolegjitime dhe të paligjshme e Qeverinë Hoti

​LVV: 100 ditët jolegjitime dhe të paligjshme e Qeverinë Hoti

Inspektorati policor nis hetimin për arrestimin në shesh

Inspektorati policor nis hetimin për arrestimin në shesh

Familja shtatë anëtarëshe po jeton në kushte të rënda, të vetmit “vizitorë” kanë ujqit

Familja shtatë anëtarëshe po jeton në kushte të rënda, të vetmit “vizitorë” kanë ujqit

Mosanëtarësimi i Kosovës në Interpol, hendikep në luftimin e terrorizmit

Mosanëtarësimi i Kosovës në Interpol, hendikep në luftimin e terrorizmit