Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

31.03.2020 23:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Raka: Vdekshmëria me koronavirus është tre deri në katër për qind (VIDEO)

Sonte në emisioni Ndrrimi i Natës në Klan Kosova, është folur lidhur me situatën që e ka shkaktuar koronavirusi.

Për të dhënë përgjigje në shumë pyetje për qytetarët për këtë ka folur mikrobiologu Lul Raka.

Raka tha se këto dy javë janë vendimtare për të parë ecurinë e masave që Kosova i ka ndërmarr për luftimin e koronavirusit.

Ai shtoi se gjendja rëndohet kur janë rreth 150 pacientë që kanë nevojë për trajtim respirator.

“Kjo betejë me koronavirusin nuk është sprint por marantonë. Kanë qenë dy javë vendimtare. ta shohim nëse qytetarët i kanë bërë detyrat. Tani kapacitetet mjekësore rrezikohen kur rreth 150 pacientë kanë nevojë për trajtim respirator. Matja reale shikohet kur të tejkalojmë pacientin e 100-të“.

Raka theksoi se ka disa dallime mes koronavirusit dhe Ebolas.

“I kemi disa modele matematikore që duhet të shikohen me kujdes.Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës merret parasysh disa të dhëna. Psh cilat të dhëna nuk i ka Kosova? Kosova nuk i ka të dhëna se sa njerëz me sëmundje kronike i kemi. Ka disa ngjashmëri me disa pandemi të tjera. Panika është e madhe. Dallimi është në vdekshmëri. Ebola është sëmundje vdekjeprurëse deri në 90 përqind. Numri i vdekshmërisë tek koronavirusit është tre deri në katër për qind por kjo varet se sa të infektuar i kemi të regjistruar. Ka persona që nuk janë të regjistruar”.

Mikrobiologu shtoi se një nga faktorët e numrit të madh të viktimave është mosha e popullsisë tek vendet.

“E veçanta e koronavirusit është se e ka mbyll botën dhe se përhapja mund të bëhet edhe nga personat që nuk kanë simptoma.Një nga faktorët Italia e ka popullsinë e dytë më të vjetër pas Kinës. Mosha e vdekjes është 80.Shumë kinez punojnë në Itali. Edhe pse janë munduar të ndalojnë hyrjen ata i kanë mësyer “.

Ndër të tjera Raka tha se një person mund të infektojë deri në tre persona.

“Javën tjetër do ta shohim si kemi kaluar me masat.Ne nuk i kemi kryer edhe bash mirë detyrat. Ka pas tubime masive pas orës katër. Dasmat nuk janë ndaluar. Kanë pasur vizita edhe tek lehonat. Ka pasur mbledhi edhe me nga 40 persona.Mesatarja AR 0 2.3- deri në 3.7, maksimumi katër minimumi një, mesatarisht tre “.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Gjendja e jashtëzakonshme në Maqedoni edhe për 14 ditë

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

Mustafa: Gjykata s’ia mbajti askujt anën

VV konferencë për media në ora 17:00

VV konferencë për media në ora 17:00

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Në karantinë 140 udhëtarët e një aeroplani në Spanjë, pasi një udhëtar rezultoi se ishte i sëmurë me coronavirus

Këshilli Politik për Reforma Zgjedhore,  mblidhet sërish sot në orën 17:00

Këshilli Politik për Reforma Zgjedhore, mblidhet sërish sot në orën 17:00

Raporti: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Kurti në vendin e dytë, Thaçi i fundit

Raporti: Qytetarët më së shumti të kënaqur me punën e Osmanit, Kurti në vendin e dytë, Thaçi i fundit

Këshilli Kombëtar i Sigurisë: Mbështesim qëndrimin e Grenell, të gjitha palët ta respektojnë vendimin e Kushtetueses në Kosovë

Këshilli Kombëtar i Sigurisë: Mbështesim qëndrimin e Grenell, të gjitha palët ta respektojnë vendimin e Kushtetueses në Kosovë

KDI: Thirrje organeve të drejtësisë t’i hetojë tenderët e MSh-së gjatë pandemisë

KDI: Thirrje organeve të drejtësisë t’i hetojë tenderët e MSh-së gjatë pandemisë

Ministri i VV’së: Vendimin e Gjykatës Kushtetuese përgatiten këshilltarët e Presidentit

Ministri i VV’së: Vendimin e Gjykatës Kushtetuese përgatiten këshilltarët e Presidentit

Nga tetori mund të rishohim shenja të virusit, thotë virologu italian

Nga tetori mund të rishohim shenja të virusit, thotë virologu italian

Nuk i solli Kosovës investitorë strategjikë as Qeveria Kurti

Nuk i solli Kosovës investitorë strategjikë as Qeveria Kurti