Radeon VII është karta e parë grafike 7-nanometër e AMD

11.01.2019 11:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Radeon VII është karta e parë grafike 7-nanometër e AMD

AMD ka vendosur të lërë gjurmë në lojërat 4K me kartat grafike të rangut të lartë Radeon VII.

Prezantuar në CES, ajo është karta e parë grafike 7-nanometër. Arkitektura në fjalë sjell 25% më shumë performancë sesa modeli i kaluar duke konsumuar të njëjtën energji.

Radeon VII ndjek hapat e grafikave 7-nanometër Instinct të cilat janë ndërtuar për profesionistët dhe jo lojtarët.

Karta grafike ka 60 bërthama me frekuencë 1.8Ghz dhe 16GB memorie HBM. Në CES u demonstrua lojra Devil May Cry 5 në rezolucion 4K dhe 60fps.

AMD Radeon VII do të dalë në shitje më 7 Shkurt për 699 dollarë dhe si bonus sjell lojërat Devil May Cry 5, Resident Evil 2 dhe The Division 2.

Edhe pse kompania po shtyn drejt lojërave të performancës së lartë, grafikat e reja NVIDIA RTX ka tronditur kompaninë dhe tregun me performancën e pakrahasueshme jo vetëm në desktop por edhe në laptopë. /PCWord Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Aplikacioni Mail në Windows 10 pajiset me “Dark Mode”

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Si të bëni lëngun me mollë e kumbulla të thata që mjekon zorrën e trashë

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Orët inteligjente, Apple udhëheq bindshëm

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Opera sjell shfletuesin me portofolin e kriptomonedhave në iOS

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

Mungesa e gjumit dëmton aftësinë riparuese të qelizave të trurit

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

“ji32k7au4a83″ mund tu duket fjalëkalim i vështirë por është një prej më të hakuarve

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Apple adreson “Flexgate” në laptopët MacBook Pro

Miomët e mitrës

Miomët e mitrës

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Huawei thirrje për krijimin e standardeve të përbashkëta të sigurisë kibernetike

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Në mungesë të pemëve, zogjtë ndërtuan fole gjigante nëpër shtyllat e telefonit (Foto)

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Corning po punon një xham fleksibël për të zëvendësuar plastikën tek smartfonët me ekrane me palosje

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Ushqimet me sasi të lartë të kolesterolit nuk shkaktojnë sëmundje të zemrës

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Shkrepi në momentin e duhur, fotografoi pilotin e aeroplanit ushtarak që shikonte drejt tij (Foto)

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Misteri që rrethon QuadrigaCX, zbulohen bosh portofolët e themeluesit

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Çokollata e lufton kollin më mirë sesa ilaçet

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome

Ja fotot e para të shfletuesit Microsoft Edge bazuar në Chrome