Qyteza australiane ku Viti i Ri festohet tri herë (Foto)

01.01.2019 00:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qyteza australiane ku Viti i Ri festohet tri herë (Foto)

Festimi i Vitit të Ri, është një prej ahengjeve më të mëdha të vitit,  andaj një qytezë australiane, ka tri herë më shumë arsye për të festuar.

Cameron Corner është në kufi me Queensland, New South Wales dhe South Australia, afro 1,300 kilometra afër Brisbanes – kryeqytetit më të afërt, transmeton Telegrafi.

Për shkak të pozicionit unik, qyteza ndodhet në mes të tri zonave kohore, që janë për 30 minuta njëra pas tjetrës.

Kjo u mundëson banorëve, që të shkojnë në kënde të ndryshme dhe për çdo gjysmë orë, të numërojnë së prapthi dhe të festojnë arritjen e vitit të ri.

Kufiri mes tri shteteve

Megjithëse ka vetëm dy banorë të përhershëm, Cameron Corner mbushet me njerëz në fund të vitit, që mblidhen për të festuar.

Për Fenn Miller, që është një prej banorëve, thotë se Vitit i Ri, është data më e rëndësishme e kalendarit në tërë rajonin.

“Së pari mblidhemi në këndim e New South Wales dhe të gjithë festojmë deri në arritjen e Vitit të Ri. Pas gjysmë ore shkojmë në South Wales, teksa gjithçka e përsërisim gjysmë ore më vonë në Queensland” ka thënë Miller. Kjo nuk është e vetmja veçanti e kësaj qyteze australiane.

Megjithëse vetëm me dy banorë të përhershëm, Cameron Corner e ka licencën e Queenslandit për të prodhuar alkool, shfrytëzon kodin postar të New South Wales, ndërsa prefiksin telefonik e ka nga South Australia. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Vizitorja donte ta ushqente, mjellma i kundërvihej duke e ndjekur ta kafshonte (Video)

Vizitorja donte ta ushqente, mjellma i kundërvihej duke e ndjekur ta kafshonte (Video)

Akil Gjakova i pandalshëm, siguron gjysmëfinalen në Grand Slamin e Parisit

Akil Gjakova i pandalshëm, siguron gjysmëfinalen në Grand Slamin e Parisit

Sarri: Hazard dhe Higuain kanë gjuhën e njëjtë të futbollit

Sarri: Hazard dhe Higuain kanë gjuhën e njëjtë të futbollit

Mbajeni këtë bimë brenda dhe kurrë minjtë s’do të futen në shtëpinë tuaj

Mbajeni këtë bimë brenda dhe kurrë minjtë s’do të futen në shtëpinë tuaj

Solari: Vinicius i prekur nga tragjedia në Flamengo

Solari: Vinicius i prekur nga tragjedia në Flamengo

Ja sesi të përdorni Instagram për të shtuar listat e e-mail-eve

Ja sesi të përdorni Instagram për të shtuar listat e e-mail-eve

Solskjaer kërkon që të mos blihen lojtarë të shtrenjtë

Solskjaer kërkon që të mos blihen lojtarë të shtrenjtë

Hysaj i ofrohet Interit, pasi klubi zikaltër nuk do ta blejë përfundimisht Sime Vrsaljkon

Hysaj i ofrohet Interit, pasi klubi zikaltër nuk do ta blejë përfundimisht Sime Vrsaljkon

Joga për dobësim: Ushtrim i cili ndihmon që shpejt dhe shëndetshëm ta zgjidhni problemin e shtresave yndyrore

Joga për dobësim: Ushtrim i cili ndihmon që shpejt dhe shëndetshëm ta zgjidhni problemin e shtresave yndyrore

Philadelphia e mund Denverin, vazhdon forma e frikshme e Golden State

Philadelphia e mund Denverin, vazhdon forma e frikshme e Golden State

EDF: Roma të jetë solide dhe të sulmojë

EDF: Roma të jetë solide dhe të sulmojë

Apple e pamëshirshme me aplikacionet që regjistrojnë ekranin

Apple e pamëshirshme me aplikacionet që regjistrojnë ekranin

Vrisni kancerin duke ngrënë këto ushqime

Vrisni kancerin duke ngrënë këto ushqime

Çfarë duhet të dini dhe ja sesi të përdorni funksionin Instant Hostpot tek pajisjet Apple

Çfarë duhet të dini dhe ja sesi të përdorni funksionin Instant Hostpot tek pajisjet Apple

Apple shpërblen “heroin” e FaceTime

Apple shpërblen “heroin” e FaceTime

Mourinho e kishte befasuar me kërkesat për transferime Woodwardin e Unitedit

Mourinho e kishte befasuar me kërkesat për transferime Woodwardin e Unitedit