Qytetarët do të prishin pazaret e Thaçit

01.08.2018 13:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qytetarët do të prishin pazaret e Thaçit

Nga Avni Jashari

Po kalojnë gati njëzet vite që Republika e Kosovës de fakto është e lirë teorikisht. Po them teorikisht sepse faktikisht një gjë e tillë nuk ka ndodhur dhe ende jemi buzë greminës në këtë pikë.

Është kjo hera e sat më radhë që klani “pronto” me protagonistët si Hashim Thaçi, Xhavit Haliti, Kadri Veseli & CO luajnë me fatin e 2 milion shqiptarëve në territorin e Republikës së Kosovës sikur të ishte lojë shahu për argëtimin e tyre e për dëmin tonë. Kompromisi i dhimbshëm i Hashimit duhet të kihet parasysh që në rrafshin e tij personal dhe të grupit që e rrethon është kompromis i mirë për të, sepse me ndarjen e territorit edhe ashtu të gjymtuar të Kosovës ai ka përfituar garanci që të mos ndjekjet penalisht në çfarëdo forme në të ardhmen. Ai ka mendjen vetëm tek Gjykata Speciale, paçka Serbia e ka mendjen tek ndarja e Kosovës. Por, përpjekjet e Thaçit për ta copëtuar territorin e Republikës së Kosovës nuk kanë reshtur që nga pas lufta e gjerë më sot.

Planet e Thaçit janë vetëm të tij. Ato nuk përfaqësojnë qytetarët e nuk do të pranohen. Arma më e fortë e popullit këtë kohë kishin me qenë protestat gjithë popullore siç ishin ato të viteve 68`, 81`, 89`, 97`, vetëm se tashmë së bashku me armikun e jashtëm (Serbin) e kemi armikun e brendshëm!

Tani asnjë pengës nuk duhet të na parandaloi që i madh e i vogël, burra e gra, pleq e të rijnë të dalin në protesta kundër padrejtësive për të demonstruar që njëherë e përgjithmonë ti largojmë nga skena politike ‘tugjarët’ të cilët kanë degraduar dhe poshtëruar këtë vend që vetëm para nëntëmbëdhjetë vite është la në gjakun e martirëve të rënë për lirinë e tij (lexo: Kosovës)
Demonstratat dhe protestat janë i vetmi litarë shpëtimi për t’u rrokur bashkërisht që të kërkojmë me dinjitet nga e mbarë bota se shqiptarët e Kosovës nuk lejojnë më gjymtimin e copëtimin e trojeve të veta. Këtë e kemi dëshmuar me vite të tëra kur rinia dhe populli ynë lëkundi edhe themelet e ish Jugosllavisë. Ne kemi ditur ta ngrisim zërin në momentet më të vështira kur shumica e Republikave Federative aso kohe i fusnin veshtë në lesh.

Tregtia me territorin e të parëve tanë nuk lejohet, këtë qëndrim gjithë popullor duhet t’ua bëjmë me dije të gjithëve edhe faktorit ndërkombëtar. Për Federica Mogherinin s`ka fare rëndësi se si dhe sa humbë Kosova në këtë dialog me serbet, ajo dëshiron ta përfundoj mandatin si fituese personale, e pse jo të konkurroj edhe për Nobel në të ardhmen që ta pasuroi CV e saj.

Qytetari i Republikës po tentohet të mbahet në terr informativ deri në kurorëzimin e copëtimit territorial të marrëveshjes makabre Vuçiçi – Thaçi.
Është momenti që të protestojmë më shumë se kurrë më parë. Mos harroni PDK – LDK ia falën 2500 hektar Maqedonisë, PDK – LDK e futën Asociacioni e Komunave me shumicë serbe, PDK – LDK (dhe të tjerët) ja falën Malit të Zi mbi 8000 hektar tokë, e po që se nuk pretendojmë të drejtën tonë, nesër do të zgjohemi në mëngjes më një kufi të ri të Republikës, të gjymtuar e copëtuar. Pra ne po e lejojmë individ të dyshimtë të luajnë me territorin e Republikës si të ishte prona e tyre private.

Sheshet dhe rrugët duhet që të behën vend takimi i ynë ditor, javorë e mujorë nëse është nevoja. Ne në asnjë moment nuk duhet ta ndiem vetën të braktisur e të lënë pas dore, demonstratat këtë rast duhet që të na inkurajojnë dhe të na japin kënaqësi në synimet tona, synime këto të mbrojtura me të gjitha konventat ndërkombëtare.

Duhet ta kemi guximin më shumë se kurdoherë që të dalim në rrugë. Është e rëndësishme që zërat tonë të dëgjohen aq larg dhe të tregojmë që ne nuk kemi frik, dhe ne nuk lejojmë më kompromise të dhimbshme mbi kurrizin tonë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


PDK zgjedh nënkryetarët, sekretarin e ri dhe udhëheqësit e departamenteve

PDK zgjedh nënkryetarët, sekretarin e ri dhe udhëheqësit e departamenteve

Publikohen pamjet e një kryebashkiaku në Shqipëri duke konsumuar kokainë në lokal

Publikohen pamjet e një kryebashkiaku në Shqipëri duke konsumuar kokainë në lokal

Momenti kur Merkel sa nuk ia hoqi pallton Erdoganit

Momenti kur Merkel sa nuk ia hoqi pallton Erdoganit

Krasniqi: Të hapur për koalicione, s’jemi parti që refuzojmë

Krasniqi: Të hapur për koalicione, s’jemi parti që refuzojmë

Nagavci: VV ka vetëm një plan – bërjen e Qeverisë me LDK-në

Nagavci: VV ka vetëm një plan – bërjen e Qeverisë me LDK-në

A do ta njohë Serbia pasaportën e Kosovës pas arritjes së marrëveshjes për linjën ajrore?

A do ta njohë Serbia pasaportën e Kosovës pas arritjes së marrëveshjes për linjën ajrore?

Haradinaj: Nuk kemi komunikim me Kurtin rreth një koalicioni për bashkëqeverisje

Haradinaj: Nuk kemi komunikim me Kurtin rreth një koalicioni për bashkëqeverisje

Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Haradinaj e emëron ministër në detyrë Lulëzim Rafunën pas largimit të Bedri Hamzës

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Dy trupa të pajetë gjenden në një shtëpi në Prizren

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

Jashari që tentoi vrasjen e Vllasit, për shkak të gjendjes shëndetësore dërgohet në mbajtje prej 10 vjetësh në Psikiatri

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

PDK: Vetëvendosja krijoi dhe frymëzoi grupin terrorist “Syri i Popullit”, të distancohet

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp

Haradinaj: Familja Jashari gjithmonë u nda me lavdi, e armiku gjithëherë u kthye prapa me turp

Njohësit e çështjeve ekonomike: Kosova pranë krizës së thellë ekonomike

Njohësit e çështjeve ekonomike: Kosova pranë krizës së thellë ekonomike

Ish deputeti LDK-së nuk po e kupton këtë parti!

Ish deputeti LDK-së nuk po e kupton këtë parti!

Trump: Jam optimist për bisedimet tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian

Trump: Jam optimist për bisedimet tregtare ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian

Prokuroria heton BQK-në për hapësirën që ua ka krijuar “Monegos” dhe “IuteCreditit”

Prokuroria heton BQK-në për hapësirën që ua ka krijuar “Monegos” dhe “IuteCreditit”