Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

03.04.2020 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Quni: Një pjesëtar i FSK-së është i infektuar me koronavirus

Ministri në detyrë i Mbrojtjes, Anton Quni, ka thënë se asnjë pjesëtar i FSK-së në Kosovë nuk rezulton i prekur me koronavirus.

Mirëpo, Quni në RTV Dukagjini tregoi se një nga ushtarët e FSK-së me mision jashtë Kosovës ka rezultuar pozitiv me Covid-19.

“Ka një numër të konsiderueshëm të pjesëtarëve të FSK-së, siç janë atashetë ushtarakë, me misione apo trajnime ushtarake jashtë vendit. Deri tani, vetëm njëri prej tyre rezulton i prekur me Covid-19 derisa ishte në një trajnim”.

Kreu i Mbrojtjes në Kosovës nuk ka dashur të tregojë vendin ku është infektuar ushtaraku duke e konsideruar këtë si diskrecion shtetëror.

Ai theksoi se me të janë në kontakt dhe i njëjti është në gjendje të mirë shëndetësore.

“Ai madje as që e ka vërejtur që është i infektuar, por kur ka bërë testet si gjithë pjesëtarët tjerë ka rezultuar pozitiv”.

Duke folur për rolin e Forcës së Sigurisë Kosovës në menaxhimin e pandemisë, Quni thotë se për momentin FSK-ja bën transportimin e udhëtarëve nga aeroporti apo kufiri tokësor, si dhe vendosjen e tendave nëpër qendra të ndryshme mjekësore.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Nis dezinsektimin e zonave endemike në Malishevë

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente

Kosovë gjatë pandemisë, 10 të vdekur dhe 1 mijë e 200 aksidente

Në dialogun Kosovë- Serbi gjatë telefonatës Thaçi – Michel, Brukseli përmendet si aktor kryesor

Në dialogun Kosovë- Serbi gjatë telefonatës Thaçi – Michel, Brukseli përmendet si aktor kryesor

“Komunat kanë pasur komunikim relativisht të mirë me nivelin qendror”

“Komunat kanë pasur komunikim relativisht të mirë me nivelin qendror”

Studiuesit gjermanë: Kemi zbuluar antitrupin që ngadalëson përhapjen e COVID-19

Studiuesit gjermanë: Kemi zbuluar antitrupin që ngadalëson përhapjen e COVID-19

Thaçi telefonatë me Presidentin Michel, Samiti i Zagrebit mesazh për Ballkanin Perëndimor

Thaçi telefonatë me Presidentin Michel, Samiti i Zagrebit mesazh për Ballkanin Perëndimor

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e premtja fillon me lehtësim të masave ndaj Covid-19

Shërbimi Korrektues i Kosovës nga e premtja fillon me lehtësim të masave ndaj Covid-19

BE-ja pret zgjedhjet në Serbi për të rinisur dialogu, për skenën e përçarë politike në Kosovë nuk flet

BE-ja pret zgjedhjet në Serbi për të rinisur dialogu, për skenën e përçarë politike në Kosovë nuk flet

Thaçi falënderon Kroacinë për insistimin e mbajtjes së samitit në kohë pandemie

Thaçi falënderon Kroacinë për insistimin e mbajtjes së samitit në kohë pandemie

Në Infektivë janë 15 persona me koronavirus, 2 në gjendje të rëndë

Në Infektivë janë 15 persona me koronavirus, 2 në gjendje të rëndë

Von Cramon pas deklaratës së Borrellit: Shkëmbimet territoriale në Evropë janë të rrezikshme

Von Cramon pas deklaratës së Borrellit: Shkëmbimet territoriale në Evropë janë të rrezikshme

Sot 87 persona të shëruar dhe vetëm një i infektuar me koronavirus

Sot 87 persona të shëruar dhe vetëm një i infektuar me koronavirus

Vjosa Osmani: Për ndryshim të kufijve! Kosova është projekt i paprekshëm

Vjosa Osmani: Për ndryshim të kufijve! Kosova është projekt i paprekshëm

Ish/këshilltari thotë se u sakrifikua nga Kurti

Ish/këshilltari thotë se u sakrifikua nga Kurti

3.520 numri i vdekjeve nga COVID-19 në Turqi

3.520 numri i vdekjeve nga COVID-19 në Turqi

Pas 150 vjetëve shfaqet ariu në një park natyror në Spanjë

Pas 150 vjetëve shfaqet ariu në një park natyror në Spanjë