Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

30.11.2020 14:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni ka thënë se është në pritje të epilogut sa i përket rastit të Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit me Gjykatën Speciale, për të vendosur pastaj se a do të heq dorë nga politike siç kishte deklaruar sa ishte deputet i Kuvendit të Kosovës. Këtë Quni e tha pasi deputetja Ganimete Musliu i kujtoi atij deklaratën e bërë vite më parë se do të dalë nga skena politike pasi të shoh prapa grilave Thaçin dhe Veselin.

Në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, Musliu ka pyetur Qunin se kur do të jap dorëheqje, meqë siç tha ajo “misioni juaj politik është përmbushur”.

“Në mandatin e kaluar në këtë Kuvend ju u patët deklaruar se do të jepni dorëheqje nga politika në momentin që do t’i qoni në burg, Hashim Thaçin e Kadri Veselin, tani kur ata janë në burg, unë kisha dashtë të di kur do të jepni dorëheqje pasi është përmbushu misioni juaj politik”, tha ajo.

Ndërsa Quni, në përgjigjen e tij, tha se është në pritje të epilogut.

“Sa i përket deklaratës sime që pasi t’i shoh prapa grilave të apostrofuarit, presim epilogun, pastaj do të marrë vendim edhe unë”, tha ai.

“Z.Veseli, z.Thaçi, ju jeni arsyeja që më bëni të qëndroj në këtë parlament. Për të gjitha ato qe keni bërë po më detyroni të qëndroj derisa t’ju shoh prapa grilave”, kishte deklaruar Quni sa ishte deputet në Kuvendin e Kosovës.

Musliu ka pyetur Qunin edhe rreth një deklarate që ai ka bërë ditë më parë, pas deklarimeve të presidentit serb, ku ndër të tjera Quni kishte thënë: “Fare nuk jemi të interesuar për luftë, duam të jetojmë në paqe por nëse lufta është e pashmangshme ne si çdo herë do të fitojmë, mos e harroni ferrin e Koshares”.

Deputetja ka pyetur Qunin se në cilën cilësi e kishte dhënë një deklaratë tillë.

E sipas ministrit, ajo ka qenë deklaratë personale e tij, jo si ministër i Mbrojtjes dhe se i njëjti nuk ka qenë i nxitur nga ndonjë deklaratë.

“E kuptoj shqetësimin e juaj për deklaratën që e kam dhënë, besoj që përkundër asaj që unë jam ministër i Mbrojtjes nuk e humbi të drejtën të kem edhe qëndrime personale”, tha Quni.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

​OAK rikërkon nga Qeveria largimin e kufizimeve të lëvizjes dhe orarit të punës për bizneset

​OAK rikërkon nga Qeveria largimin e kufizimeve të lëvizjes dhe orarit të punës për bizneset

Musliu: Pas debaklit në Podujevë, Agim Veliu vështirë e gjen rrugën për në Kuvend

Musliu: Pas debaklit në Podujevë, Agim Veliu vështirë e gjen rrugën për në Kuvend

Murati: BQK nuk ka vepruar në kohë për marrjen e licencës të kompanive të nën-kapitalizuara

Murati: BQK nuk ka vepruar në kohë për marrjen e licencës të kompanive të nën-kapitalizuara

​Hoti: Nuk jemi para kolapsit, jemi në gjendje emergjente shëndetësore

​Hoti: Nuk jemi para kolapsit, jemi në gjendje emergjente shëndetësore

AAK këmbëngulëse në postin e presidentin, si mundësi i shohin edhe zgjedhjet

AAK këmbëngulëse në postin e presidentin, si mundësi i shohin edhe zgjedhjet

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvendin e Kosovës si fitues i zgjedhjeve në Podujevë

Shpejtim Bulliqi flet në Kuvendin e Kosovës si fitues i zgjedhjeve në Podujevë

Deputeti i PDK-së: Politikanët për një grusht vota shkelin masat anti-COVID

Deputeti i PDK-së: Politikanët për një grusht vota shkelin masat anti-COVID

​Numri i raste aktive në Gjilan me COVID-19 bie në 381

​Numri i raste aktive në Gjilan me COVID-19 bie në 381

Hoti: Do ta rrisim pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Hoti: Do ta rrisim pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Rukiqi: Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike t’i jepet epilogu këtë javë, ndryshe s’ka kuptim

Rukiqi: Projektligjit për Rimëkëmbje Ekonomike t’i jepet epilogu këtë javë, ndryshe s’ka kuptim

Vdes një grua në një spital privat në Prishtinë, burri i saj hedh dyshime se nuk ia vendosen stendat

Vdes një grua në një spital privat në Prishtinë, burri i saj hedh dyshime se nuk ia vendosen stendat

Zhduket një vajzë në Prishtinë

Zhduket një vajzë në Prishtinë

127 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 25 në gjendje të rëndë

127 pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës, 25 në gjendje të rëndë

​1 mijë e 5 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

​1 mijë e 5 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë