Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

28.05.2020 17:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qorrolli: Protesta e sotme s’do duhej të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese

Qytetarët kanë nisur të mblidhen në sheshin “Skënderbeu”në Prishtinë, në atë që është quajtur ‘prova e dytë për protestë’ e organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje.

Juristi Vigan Qorrolli ka thënë që kjo protestë, sot nuk do të duhej as të ndodhte, për shkak të situatës në të cilën ndodhemi me pandeminë.

“Një prej elementeve kryesore të demorkacisë është edhe revolta qytetare, e shprehur përmes protestave. Situata në të cilën ndodhemi nuk është e justifikueshme për t’u protestuar. Duhet të gjykohet pse po ndodhë menjëherë pas lehtësimit të masave nga Covid 19”.

Qorrolli në Specialen në Klan Kosova,vlerëson se kjo protestë, nuk duhet as të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese.

“Çështjet që lidhen me përplasjet e ditëve të fundit, mes presidentit Thaçi dhe kryeministrit Kurti, nuk kanë të bëjnë domosdoshmërisht me protestën e sotme. Protesta e sotme nuk duhet as të adresohet ndaj Gjykatës Kushtetuese, vendimit potencial të saj, e cila nuk mund t’i vijë për shtati palëve politike”.

“Sistemi jonë juridiko-politik, fatkeqësisht është stërkequr nga politikanët të cilët me akuzat e ditëve të fundit, po tregojnë që janë të papjekur demokratikisht”.

“Përdorimi i popullit është popullizëm. Qytetarët kanë të drejtë për të protestuar, por jo për t’u viktimizuar, si thirrje në kuptimin e kundërshtimit të një veprimi të caktuar”, është shprehur Qorrolli.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

146 raste aktive, në Pejë ankohen se IKSHPK po vonon rezultatet e testimeve

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Chelsea e mund Norwichin, kualifikimi në Ligën e Kampionëve gjithnjë e më afër

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Veliu: Do të angazhohem për më të mirën në luftën kundër ekstremizmit dhe terrorizmit

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Qeveria Trump tërhiqet nga vendimi për të privuar nga vizat studentët e huaj

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Ndalohen 60 persona pa maska në kryeqytet, gjobat nisin nga 500 euro

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

Hyseni: Aleanca Surroi–Kurti dhe VV në emër të keqqeverisjes lufton UÇK-në

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

​Daut Haradinaj: Zyrtarë të qeverisë Kurti janë takuar fshehtas me zyrtarë serbë, le ta pyesin AKI-në iu tregon

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Edhe 13 viktima nga COVID-19, në 24 orët e fundit në Serbi

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Gucati: Gjykata Speciale po e sulmon direkt UÇK’në, jo vetëm Thaçin dhe Veselin

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Rrëfimi prekës i mjekut nga “vija e frontit” të luftës me Covid-19

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Daut Haradinaj flet për aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit nga Gjykata Speciale

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

Itali, regjistrohen 114 raste të reja me koronavirus

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

​Zemaj akuzon Vitinë se bleu barna me çmim 500 % më shtrenjtë, lëndën e dërgon në prokurori

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Trump dhe Erdogan diskutojnë për situatën në Libi

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

Macron premton 100 miliardë euro shtesë për rimëkëmbjen ekonomike

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar

​217 pacientë me Covid-19 në oksigjenoterapi, 11 të intubuar