Qorrolli: Integriteti i Kushtetueses nuk guxon të vihet në pikëpyetje

23.05.2020 13:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qorrolli: Integriteti i Kushtetueses nuk guxon të vihet në pikëpyetje

Vigan Qorrolli, njohës i Kushtetutës, thotë se Gjykata Kushtetuese nuk bën të goditet për qëllime të politikës ditore dhe se integriteti i kësaj gjykate, nuk guxon të vihet në pikëpyetje.

Qorrolli në një shkrim në Facebook e ka kritikuar klasën politike të cilët kanë vënë dorë në Kushtetuese.

“Gjykata Kushtetuese është institucioni suprem i Republikës. Ajo nuk bën të goditet ultë dhe për qëllime të politikës ditore. Meqë brenda saj ka persona të lidhur fortë me politikanë të caktuar — integriteti i kësaj gjykate nuk guxon të vihet në pikëpyetje.

KOHA, ditë më parë raportoi se Gjykata Kushtetuese do t’ia rrëzojë dekretin për mandatarin presidentit Hashim Thaçi, por do t’i hapë rrugë planit të tij për ta bërë një qeveri të re, pjesë e së cilës nuk do të jetë Lëvizja Vetëvendosje, subjekt politik që i ka fituar zgjedhjet.

Shtatë gjyqtarë të Kushtetueses janë mobilizuar për të gjetur arsyetime mbështetëse për këtë.

Qorrolli, tutje shkruan se “Gjykata është më e rëndësishme se interesat e politikës meskine, që i ka keqpërdorur pamëshirshëm edhe gurët e varreve të dëshmorëve”.

“Mos prisni mrekulli prej një kaste politikanësh, që demokracinë e kuptojnë si një film triller, e jo si një fundament të shtetësisë. Shoqëria jonë duhet të tregojë respekt për dinjitozët, e duhet t’i përbuz servilët dhe të kapurit”, përfundoi ai.

Në anën tjetër, Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka një kusht për ta pranuar aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese përkitazi me mandatarin për formimin e Qeverisë së re. Do ta respektojë atë, vetëm në rast se në këtë dokument nuk “caktohen” afate që nuk i përmban as akti më i lartë juridik i shtetit.

Ndërkaq, presidenti Hashim Thaçi para disa ditësh tha se “askush nuk mund të mbajë të uzurpuar asnjë zyre të institucioneve të vendit”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pandemia ndryshon mënyrën e të ushqyerit

Pandemia ndryshon mënyrën e të ushqyerit

Mposht koronavirusin 126 vjeçare me 400 pasardhës

Mposht koronavirusin 126 vjeçare me 400 pasardhës

Nuk respektuan masat kundër koronavirusit, ndalohen katër persona nga Policia

Nuk respektuan masat kundër koronavirusit, ndalohen katër persona nga Policia

Humb 18-vjeçari nga Dibra, shkoi në mal për të mbledhur bimë medicinale

Humb 18-vjeçari nga Dibra, shkoi në mal për të mbledhur bimë medicinale

Shërohen 24 pacientë dhe 20 raste të reja me koronavirus

Shërohen 24 pacientë dhe 20 raste të reja me koronavirus

Franca vendos për Britaninë: 14 ditë karantinë edhe për ju, reciprocitet

Franca vendos për Britaninë: 14 ditë karantinë edhe për ju, reciprocitet

Duelojnë për sensacionin kanadez, Jonathan David, skuadrat e mëdha gjermane

Duelojnë për sensacionin kanadez, Jonathan David, skuadrat e mëdha gjermane

9 vjeçari i aksidentuar me 29 Prill në fshatin Bradash të Podujevës, ndërron jetë

9 vjeçari i aksidentuar me 29 Prill në fshatin Bradash të Podujevës, ndërron jetë

Akuza në drejtim të “Kohës Ditore” ka nisur të lëshojë Vetëvendosje

Akuza në drejtim të “Kohës Ditore” ka nisur të lëshojë Vetëvendosje

Fenerbahce e kërkon transferimin e yllit të Kosovës

Fenerbahce e kërkon transferimin e yllit të Kosovës

Bashkëshorti i ministres e ish-avokati fyejnë qytetarët, ‘Prostitutë e neveritshme’

Bashkëshorti i ministres e ish-avokati fyejnë qytetarët, ‘Prostitutë e neveritshme’

Qorrolli: Integriteti i Kushtetueses nuk guxon të vihet në pikëpyetje

Qorrolli: Integriteti i Kushtetueses nuk guxon të vihet në pikëpyetje

Në mesin e shekullit XX-të mjerimi i Kosovës, Der Spiegel: 6 traktorë dhe 16 shtëpi me rrymë

Në mesin e shekullit XX-të mjerimi i Kosovës, Der Spiegel: 6 traktorë dhe 16 shtëpi me rrymë

Pamjet nga momenti i tmerrshëm i përplasjes së avionit

Pamjet nga momenti i tmerrshëm i përplasjes së avionit

Opozita kërkoi takim të hënën për Reformën Zgjedhore, ndërsa salla rezervohet për të martën nga OSBE

Opozita kërkoi takim të hënën për Reformën Zgjedhore, ndërsa salla rezervohet për të martën nga OSBE

1-vjeç por ka mbi 1.3 milion ndjekës, vogëlushin që po ‘thyen’ Instagramin

1-vjeç por ka mbi 1.3 milion ndjekës, vogëlushin që po ‘thyen’ Instagramin