QKUK’ja s’ka barna për trajtimin e kancerit

15.08.2019 20:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
QKUK’ja s’ka barna për trajtimin e kancerit

Ka më shumë se një javë që pacientët e prekur nga kanceri nuk po arrijnë të marrin disa lloje të kimioterapisë në Klinikën e Onkologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

Pacientët e Onkologjisë nuk kanë arritur t’i marrin barnat që jepen për kancerin në prostatë, kancerin e gjirit dhe atë të kockave, përkundër faktit se gjenden në listën esenciale të barnave.

Pacientët, prapa kamerës thonë se vetëm tani, ditët e fundit, familjarët e tyre kanë arritur të marrin kimioterapinë, raporton KTV.

Drejtori i Klinikës së Onkologjisë pranon se në javën e fundit furnizimi me disa lloje të kimioterapisë, nuk ka qenë i plotë.

Derisa thotë se janë operatorët ekonomikë, ata të cilët po krijojnë vonesa në liferim.

Deri në këtë periudhë të vitit, sipas të dhënave të Klinikës së Onkologjisë, janë paraqitur 750 raste të reja të sëmundjeve malinje, që tregojnë një rritje prej 3% krahasuar me shifrat e vitit të kaluar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


QKUK’ja s’ka barna për trajtimin e kancerit

QKUK’ja s’ka barna për trajtimin e kancerit

Limaj: Nisma do të jetë befasia e këndshme e këtyre zgjedhjeve

Limaj: Nisma do të jetë befasia e këndshme e këtyre zgjedhjeve

Jashari dhe Lluka premtojnë realizimin e disa projekteve në Skenderaj

Jashari dhe Lluka premtojnë realizimin e disa projekteve në Skenderaj

Veseli: Rinia nuk largohet nga vendi nëse investojmë në arsim dhe luftojmë korrupsionin

Veseli: Rinia nuk largohet nga vendi nëse investojmë në arsim dhe luftojmë korrupsionin

Rugova: Kurti nuk është kandidat i përbashkët për kryeministër

Rugova: Kurti nuk është kandidat i përbashkët për kryeministër

Visar Ymeri: Personalisht nuk e kam problem që Albin Kurti të bëhet kryeministër

Visar Ymeri: Personalisht nuk e kam problem që Albin Kurti të bëhet kryeministër

Ngjitja në Everest, Nepali përcakton rregulla të reja për alpinistët

Ngjitja në Everest, Nepali përcakton rregulla të reja për alpinistët

Dy radikalët e Shqipërisë vazhdojnë serinë e videove me fyerje për myslimanët e Kosovës

Dy radikalët e Shqipërisë vazhdojnë serinë e videove me fyerje për myslimanët e Kosovës

Tahiri: Investimet në Qendrat Korrektuese, mundësuan parandalimin e dukurive negative brenda tyre

Tahiri: Investimet në Qendrat Korrektuese, mundësuan parandalimin e dukurive negative brenda tyre

Taksë edhe në autostradat e Kosovës – kostoja më e vogël se në “Rrugën e Kombit”

Taksë edhe në autostradat e Kosovës – kostoja më e vogël se në “Rrugën e Kombit”

Akuza mes qeverisë dhe opozitës për rastin “Zhvatje”

Akuza mes qeverisë dhe opozitës për rastin “Zhvatje”

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Rriten kapacitetet prodhuese vendore, por edhe çmimet

Veseli: Nënë Tereza na frymëzon për politikë të moralshme dhe të pakorruptuar

Veseli: Nënë Tereza na frymëzon për politikë të moralshme dhe të pakorruptuar

Albin Kurti e kujton Arbër Xhaferin në shtatë vjetorin e vdekjes

Albin Kurti e kujton Arbër Xhaferin në shtatë vjetorin e vdekjes

Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

Pas nivelit më të ulët në 12 vitet e fundit, sërish rritet euro kundruall lekut

Policia mbyll disa klube nate dhe konfiskon armë e vetura të dyshimta në Klinë

Policia mbyll disa klube nate dhe konfiskon armë e vetura të dyshimta në Klinë