Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

20.12.2019 00:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qindra miliona përdoruesve ID-të të Facebook-ut u ekspozohen në një forum online, nuk është akoma e qartë se si

Ekspozohen në internet ID-të, emrat dhe numrat e telefonit të 267 milionë përdoruesve të Facebookut,

Regjistrimet e qindra miliona përdoruesve të Facebook-ut u zbuluan në një forum online në një faqe interneti.

Baza e të dhënave përmbante ID-të, numra telefoni dhe emra të plotë të 267 milionë përdoruesve, shumica e të cilëve banojnë në SHBA, transmeton Telegrafi.

Megjithëse nuk është akoma e qartë se si u ekspozua informacioni i ndjeshëm, ekspertët spekulojnë se baza e të dhënave u përpilua përmes një procesi të paligjshëm të quajtur ‘scraping’ – ku robotë të automatizuar kopjuan informacionin publik nga profilet e Facebook.

Rrjedhja u zbulua nga firma e sigurisë në internet Comparitech në partneritet me studiuesin e sigurisë Bob Diachenko.

“Diachenko beson se prova e të dhënave ka shumë të ngjarë të jetë rezultat i një operacioni të paligjshëm ose abuzimi të Facebook nga kriminelët në Vietnam, sipas provave”, tha Paul Bischoff.

Menjëherë pasi u zbuluan informacionet, Diachenko u drejtoi autoriteteve të duhura që të hiqnin qasjen në bazën e të dhënave.

Sidoqoftë, duket se të dhënat ishin të ekspozuara për gati dy javë para se të hiqen.

Sipas një afati kohor të bërë nga Comparitech, baza e të dhënave u indeksua për herë të parë më 4 dhjetor dhe nuk u mbyll deri më 19 dhjetor.

Rreth 267.140.436 regjistrime u ekspozuan, shumica prej të cilëve ishin të përdoruesve që jetojnë në SHBA – dhe Diachenko tha se të gjitha të dhënat duket se ishin të vlefshme.

Diachenko i tha Comparitech: ‘Facebook gjithashtu mund të ketë një vrimë sigurie që do t’u lejonte kriminelëve të hynin në ID të përdoruesve dhe numrat e telefonit edhe pasi të ishte kufizuar qasja’.

Mënyra tjetër mund të ketë qenë që kriminelët kanë përdorur një proces të paligjshëm të quajtur ‘scraping’.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

“E shëruara” 81 vjeçare e kronavirusit vdes disa orë pasi u shfaq në videon e duartrokitjes me doktorët

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Veprimi human/ Spitali në Greqi i kërkon 600 maska shqiptares, kur e pyesin për çmimin mbesin pa fjalë

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Edhe një rast i ri me koronavirus në Kosovë — shkon në 91 numri i të prekurve

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Arrestohet një serb para shtëpisë së presidentit Thaçi, i gjendet thika në veturë

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tjetër ditë e zezë për Italinë/ Shkon në mbi 10000 numri i të vdekurve

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

Tahiri: Për teket e pushtetit, Kurti i gatshëm të rrezikojë jetën e qytetarëve dhe sigurinë kombëtare

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

​Edhe dy raste të reja me koronavirus – 90 të prekur gjithsej

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

Punëdhënësit privat në Kosovë pezullojnë punëtorët nga puna në kohë pandemie

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

​Pavarësisht urgjencës, Qeveria s’e di ende kur do të miratohet “Pakoja emergjente” nga MFT-ja

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Dr. Uka: Policët serbë me quajtën irredentist e fashist, unë iu thash që jam anesteziolog

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

Nuk mjaftojnë as dy metra distancë për koronavirusin? Çfarë tregon studimi i ri!

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

PDK: Në mes të pandemisë, Kurti thellon krizën duke shkarkuar Naser Ramadanin

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Haziri falënderon AR Katana: Nuk po lejon që njerëzit ta kenë problemin e sofrës

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Simptoma e re e koronavirusit që nuk e dinte askush!

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë

Ja pse u shkarkua bordi i SHSKUK’ut, sipas zëdhënësit të Qeverisë