Qeveria shkurton investimet, bëhet gati akti normativ, mungojnë 65 milionë euro

21.11.2019 16:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria shkurton investimet, bëhet gati akti normativ, mungojnë 65 milionë euro

Ecuria e dobët në mbledhjen e të ardhurave e ka detyruar qeverinë që të shkurtojë me 8.3 miliardë lekë ose 65 milionë euro fondet e parashikuara për investime publike gjatë këtij viti. Masa pritet të miratohet përmes një akti të ri normativ, i cili do të ndryshojë sërish buxhetin e shtetit.

Në ligjin fillestar të buxhetit për vitin 2019, investimet totale të qeverisë ishin parashikuar 88.3 miliardë lekë. Por sipas Ministrisë së Financave, shifra faktike e investimeve deri në fund të vitit pritet të jetë vetëm 80 miliardë lekë.

Shkurtimi i fondeve që shkojnë për rrugët, shkollat, spitalet apo projektet e tjera publike kompeson ecurinë e dobët në mbledhjen e të ardhurave gjatë këtij viti.

Pak kohë më parë Ministria e Financave njoftoi se të ardhurat faktike të buxhetit për këtë vit pritet të jenë 12 miliardë lekë ose 100 milionë euro më pak se sa plani në buxhet. Në pamundësi për të marrë borxh, pasi do të thyhej kufiri i deficitit buxhetor, qeveria është detyruar që ta kompesojë një pjesë të këtij mosrealizimi duke shkurtuar fondet që shkojnë për investimet publike.

Ndërsa pjesa tjetër e mosrealizimit të të ardhurave amortizohet nga kursimet që qeveria ka tek pagesat e interesave për borxhin apo zëra të tjerë të shpenzimeve korrente.

Investimet publike janë zëri më produktiv i shpenzimeve të qeverisë pasi krijojnë vende pune dhe ushqejnë rritjen ekonomike. Por përballë ecurisë së dobët të të ardhurave, qeveria ka vendosur të bllokojë një pjesë të fondeve për këto projekte për të mos thyer kufirin e defiçitit që i është vendosur nga Parlamenti në fillim të vitit.
/Top Channel/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Me snajper qëllohet malazezi, biznesmen i famshëm në Beograd

Me snajper qëllohet malazezi, biznesmen i famshëm në Beograd

Ambasadori i Rusisë: Amerika se e ka krijuar si shtet Kosovën, e gënjeu

Ambasadori i Rusisë: Amerika se e ka krijuar si shtet Kosovën, e gënjeu

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira

Bitcoinin po e presin në vijim ditë vështira

Të dyja partitë thonë se në ditët në vijim do të ndodhë marrëveshja LVV – LDK, por ka 10 ditë pa asnjë takim

Të dyja partitë thonë se në ditët në vijim do të ndodhë marrëveshja LVV – LDK, por ka 10 ditë pa asnjë takim

Ja çka thotë Borrell për Ballkanin Perëndimor dhe marrëveshjen midis Kosovës dhe Serbisë

Ja çka thotë Borrell për Ballkanin Perëndimor dhe marrëveshjen midis Kosovës dhe Serbisë

Hilmi Jashari Avokati i Popullit do të takohet me qytetarët e Pejës

Hilmi Jashari Avokati i Popullit do të takohet me qytetarët e Pejës

Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi shkaku i Handkes

Fituesja e Nobelit për Paqe heq dorë nga çmimi shkaku i Handkes

Ndërtuesi i pallatit të dëmtuar: Nuk mbaj unë përgjegjësi, por zoti! (Video)

Ndërtuesi i pallatit të dëmtuar: Nuk mbaj unë përgjegjësi, por zoti! (Video)

Haradinaj: Sa shkojnë me Gjuriqin, VV-ja më mirë të kryejë punë me Isa Mustafën

Haradinaj: Sa shkojnë me Gjuriqin, VV-ja më mirë të kryejë punë me Isa Mustafën

Kryetari i veteranëve: Një ftesë për Thaçin nga Specialja, nuk është befasi

Kryetari i veteranëve: Një ftesë për Thaçin nga Specialja, nuk është befasi

SHBA shton në listën e zezë edhe 9 persona nga Serbia

SHBA shton në listën e zezë edhe 9 persona nga Serbia

Serbët do të largohen nga institucionet e Kosovës, nëse burgoset Todosijeviq

Serbët do të largohen nga institucionet e Kosovës, nëse burgoset Todosijeviq

Termocentralet e Kosovës, ndotësit më të mëdhenj në Evropë

Termocentralet e Kosovës, ndotësit më të mëdhenj në Evropë

Kadri Veseli s’tregon nëse u intervistua si i dyshuar apo dëshmitar

Kadri Veseli s’tregon nëse u intervistua si i dyshuar apo dëshmitar

Zyrtarët e MKRS-së paralajmërojnë greva dhe bojkot

Zyrtarët e MKRS-së paralajmërojnë greva dhe bojkot

Erdogan: Nuk do ta pranoja Çmimin Nobel, në rast se do të më jepej një ditë

Erdogan: Nuk do ta pranoja Çmimin Nobel, në rast se do të më jepej një ditë