Qeveria planifikon t’i prekë taksat

13.03.2020 08:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria planifikon t’i prekë taksat

Ministria e Financave ka në plan që këtë vit të iniciojë ndryshimin e disa ligjeve që prekin taksat. Veç kësaj, do t’i fuzionojë në një agjenci të vetme edhe dy institucionet që mbledhin taksat brenda shtetit e edhe në kufi – Administratën Tatimore dhe Doganën e Kosovës.

Synimet e këtilla janë shprehur në draftin e Programit Legjislativ për vitin 2020. Programi ende nuk ka kaluar në Qeveri, por bazuar në draftin e siguruar nga gazeta, Ministria e Financave ka paraparë t’i hartojë ose ndryshojë 17 ligje. Në mesin e tyre janë edhe disa që lidhen me taksat, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ndryshimet në Ligjin për Tatimin mbi Vlerën e Shtuar është paraparë të finalizohen deri në qershor, kur edhe është planifikuar t’i përcillet Qeverisë për miratim, e pastaj edhe Kuvendit. Brenda të njëjtit muaj është planifikuar të procedohet edhe Projektligji për tatimin në të ardhurat personale.

Mbështetur në legjislacionin ekzistues, ka dy norma tatimore për produktet: 8 për qind për ato bazë, dhe 18 për qind për të tjerat. Ndërkaq tatimi në të ardhurat personale është i përshkallëzuar – për të ardhurat vjetore deri në 960 euro nuk ka tatim, ndërsa për ato nga 960 deri në 3,000 euro norma tatimore është 4 për qind, dyfish më shumë është norma për të ardhurat nga 3,000 deri në 5,400 euro, kurse 10 për qind është norma tatimore për të gjitha të ardhurat vjetore që e tejkalojnë shumën 5,400 euro./koha/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Me fustan transparent Leonora Jakupi përball coronavirusit

Me fustan transparent Leonora Jakupi përball coronavirusit

Haxhiu: Nëse shkelet vendimi i qeverisë për masat parandaluese për Coronavirusin, do ta denoncojmë çdo punëdhënës

Haxhiu: Nëse shkelet vendimi i qeverisë për masat parandaluese për Coronavirusin, do ta denoncojmë çdo punëdhënës

Qeveria planifikon t’i prekë taksat

Qeveria planifikon t’i prekë taksat

Shkencëtarët izraelitë: Vaksina kundër koronavirusit brenda disa javësh

Shkencëtarët izraelitë: Vaksina kundër koronavirusit brenda disa javësh

Zëdhënësja e Aeroportit ‘Adem Jashari’ me njoftim të rëndësishëm për diasporen

Zëdhënësja e Aeroportit ‘Adem Jashari’ me njoftim të rëndësishëm për diasporen

Studentëve iu kompenzohen orët e humbura me mësim virtual, thotë Avdullah Hoti

Studentëve iu kompenzohen orët e humbura me mësim virtual, thotë Avdullah Hoti

Qytetari live: Kam mikun 6 ditë me 40 temperaturë, nuk ka ardhur njeri në shtëpi

Qytetari live: Kam mikun 6 ditë me 40 temperaturë, nuk ka ardhur njeri në shtëpi

Mësohet gjendja e gjakovares që shkoi në QKUK pas dyshimit se është infektuar me koronavirus

Mësohet gjendja e gjakovares që shkoi në QKUK pas dyshimit se është infektuar me koronavirus

Mikrobiologu Raka: S’është vërtetuar se temperatura e lartë e shkatërron koronavirusin

Mikrobiologu Raka: S’është vërtetuar se temperatura e lartë e shkatërron koronavirusin

Rama: Nuk bëj testin e coronavirusit, nuk ndjej shqetësime

Rama: Nuk bëj testin e coronavirusit, nuk ndjej shqetësime

Mbi 130 mijë të prekur nga koronavirusi në botë

Mbi 130 mijë të prekur nga koronavirusi në botë

QKUK: Vizitat rutinore në Klinikën Infektive rrisin rrezikun, këta persona duhet të paraqiten për testim

QKUK: Vizitat rutinore në Klinikën Infektive rrisin rrezikun, këta persona duhet të paraqiten për testim

Ashpërsohen ndëshkimet, 21 vite burg nëse je me koronavirus dhe del në rrugë

Ashpërsohen ndëshkimet, 21 vite burg nëse je me koronavirus dhe del në rrugë

Sejdiu: Vetëm pse keni temperaturë s’do të thotë se jeni prekur nga koronavirusi

Sejdiu: Vetëm pse keni temperaturë s’do të thotë se jeni prekur nga koronavirusi

IKSHPK njofton qytetarët: Nuk ka asnjë rast me coronavirus në Kosovë, rezultatet e 11 pacientëve të dyshimtë dalin negative

IKSHPK njofton qytetarët: Nuk ka asnjë rast me coronavirus në Kosovë, rezultatet e 11 pacientëve të dyshimtë dalin negative

Kryeinspektori: Do të ketë ndëshkime të ashpra në rast të ngritjes së çmimeve

Kryeinspektori: Do të ketë ndëshkime të ashpra në rast të ngritjes së çmimeve