Qeveria nis shpërndarjen e 60 milionë eurove për bizneset private

13.10.2020 20:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria nis shpërndarjen e 60 milionë eurove për bizneset private

Qeveria e Kosovës ka filluar shpërndarjen e 60 milionë eurove për 36 mijë e 679 biznese private, në kuadër të zbatimit të Pakos së rimëkëmbjes ekonomike.

Përfitues të kësaj pakoje do të jenë kryesisht bizneset e vogla dhe paratë do të shkojnë drejtpërdrejt në llogarinë e bizneseve.

Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se viti 2020 përmbyllet me pasoja të vogla ekonomike, krahasuar me parashikimet që i kanë pasur në qershor kur e kanë përgatitur buxhetin 2020.

Shefi i ekzekutivit ka bërë të ditur se 15 mijë e 500 biznese që i kanë pasur të dhënat e përditësuara në sistemin e Administratës Tatimore të Kosovës tashmë kanë filluar të marrin mbështetjen prej 37.3 milionë euro, ndërsa bizneset e tjera do të paguhen sapo të përditësojnë të dhënat e tyre.

“Vendimi I qeverisë ka qenë një vendim që siguron gjithëpërfshirës të bizneseve në kuadër të pakos për rimëkëmbje ekonomikë. Ju njoftoj që komisioni ka nxjerrë listën finale prej 36 mijë e 679 biznese që janë kualifikuar për të qenë pjesë e kësaj pako të rimëkëmbjes ekonomike për subvencionim të shpenzimeve të pagave bazuar në deklarimet tatimore në Administratën Tatimore të Kosovës. Këto 36 mijë e 679 biznese do të përfitojnë 60 milionë euro, këto kanë deklaruar të punësuar 206 mijë 852 punëtorë. Përfituesit më të mëdhenj janë bizneset e vogla, firmat deri në 10 punëtorë përfitojnë 45.5% të shumës totale prej 60 milionë, e kështu me radhë, firmat 11 deri 50 punëtorë përfitojnë 26.67% dhe mandej pjesa e mbetur shpërndahet për firmat e tjera”, tha Hoti.

Ai tha se subvencionimi shkon direkt nga Thesari i Kosovës në llogaritë bankare të bizneseve.

Qeveria e Kosovës pret që deri në fund të vitit të kompensojnë ekonominë plotësisht nga ndikimi që ka pasur për shkak të pandemisë me COVID-19.

“Jam i bindur që do ta mbyllim këtë vit me pasoja ekonomike dukshëm më të vogla sesa që I kemi parashikuar në qershor atëherë kur është përgatitë buxheti për vitin 2020”, tha ai.

E ministrja e Financave, Hykmete Bajrami tha se mjetet u shkojnë bizneseve si lehtësim për t’i paguar punëtorët.

“Tanimë i kemi në proces mbi 15 mijë e 500 ndërmarrje duke u bërë pagesat, pritet që sot pasdite dhe nesër paradite të kryhen të gjitha këto pagesa. Shfrytëzoj rastin t’u bëj thirrje të gjitha bizneseve që të azhurnojnë të dhënat e tyre në sistemin në Administratën Tatimore të Kosovës, sidomos ato që kanë të bëjnë me xhirollogarinë e tyre sepse sot patëm disa raste kur na u kthyen qindra pagesa për shkak të xhirollogarisë gabim, andaj sa më shpejt të bëhet azhurnimi i këtyre të dhënave ne do të jemi të gjendje të procedojmë. 60 milionëshi është i alokuar”, tha ajo.

Bajrami tha se kjo është masë që po implementohet në afat rekord./G.Kadrija

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Shkencëtarët zhvillojnë mjetin që zbulon COVID-19 nga rrezet rëntgen me saktësi 83%

Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Zëdhënësi i lirisë sonë në burg, zëdhënësi i Millosheviqit president

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Vetëvrasje në Kremlin: Truproja i Putinit gjendet i vdekur?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Abazi për LDK-në: A e kanë kuptuar këta që nuk i do populli?

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Gjysmëvjetori mund të përfundojë para kohe

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​A e dëmton testi COVID-19 trurin tonë?

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​Përfundon mbledhja e LDK-së, Gashi thotë se janë të gatshëm për zgjedhje

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​A duhet të mbajnë maska njerëzit që janë shëruar nga COVID-19?

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

​Shumica e shkollave sot në pushim, nuk respektuan vendimin e Qeverisë

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas

Shpend Ahmeti: Prej nesër Trafiku urban falas

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin

11 të vdekur dhe 539 raste të reja me COVID-19

11 të vdekur dhe 539 raste të reja me COVID-19

Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Quni flet për deklaratën ku kishte thënë se do të qëndrojë në politikë derisa Thaçin e Veselin t’i sheh prapa grilave

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas

Mbërrin mbi 160 mijë vaksina kundër gripit sezonal, shpërndahen falas