Qeveria merr vendim për shpronësimin e pronave, hapet rruga për ndërtimin e sheshtit të Obiliqit

22.07.2020 14:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria merr vendim për shpronësimin e pronave, hapet rruga për ndërtimin e sheshtit të Obiliqit

Për realizmin e projektit për sheshin e Obiliqit, qeveria sot miratoi propozim-vendimin për shpronësimin e pronave të paluajtshme, ndërtesave – lokaleve afariste të cilat janë̈ nën menaxhimin e Agjencisë Kosovare të Privatizimit e të cilat preken nga realizimi i projektit.

Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, tha se për realizimin e këtij projekti ka qenë e nevojshme të kryhen procedurat e shpronësimit.

Kuqi: Për sheshin e Obiliqit nevojitet shpronësimi pronave përreth

Video

“Për realizmin e këtij projekti ka qenë e nevojshme të kryhen procedurat e shpronësimit, vlerësimit të pronës për të gjithë pronarët të cilët kanë qenë të evidentuar në tabletat shpronësimit. Propozim vendimi për të cilin kërkohet të shqyrtohet dhe të nxjerrë vendim nga Qeveria e Republikës së Kosovës është në harmoni dhe përputhje të plotë me nenin e Rregullores së Punës të Qeverisë së Kosovës”, tha Kuqi.

Në mbledhje të Qeverisë është hequr nga rendi i ditës propozim-vendimi për shtesat prej 300 euro për stafin shëndetësor. Megjithatë, është miratuar projektligji për rimëkëmbje ekonomike.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik

Osmani në Ditën e Ushtrisë: Anëtarësimi i Kosovës në NATO është synim strategjik

Si mund te votojnë të infektuarit me koronavirus në Podujevë dhe Mitrovicë, tregon KQZ-ja

Si mund te votojnë të infektuarit me koronavirus në Podujevë dhe Mitrovicë, tregon KQZ-ja

Pacolli: LDK, PDK, AAK dhe Lista e Vuçiqit janë kundër mërgatës, nuk votuan plotësimin e Ligjit për zgjedhjet

Pacolli: LDK, PDK, AAK dhe Lista e Vuçiqit janë kundër mërgatës, nuk votuan plotësimin e Ligjit për zgjedhjet

Kërcënohet Ministri i Tregtisë, Vesel Krasniqi

Kërcënohet Ministri i Tregtisë, Vesel Krasniqi

INDEP: Efiçienca e energjisë të shfrytëzohet për të promovuar zhvillimin ekonomik

INDEP: Efiçienca e energjisë të shfrytëzohet për të promovuar zhvillimin ekonomik

Haziri: Këtë javë kemi numër më të vogël të të infektuarve në Gjilan, por nuk domethënë që është ulur rreziku

Haziri: Këtë javë kemi numër më të vogël të të infektuarve në Gjilan, por nuk domethënë që është ulur rreziku

​Mungesa e kuorumit dështojnë të votohen 5 rezoluta nga interpelancat

​Mungesa e kuorumit dështojnë të votohen 5 rezoluta nga interpelancat

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Kuvendi mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Vaksina anticovid më shpejt se sa e kishim imagjinuar në treg

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Aksident mes tri veturash në Rrugën e Kombit, vdes një prej shoferëve

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Joe Biden letër Agim Rexhepit: Zoti ju bekoftë!

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

Ministrja Serbe refuzon Cakaj si “Qytetar Nderi” i Bujanocit: Akuzoi Serbinë për krime lufte dhe gjenocid

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales

OVL UÇK reagon pas vazhdimit të mandatit të Speciales