Qeveria Hoti ka planifikuar 400 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike

18.06.2020 15:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria Hoti ka planifikuar 400 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike

Afër 400 milionë euro ka planifikuar Qeveria Hoti për të rimëkëmbur ekonominë e Kosovës.

Nga dokumentet që gazeta Infokus i ka parë, pas rishikimit të buxhetit që u bë në mbledhjen e fundit të Qeverisë këtë të mërkurë, thuhet që për Pakon Rimëkëmbëse janë planifikuar plot 385 milionë euro.

Nga këto para, 158 milionë euro tashmë janë të destinuara se për çka do të shpenzohen, si vazhdim i zbatimit të pakos emergjente të qeverisë së kaluar, të udhëhequr nga Albin Kurti.

14 milionë euro janë paraparë për paga dhe shtesa, ndërsa 13 milionë euro janë për mallra dhe shërbime, shkruan gazeta Infokus.

Ndërsa 131 milionë euro janë planifikuar për subvencione dhe transfere.

Prej këtyre parave që tashmë janë të caktuara se si do të shpenzohen, 27 milionë euro janë marrë përmes huamarrjes Instrumenti për Financim të Sektorit Publik për Reagim Emergjent ndaj COVID-19, nga CEB, ndërsa 36.8 milionë euro janë marrë nga Projekti Emergjent për Kosovën nga Banka Botërore.

E pjesa tjetër janë nga granti qeveritar, shkruan gazeta Infokus.

Por, nga fondi prej 385 milionë eurosh 227 milionë euro pritet që të merren nga burime të ndryshme, shkruan gazeta Infokus.

Prej tyre, 74 milionë euro do të mirren nga burime të rregullta buxhetore e të cilat janë buxhetuar në kategorinë “Subvencione dhe Transfere”.

100 milionë euro do të merren nga kontigjenca kapitale për Fondet e likuidimit (AKP).

Ndërsa 53 milionë euro janë nga shpenzimet kapitale përmes Klauzolës së Investimeve dhe Nënhuazimeve./Gazeta Infokus/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Komiteti Ekzekutiv i FFK-së mban mbledhjen e radhës, këto janë vendimet

Komiteti Ekzekutiv i FFK-së mban mbledhjen e radhës, këto janë vendimet

​Shumica e qytetarëve në Malishevë po i bartin maskat

​Shumica e qytetarëve në Malishevë po i bartin maskat

84 zyrtarë policorë ende të infektuar me COVID-19

84 zyrtarë policorë ende të infektuar me COVID-19

Reagon u.d.së kryeshefit ekzekutiv në KEK: pa panik nga 4mijë punetorë vetëm 26-janë të infektuar

Reagon u.d.së kryeshefit ekzekutiv në KEK: pa panik nga 4mijë punetorë vetëm 26-janë të infektuar

​Kuçi e Ahmeti nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

​Kuçi e Ahmeti nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Nga nesër rezultatet për të infektuarit, të shëruarit dhe të vdekurit nga COVID-19 do të publikohen në orën 15:00

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

Hoti takoi përfaqësuesit e institucioneve për çështjen e të zhdukurve

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet

IKSHPK: Po testohen rreth 400 mostra, nesër në ora 15:00 publikohen rezultatet

Ali Ahmeti: Të njollosësh UÇK-në është sikur t’u bësh atentat gjithë shqiptarëve!

Ali Ahmeti: Të njollosësh UÇK-në është sikur t’u bësh atentat gjithë shqiptarëve!

Shoqëruesja e dhomës tronditi me komentin për vdekjen e 21-vjeçares, reagon gjinekologu i QKUK-së

Shoqëruesja e dhomës tronditi me komentin për vdekjen e 21-vjeçares, reagon gjinekologu i QKUK-së

Osmani: Nuk ka sot asgjë më urgjente sesa të bëhet ligji për pandeminë

Osmani: Nuk ka sot asgjë më urgjente sesa të bëhet ligji për pandeminë

OBSH: Bota nuk do të rikthehet në normalitet në një “të ardhme të afërt”

OBSH: Bota nuk do të rikthehet në normalitet në një “të ardhme të afërt”

Abrashi: Shumë projekte infrastrukturore do të përfundohen këtë vit në Gjilan

Abrashi: Shumë projekte infrastrukturore do të përfundohen këtë vit në Gjilan

Dezinfektohet objekti i Gjykatës Themelore në Gjakovë

Dezinfektohet objekti i Gjykatës Themelore në Gjakovë

Zemaj akuzon deputetët e VV-së: Disa nga ju jeni me simptoma, sytë ju tregojnë

Zemaj akuzon deputetët e VV-së: Disa nga ju jeni me simptoma, sytë ju tregojnë

Pacientëve kosovarë u pamundësohet shërimi në Shkup, IKSHPK-ja heziton t’i testojë dhe pajisë me vërtetime

Pacientëve kosovarë u pamundësohet shërimi në Shkup, IKSHPK-ja heziton t’i testojë dhe pajisë me vërtetime