Qeveria heq nga lista kandidatin me më së shumti pikë për kryesues të Bordit të ZRRE-së

12.09.2018 09:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria heq nga lista kandidatin me më së shumti pikë për kryesues të Bordit të ZRRE-së

Katër kandidatë i kishin plotësuar kriteret për t’u zgjedhur në pozitën e kryesuesit të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE). Por Qeveria e Kosovës ka vendosur që në Kuvend t’i dërgojë vetëm dy prej tyre, duke hequr kandidatin me më së shumti pikë, sipas rangimit të Ambasadës britanike në Kosovë, e cila ka marrëveshje me Qeverinë për emërimin e njerëzve kredibilë në pozita të larta, shkruan sot Koha Ditore.

Në komunikatën e datës 24 korrik, Zyra e kryeministrit kishte njoftuar se në mbledhjen e së njëjtës ditë, kabineti qeveritar ka miratuar katër kandidatë për këtë pozitë, të renditur sipas pikëve: Fadil Ismailin, Petrit Pepajn, Përparim Kabashin dhe Bekim Jakupin. Mirëpo, në vendimin e publikuar nga Qeveria, të propozuar për kryesues të Bordit të ZRRE-së, janë vetëm Petrit Pepaj dhe Bekim Jakupi.

Vendimi i tillë ka shtyrë Komisionin parlamentar për Zhvillim Ekonomik që të mos i procedojë propozimet për votim në seancë. Deputetët që përbëjnë këtë komision kanë kërkuar sqarime shtesë nga Zyra e kryeministrit se pse janë hequr dy kandidatët nga lista.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Bushati kujdeset për Thaçin, nuk e përsërit në Prishtinë qëndrimin kundër ndryshimit të kufijve

Bushati kujdeset për Thaçin, nuk e përsërit në Prishtinë qëndrimin kundër ndryshimit të kufijve

Serbia bën ndryshime drastike në ushtri, shef i shtabit vendoset një ushtarak i lindur në Kosovë

Serbia bën ndryshime drastike në ushtri, shef i shtabit vendoset një ushtarak i lindur në Kosovë

Krasniqi insiston që çështjen e veteranëve s’e zgjidh drejtësia po politika, propozon që procesi të kthehet nga zero

Krasniqi insiston që çështjen e veteranëve s’e zgjidh drejtësia po politika, propozon që procesi të kthehet nga zero

Jetonte në një dhomë me bidonat me urinë, vjen reagimi i shtetit (Video)

Jetonte në një dhomë me bidonat me urinë, vjen reagimi i shtetit (Video)

Rreth 100 shkolla në Kosovë punojnë me plan-program të Serbisë

Rreth 100 shkolla në Kosovë punojnë me plan-program të Serbisë

Personeli shëndetësor keqpërdorin kartelat, mbi 200 vërejtje për mosrespektim të orarit në QKUK

Personeli shëndetësor keqpërdorin kartelat, mbi 200 vërejtje për mosrespektim të orarit në QKUK

Avni Arifi së shpejti ambasador në Emirate

Avni Arifi së shpejti ambasador në Emirate

Haskuka funksionalizon sistemin e administratës në Komunën e Prizrenit

Haskuka funksionalizon sistemin e administratës në Komunën e Prizrenit

Haziri inicon takimin e parë për bashkëpunim ndërkufitar mes Likovës dhe Novobërdës

Haziri inicon takimin e parë për bashkëpunim ndërkufitar mes Likovës dhe Novobërdës

Dëmi që veteranët e rrejshëm ia kanë bërë buxhetit të Kosovës shkon në mbi 68 milionë euro

Dëmi që veteranët e rrejshëm ia kanë bërë buxhetit të Kosovës shkon në mbi 68 milionë euro

Sejdiu përsërit: PSD mbështet kërkesën e Luginës për bashkim

Sejdiu përsërit: PSD mbështet kërkesën e Luginës për bashkim

Qeveria nuk ka paraparë me ligj si ta armatosë FSK-në

Qeveria nuk ka paraparë me ligj si ta armatosë FSK-në

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Mogherini e bindur, zgjidhja me dialog midis Beogradit e Prishtinë ende është e mundshme

Mogherini e bindur, zgjidhja me dialog midis Beogradit e Prishtinë ende është e mundshme

Komandanti i FSK-së: Ushtria brenda muajve të ardhshëm

Komandanti i FSK-së: Ushtria brenda muajve të ardhshëm

Haradinaj: Qeveria do të ofrojë mbështetje për Postën e Kosovës

Haradinaj: Qeveria do të ofrojë mbështetje për Postën e Kosovës