Qeveria heq nga lista kandidatin me më së shumti pikë për kryesues të Bordit të ZRRE-së

12.09.2018 09:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria heq nga lista kandidatin me më së shumti pikë për kryesues të Bordit të ZRRE-së

Katër kandidatë i kishin plotësuar kriteret për t’u zgjedhur në pozitën e kryesuesit të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRRE). Por Qeveria e Kosovës ka vendosur që në Kuvend t’i dërgojë vetëm dy prej tyre, duke hequr kandidatin me më së shumti pikë, sipas rangimit të Ambasadës britanike në Kosovë, e cila ka marrëveshje me Qeverinë për emërimin e njerëzve kredibilë në pozita të larta, shkruan sot Koha Ditore.

Në komunikatën e datës 24 korrik, Zyra e kryeministrit kishte njoftuar se në mbledhjen e së njëjtës ditë, kabineti qeveritar ka miratuar katër kandidatë për këtë pozitë, të renditur sipas pikëve: Fadil Ismailin, Petrit Pepajn, Përparim Kabashin dhe Bekim Jakupin. Mirëpo, në vendimin e publikuar nga Qeveria, të propozuar për kryesues të Bordit të ZRRE-së, janë vetëm Petrit Pepaj dhe Bekim Jakupi.

Vendimi i tillë ka shtyrë Komisionin parlamentar për Zhvillim Ekonomik që të mos i procedojë propozimet për votim në seancë. Deputetët që përbëjnë këtë komision kanë kërkuar sqarime shtesë nga Zyra e kryeministrit se pse janë hequr dy kandidatët nga lista.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Akuzohet se vrau vëllezërit Berisha për prerje të pyllit

Akuzohet se vrau vëllezërit Berisha për prerje të pyllit

Zemaj: Zgjedhjet e reja janë në interes shtetëror

Zemaj: Zgjedhjet e reja janë në interes shtetëror

FSK-ja fiton medalje në Britani

FSK-ja fiton medalje në Britani

Pacolli: Ideja e Thaçit për korrigjim kufijsh po merr mbështetje çdo ditë e më shumë

Pacolli: Ideja e Thaçit për korrigjim kufijsh po merr mbështetje çdo ditë e më shumë

Prokurori i Gjykatës Speciale mori dosje në Prishtinë dhe Prizren

Prokurori i Gjykatës Speciale mori dosje në Prishtinë dhe Prizren

Pacolli tregon se Gashit pas largimit nga detyra e ministrit do t’i jepet një post tjetër

Pacolli tregon se Gashit pas largimit nga detyra e ministrit do t’i jepet një post tjetër

Lëndët e krimeve të luftës nga Gjykata Themelore e Prishtinës në Hagë

Lëndët e krimeve të luftës nga Gjykata Themelore e Prishtinës në Hagë

Scott ia rikujton Serbisë se SHBA-të e konsiderojnë Kosovën si shtet të pavarur

Scott ia rikujton Serbisë se SHBA-të e konsiderojnë Kosovën si shtet të pavarur

Haziri përgëzon Ermal Elezin për suksesin në garën ndërkombëtare Diamond Cup

Haziri përgëzon Ermal Elezin për suksesin në garën ndërkombëtare Diamond Cup

Hoxha: Përkrahja e Gjermanisë për liberalizimin e vizave e domosdoshme

Hoxha: Përkrahja e Gjermanisë për liberalizimin e vizave e domosdoshme

U ulen dënimet të akuzuarve për terrorizëm në rastin e ndeshjes Shqipëri – Izrael

U ulen dënimet të akuzuarve për terrorizëm në rastin e ndeshjes Shqipëri – Izrael

AKR-ja konfirmon emërimin e dy ministrave të rinj

AKR-ja konfirmon emërimin e dy ministrave të rinj

Rreth 150 thasë mbeturina largohen nga Prishtina

Rreth 150 thasë mbeturina largohen nga Prishtina

Vendet që do të mbesin pa rrymëVendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymëVendet që do të mbesin pa rrymë

Tërheqja nga “Kosova e Re”, sinjal edhe për investitorët e huaj

Tërheqja nga “Kosova e Re”, sinjal edhe për investitorët e huaj

Caktohet masa e paraburgimit ndaj tre personave për vjedhje

Caktohet masa e paraburgimit ndaj tre personave për vjedhje