Qeveria Haradinaj shpenzoi mbi 12 milionë euro për udhëtime jashtë vendit gjatë 2018-s

10.04.2019 07:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria Haradinaj shpenzoi mbi 12 milionë euro për udhëtime jashtë vendit gjatë 2018-s

Mbi 12.5 milionë euro të taksapaguesve kosovarë janë shpenzuar për udhëtime zyrtare jashtë vendit nga njerëzit e pushtetit gjatë vitit 2018.

Krahasuar me vitin 2017 ka pasur një rritje prej 24.7 për qind të këtyre shpenzimeve apo gati 2.5 milionë euro më shumë, shkruan sot “Koha Ditore”. Institucionet e shtetit kanë shpenzuar miliona edhe për darka zyrtare brenda dhe jashtë vendit, duke bërë që kategoria për mallra dhe shërbime të pësojë rritje të shpenzimeve prej 12 për qind në 2018 krahasuar me vitin 2017.

Nga mbi 204 milionë sa ishin shpenzuar më 2017-n, shpenzimet janë rritur në 229 milionë euro apo 25 milionë euro më shumë gjatë vitit që kemi lënë pas.

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Financave, vetëm për shpenzime të udhëtimit zyrtar jashtë vendit janë shpenzuar mbi 3.9 milionë euro, shumë kjo që është më e vogël krahasuar me vitin 2017. Kjo pasi gjatë 2017-s janë shpenzuar 4.7 milionë euro. Por për dallim prej shpenzimeve ka pasur një rritje të mëditjeve për udhëtime zyrtare. Për mëditje gjatë 2018-s u shpenzuan 4.4 milionë euro, ndërsa në vitin 2017 janë shpenzuar 3 milionë euro.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria Haradinaj shpenzoi mbi 12 milionë euro për udhëtime jashtë vendit gjatë 2018-s

Qeveria Haradinaj shpenzoi mbi 12 milionë euro për udhëtime jashtë vendit gjatë 2018-s

FMN parasheh rritje ekonomike dhe rënie të inflacionit në Kosovë

FMN parasheh rritje ekonomike dhe rënie të inflacionit në Kosovë

Kuçi në Hagë mbrohet në heshtje, u pyet si i dyshuar

Kuçi në Hagë mbrohet në heshtje, u pyet si i dyshuar

Kurti: Ideali i çlirimtarëve s’arrihet me pushtetarë që vjedhin për të sunduar e sundojnë për të vjedhur

Kurti: Ideali i çlirimtarëve s’arrihet me pushtetarë që vjedhin për të sunduar e sundojnë për të vjedhur

Ilir Zeqiri mund të jetë vrarë për borxh, kamerat mund ta zbardhin rastin

Ilir Zeqiri mund të jetë vrarë për borxh, kamerat mund ta zbardhin rastin

Kosova bëhet anëtare e Bordit drejtues të Rrjetit Global Parlamentar të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar

Kosova bëhet anëtare e Bordit drejtues të Rrjetit Global Parlamentar të Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar

Një mijë euro për internetin e Stacionit të Autobusëve

Një mijë euro për internetin e Stacionit të Autobusëve

Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

Infeksioni që po rrezikon njerëzimin, këto janë simptomat dhe trajtimi

Vuçiq: “Për zgjedhjet në veri të Kosovës vendosin përfaqësuesit e serbëve, na këshillojmë”

Vuçiq: “Për zgjedhjet në veri të Kosovës vendosin përfaqësuesit e serbëve, na këshillojmë”

Hoxha: Kushtetuta është frymëzim për vlerat integruese

Hoxha: Kushtetuta është frymëzim për vlerat integruese

Janjiq e konsideron të rrezikshme thirrjen që të bojkotohen zgjedhjet në veri të Kosovës

Janjiq e konsideron të rrezikshme thirrjen që të bojkotohen zgjedhjet në veri të Kosovës

Veseli, BE-së: Duhet të reagoni ndaj provokimeve të hapura nga Serbia dhe Vuçiqi

Veseli, BE-së: Duhet të reagoni ndaj provokimeve të hapura nga Serbia dhe Vuçiqi

Mustafa: Beteja e Koshares shënon fillimin e çlirimit të Kosovës

Mustafa: Beteja e Koshares shënon fillimin e çlirimit të Kosovës

SHBA armatos Shqipërinë; Njihuni me “bishat” e ushtrisë shqiptare

SHBA armatos Shqipërinë; Njihuni me “bishat” e ushtrisë shqiptare

Vëllai i Donjeta Pajazitajt tregon për telashet me “pleqnarët e fshatit”: Po na detyrojnë të ikim

Vëllai i Donjeta Pajazitajt tregon për telashet me “pleqnarët e fshatit”: Po na detyrojnë të ikim

Veseli: Kosharja është simbol i bashkimit tonë për liri

Veseli: Kosharja është simbol i bashkimit tonë për liri