Qeveria e Kosovës mban Ankandin e Obligacioneve të Thesarit

31.03.2017 16:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria e Kosovës mban Ankandin e Obligacioneve të Thesarit

Qeveria e Republikës së Kosovës ka përmbyllur sot me sukses Ankandin e 100-të me radhë të Letrave me Vlerë.

Në këtë ankand u ofertuan Obligacione Thesari me maturitet 5 vjeçar në vlerë nominale 20 milion euro, njofton Ministria e Financave.

Kjo shumë e ngritur do të shërbej për ri financimin e Obligacioneve të emetuara dy vjet më parë.

Në këtë ankand thuhet se tregu ka shfaqur interesim për blerje të letrave me vlerë në vlerë 44.62 milion euro, kurse ne pranuam vetëm shumën e shpallur paraprakisht e që është 20 milion Euro.

“Emetimi i Obligacioneve Qeveritare ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në zhvillimin e tregut të brendshëm të huamarrjes shtetërore në njërën anë si dhe në anën tjetër ndikon në krijimin e një ambienti të përshtatshëm për zhvillim ekonomik nga sektori real. Normat e ulëta nënkuptojnë konkurrencë për investim në letrat me vlerë të Qeverisë së Kosovës si rezultat i besueshmërisë së lartë në qëndrueshmërinë fiskale të vendit. Kjo nënkupton kosto më të lirë të huamarrjes, gjë e cila ndikon drejtpërdrejtë në koston e investimeve në projekte zhvillimore”, thuhet në komunikatë.

Blerësit sipas kategorive të obligacioneve Qeveritare të Ankandit KV004-17 janë, vetëm Bankat: 19.99 milion euro.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Lista e votuesve, e papërditësuar dhe me shumë pikëpyetje

Lista e votuesve, e papërditësuar dhe me shumë pikëpyetje

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Behgjet Pacolli sjell dhëndrin e Trumpit në Kosovë

Behgjet Pacolli sjell dhëndrin e Trumpit në Kosovë

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

35 familje në Gjilan përfitojnë nga një lopë qumështore

35 familje në Gjilan përfitojnë nga një lopë qumështore

Thaçi në Berlin i kërkon Vetëvendosjes ta formojë Qeverinë

Thaçi në Berlin i kërkon Vetëvendosjes ta formojë Qeverinë

Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro

Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro

Aktakuzë kundër dy shtetasve të Shqipërisë për kontrabandim me migrantë

Aktakuzë kundër dy shtetasve të Shqipërisë për kontrabandim me migrantë

Korab Sejdiu: VV e LDK-ja nuk  meritojnë spektakle dhe fyerje publike të ndërsjellta të nivelit adoleshent, mbi 400 mijë persona besuan

Korab Sejdiu: VV e LDK-ja nuk meritojnë spektakle dhe fyerje publike të ndërsjellta të nivelit adoleshent, mbi 400 mijë persona besuan

NATO ultimatum Prishtinës dhe Beogradit: Po e pengoni ekonominë dhe politikën, zgjidheni problemin

NATO ultimatum Prishtinës dhe Beogradit: Po e pengoni ekonominë dhe politikën, zgjidheni problemin

Rrëzikshmëri e lartë në kryeqytet, ajri sërish ndotet në përmasa të mëdha

Rrëzikshmëri e lartë në kryeqytet, ajri sërish ndotet në përmasa të mëdha

Sindikalistët kërkojnë takim urgjent me krerët e shtetit, arsyja Ligji për Paga

Sindikalistët kërkojnë takim urgjent me krerët e shtetit, arsyja Ligji për Paga

“Pallatet e shkërmoqura s’kishin grimcë llaçi”/ Koçi rrëfen detajet rrënqethëse të Thumanës, ja kush i vrau viktimat

“Pallatet e shkërmoqura s’kishin grimcë llaçi”/ Koçi rrëfen detajet rrënqethëse të Thumanës, ja kush i vrau viktimat

Gjykata Speciale do ta tregojë vlerën e saj në muajt në vazhdim ka thënë Kosnett

Gjykata Speciale do ta tregojë vlerën e saj në muajt në vazhdim ka thënë Kosnett