Qeveria e gatshme për të diskutuar të gjitha temat, përfshirë tregtinë e lirë

15.04.2019 09:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria e gatshme për të diskutuar të gjitha temat, përfshirë tregtinë e lirë

Në Samitin e Berlinit do të tentohet t’i jepet shtytje dialogut Kosovë-Serbi, që aktualisht është në bllokadë. Ende nuk është zbardhur agjenda dhe nuk dihet nëse presidenti dhe kryeministri i Kosovës do të prezantohen me një qëndrim rreth dialogut. Por në Qeverinë e Kosovës nuk presin të ketë ndonjë marrëveshje eventuale.

Deri tash, Thaçi dhe Haradinaj kanë prezantuar versione që janë në kundërthënie me njëri-tjetrin dhe për këtë janë përplasur disa herë. Kryeministri ka acaruar marrëdhëniet me presidentin edhe për shkak të taksës prej 100 për qind ndaj mallrave serbe, të cilën në disa raste Haradinaj ka thënë se po e mban për t’i ruajtur kufijtë e 17 shkurtit të vitit 2008.

Dialogu nuk është tema kryesore të cilën synon ta shtrojë për diskutim kryeministri Haradinaj në Samitin e Berlinit. Ai ka paralajmëruar ta trajtojë çështjen e liberalizimit të vizave, në tryezën ku të ftuar do të jenë 10 liderë nga Ballkani Perëndimor. Megjithatë, zëdhënësja e Qeverisë, Donjeta Gashi, ka thënë se kryeministri do të jetë në dispozicion për t’i diskutuar të gjitha temat.

“Kryeministri tashmë ka shprehur qëndrimin se është pro dialogut, i cili rezulton me njohje. Në këtë dialog mund të diskutohen të gjitha temat, duke përfshirë edhe tregtinë e lirë”, ka thënë ajo.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Neki Emra gati për tregun turk, tregon për ofertën që i është bërë

Neki Emra gati për tregun turk, tregon për ofertën që i është bërë

Kadri Veseli mbanë konferencë për media

Kadri Veseli mbanë konferencë për media

Kjo është mënyra se si të rinjtë po largohen nga Kosova

Kjo është mënyra se si të rinjtë po largohen nga Kosova

Ku është Teuta Rugova?

Ku është Teuta Rugova?

Nuk votohet propozim-rezoluta për dështimet e koalicionit qeverisës

Nuk votohet propozim-rezoluta për dështimet e koalicionit qeverisës

Me miq si këta…

Me miq si këta…

Mogherini takon Pompeon e dhëndrin e Trumpit- A është kjo përpjekja e fundit e saj për ndarje të Kosovës

Mogherini takon Pompeon e dhëndrin e Trumpit- A është kjo përpjekja e fundit e saj për ndarje të Kosovës

Zyra e BE-së: Ka mangësi të mëdha në sigurinë e vendit të punës

Zyra e BE-së: Ka mangësi të mëdha në sigurinë e vendit të punës

Tahiri: Pacolli s’e ka kontrollin në AKR, nesër ndryshon fati i saj dhe i imi

Tahiri: Pacolli s’e ka kontrollin në AKR, nesër ndryshon fati i saj dhe i imi

E quajti të “poshtër” studenten që lajmëroi ngacmimin seksual, s’ka asnjë pasojë për prokurorin Maqedonci

E quajti të “poshtër” studenten që lajmëroi ngacmimin seksual, s’ka asnjë pasojë për prokurorin Maqedonci

Zyra e BE-së përkrah shoqërinë civile në kundërshtimin e projektligjit për financim të partive

Zyra e BE-së përkrah shoqërinë civile në kundërshtimin e projektligjit për financim të partive

Çfarë po ndodhë me Angela Merkelin, momenti kur i dridhet trupi në takim

Çfarë po ndodhë me Angela Merkelin, momenti kur i dridhet trupi në takim

Një muaj paraburgim për burrin që tentoi ta vrasë partnerën e tij

Një muaj paraburgim për burrin që tentoi ta vrasë partnerën e tij

Haradinaj: Po afrohet dita kur do të marrim lajmin për vizat, taksa nuk është e ndërlidhur

Haradinaj: Po afrohet dita kur do të marrim lajmin për vizat, taksa nuk është e ndërlidhur

Bëhet e ditur ku ndodhi saktësisht incidenti në fluturimin Prishtinë -Bazel

Bëhet e ditur ku ndodhi saktësisht incidenti në fluturimin Prishtinë -Bazel

Shteti jep para për veriun e Mitrovicës pa e ditur se çka u bë me to

Shteti jep para për veriun e Mitrovicës pa e ditur se çka u bë me to