Qeveria e ardhshme mund ta përjashtojë idenë e ndryshimit të kufijve

25.10.2019 09:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria e ardhshme mund ta përjashtojë idenë e ndryshimit të kufijve

Pavarësisht përpjekjeve të Serbisë, diskutimi për territorin e Kosovës mund të shmanget nga qeveria e ardhshme. Njohësit e rrethanave politike në vend theksojnë se Kosova duhet ta shfrytëzojë momentin që të kundërshtojë një dialog me Serbinë, i cili do të mundë të përfshinte negociata për vijat kufitare

Duke qenë se për arritjen e një marrëveshjeje në dialogun me Serbinë po përmendet si kusht njohja reciproke, ditë më parë presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq u shpreh se nuk do ta njohë shtetin e Kosovës në kufijtë aktualë, duke aluduar kështu në idenë e ndryshimit të vijave kufitare.

Pro idesë së korrigjimit të kufijve ka qenë edhe vetë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Një gjë të tillë gjithashtu nuk po e kundërshtojnë as Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat theksojnë se do t’ia japin dritën e gjelbër këtij diskutimi nëse ka pajtueshmëri mes palëve, shkruan më tutje Gazeta “Zëri”.

Madje, sipas medieve serbe, një ideje të tillë i ka kontribuar edhe emërimi i ambasadorit të Amerikës në Gjermani Richard Grenëll si emisar i posaçëm për dialogun, i cili sipas tyre do të mundë ta bindë Gjermaninë të mos e kundërshtojë idenë korrigjimit të kufijve.

Edhe pse negocimi për territorin e Kosovës po konsiderohet i pashmangshëm për palën serbe, njohësit e çështjeve politike në vend theksojnë se ndryshimet e skenës politike në Kosovë pas 6 tetorit mund ta bëjnë të pamundur prekjen e kufijve

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti më dërgoi emisarë për ta shpëtuar qeverinë e tij

Veseli: Albin Kurti më dërgoi emisarë për ta shpëtuar qeverinë e tij

Abazi: Grenell zgjodhi njerëz që pranuan t’i bëhen bisht Thaçit në agjendën e tij

Abazi: Grenell zgjodhi njerëz që pranuan t’i bëhen bisht Thaçit në agjendën e tij

Qeveria paralajmëron rikthimin e masave kufizuese në Kosovë

Qeveria paralajmëron rikthimin e masave kufizuese në Kosovë

Kryeministri Hoti flet për raportet e tij me Vjosa Osmanin

Kryeministri Hoti flet për raportet e tij me Vjosa Osmanin

Grenell: Në Uashington do të flasim vetëm për ekonomi, BE’ja t’i heqë vizat për Kosovën

Grenell: Në Uashington do të flasim vetëm për ekonomi, BE’ja t’i heqë vizat për Kosovën

Hoti: Agjenda e dialogut është plotësisht e koordinuar në mes të BE’së dhe SHBA’së

Hoti: Agjenda e dialogut është plotësisht e koordinuar në mes të BE’së dhe SHBA’së

Veseli: PDK është kundër korrigjimit të kufijve, jemi e vetmja parti që nuk luajmë me fjalë

Veseli: PDK është kundër korrigjimit të kufijve, jemi e vetmja parti që nuk luajmë me fjalë

Mustafa thotë se me VV-në i ndau çështja e SHBA-së dhe shkarkimi i Veliut

Mustafa thotë se me VV-në i ndau çështja e SHBA-së dhe shkarkimi i Veliut

Kur mund të nënshkruhet marrëveshja me Serbinë? – kështu përgjigjet zv.kryeministri i parë

Kur mund të nënshkruhet marrëveshja me Serbinë? – kështu përgjigjet zv.kryeministri i parë

Komuna e Prishtinës propozon strategjinë për qasje ndaj Coronavirusit

Komuna e Prishtinës propozon strategjinë për qasje ndaj Coronavirusit

Thaçi është tërhequr nga tema e kufijve, beson Mustafa

Thaçi është tërhequr nga tema e kufijve, beson Mustafa

Mustafa: Qeveria nuk mund të hyjë në dialog pa mbështetjen e opozitës

Mustafa: Qeveria nuk mund të hyjë në dialog pa mbështetjen e opozitës

MPB kërkon nga AKI të inspektojë sigurinë e dokumenteve të klasifikuara në kabinetin e Sveçlës

MPB kërkon nga AKI të inspektojë sigurinë e dokumenteve të klasifikuara në kabinetin e Sveçlës

IKSHPK konfirmon 5 persona të shëruar nga Covid-19

IKSHPK konfirmon 5 persona të shëruar nga Covid-19

Për njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin në OKB, Vuçiqit nuk i mjafton hyrja e Serbisë në BE – do diçka më shumë

Për njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin në OKB, Vuçiqit nuk i mjafton hyrja e Serbisë në BE – do diçka më shumë

Komunat prej nga vijnë 83 personat e infektuar me koronavirus sot

Komunat prej nga vijnë 83 personat e infektuar me koronavirus sot