Qeveria do të prishë marrëveshjen Telekom – Z-Mobile para privatizimit

04.05.2018 19:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria do të prishë marrëveshjen Telekom – Z-Mobile para privatizimit

Qeveria e Kosovës ka në plan të prishë marrëveshjen e arritur mes Telekomit të Kosovës dhe kompanisë ZMobile.

Ekzekutivi është duke pritur një raport zyrtar nga bordi i kësaj ndërmarrjeje për veprime të mëtutjeshme, raporton KTV.

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, i ka thënë KTV-së se përpos këtij hapi, po pret edhe planin ristrukturues të ndërmarrjes, pa përjashtuar edhe uljen e pagave.

Sipas tij, për vetëm 3 muaj, humbjet në Telekom janë 4 milionë euro.

Gjitha këto veprime, sipas Llukës, lidhen me planin për privatizimin e Telekomit të Kosovës përmes Ligjit për Investimet Strategjike, por pa pjesëmarrje në vendimmarrje të qeverisë në politikat udhëheqëse të ndërmarrjes.

Dhe kjo sipas tij, ka qenë një nga arsyet e takimit të një dite më parë me drejtuesit e kompanisë së njohur franceze të telefonisë mobile, Orange.

Ekspertë të ekonomisë thonë se privatizimi i Telekomit nuk duhet të ndodhë pa dhënë përgjegjësi ata që e sollën në këtë gjendje ndërmarrjen.

Veprimet e ndërmarra vijnë menjëherë pas vendimit të arbitrazhit, ku Kosova doli fituese në përballjen me kompanisë Axos.

Por bordi i drejtorëve të Telekomit të Kosovës, u ka dërguar një letër të gjithë punëtoreve, ku thotë se është dezinformatë lajmi se qeveria u ka kërkuar uljen e pagave.

Bordi thotë se nuk e ka shqyrtuar mundësinë e uljes së pagave në asnjë nga mbledhjet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

ARKEP-i kërkoi jashtëligjshëm subvencionim për Postën, MZHE-ja fajëson menaxhmentin

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Fillimisht i kidnapuan, tash Turqia i kërkon me mirësjellje gylenistët

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Cacaj demanton Tërnavën dhe Bojën: Rugovës nuk iu la xhenazja, ai u varros i veshur me rroba

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Tahiri thotë se Kosova po përballet me mungesë të efikasitetit në gjyqësor

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Haradinaj: Italia partner strategjik në fushën e bashkëpunimit ekonomik

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Reçica: Zëri i Vasfijes theu heshtjen që na përcolli për shumë vite

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Thaçi pranon ftesë nga shoqëria civile për të vizituar Luginën e Preshevës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Rashiq: S’kam parë asnjë serb që do të pajtohej me ushtrinë e Kosovës

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Amerika mbështet ushtrinë e Kosovës në mes të Beogradit

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Diplomoi në Akademinë e Mbrojtjes në Shkup edhe një oficer i FSK-së nga radhët e komuniteteve

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Numrat e shqiptarëve në Gjermani: 130 mijë nga Kosova e 50 mijë nga Shqipëria

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Haradinaj: Fokusi ynë, liberalizimi i vizave dhe anëtarësimi në INTERPOL

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Rritet konkurrueshmëria dhe siguria në Aeroportin e Prishtinës

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Deda: Të gjithë në Kosovë janë kundër idesë fashiste të prekjes së kufijve, përveç Hashim Thaçit

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese

Kosova krijon ushtrinë, Lista Serbe do të ankohet në Gjykatën Kushtetuese