Qendra për Shërbime IT në Maqedoni lufton disnivelin mes numrit të të punësuarve në IT dhe kërkesave të larta për ta

08.05.2019 15:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qendra për Shërbime IT në Maqedoni lufton disnivelin mes numrit të të punësuarve në IT dhe kërkesave të larta për ta

Një projekt zhvilluar nxitur nga disniveli mes numrit të të punësuarve në TI dhe kërkesave të larta për ta.

Projekti Qendra për shërbime të TI-së është një ueb aplikacion përmes të cilit të punësuarit e bankës dhe të gjithë ata që merren me transferimin e të dhënave  mes bankës, institucioneve dhe kompanive private, ti menaxhojnë me katalogun e shërbimeve të cilët i ofron ueb aplikacioni.

Të gjitha kërkesat nga katalogu i shërbimeve menaxhohen nga departamenti i TI-së, varësisht prej kategorisë dhe peshës së shërbimit.

Projekti në edicionin e 7-të të ICT Awards u përfaqësua nga Rijat Abdullai dhe u shpall fitues në kategorinë ICT Shërbimi Publik i Vitit në Maqedoni. Kjo është hera e parë që Maqedonia e Veriut merr pjesë dhe vlerësohet me çmim në konkurs të tillë mbarëkombëtar.

Projekti u shpall fitues krahas projekteve nga Shqipëria dhe Kosova, Aplikacioni Tirana Ime dhe Busulla.com respektivisht.

Kjo kategori e ICT Awards shpërblen praktikat më të mira, risitë, avancimin e platformave, projekteve, aplikacioneve ose zgjidhjeve të implementuara në administratën publike dhe Qeveri. Ky shpërblim përbën një njohje prestigjioze të përsosmërisë (ose ekselencës) në shërbime publike.

Qëllimi i këtij çmimi është identifikimi i projekteve të zbatuara të praktikave më të mira në zgjidhjen e problemeve specifike, të cilat mund të konsiderohen si risi  të cilat kanë ndihmuar qytetarët e saj dhe duke ndikuar kështu direkt në shërbimet e ofruara publike. /ICTAwards.org

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nuk do ta njihni Anxhelinën me stilin e ri

Nuk do ta njihni Anxhelinën me stilin e ri

Facebooku mundëson bllokimin e reklamave politike

Facebooku mundëson bllokimin e reklamave politike

Man City-Arsenal: Xhaka lëndohet rëndë, bartet me barelë jashtë fushës

Man City-Arsenal: Xhaka lëndohet rëndë, bartet me barelë jashtë fushës

“Rikthejeni VAR-in!” Premierliga rifillon me polemikat rreth teknologjisë së golit

“Rikthejeni VAR-in!” Premierliga rifillon me polemikat rreth teknologjisë së golit

Henry: Mendoja se e njihja futbollin derisa shkova në Barcelonë

Henry: Mendoja se e njihja futbollin derisa shkova në Barcelonë

Vokalisti i Trojës thotë se grupi ishte ndarë qe dy vjet, jo pas protestës së VV-së

Vokalisti i Trojës thotë se grupi ishte ndarë qe dy vjet, jo pas protestës së VV-së

Genta me jetë luksoze edhe në Dubrovnik

Genta me jetë luksoze edhe në Dubrovnik

Facebook i fshiu foton ku ushqente me gji vajzën, aktorja kërcënon Mark Zuckerberg

Facebook i fshiu foton ku ushqente me gji vajzën, aktorja kërcënon Mark Zuckerberg

UEFA konfirmon datat për ndeshjet e Kosovës

UEFA konfirmon datat për ndeshjet e Kosovës

ZYRTARE: Caktohet data e ndeshjes Maqedoni e Veriut – Kosovë

ZYRTARE: Caktohet data e ndeshjes Maqedoni e Veriut – Kosovë

Kosova renditet e treta në Turneun Mesdhetar të Shahut

Kosova renditet e treta në Turneun Mesdhetar të Shahut

Dua Lipa ndër emrat më prominentë për ceremoninë e ndarjes së çmimeve Grammy

Dua Lipa ndër emrat më prominentë për ceremoninë e ndarjes së çmimeve Grammy

Ronaldo synon trofeun e tij të 31-të

Ronaldo synon trofeun e tij të 31-të

Almeda Abazi u përgjigjet hijshëm edhe sulmeve verbale ne rrjetet sociale

Almeda Abazi u përgjigjet hijshëm edhe sulmeve verbale ne rrjetet sociale

Aktorja shqiptare: Covid-19 është mashtrim i madh për të përhapur panik

Aktorja shqiptare: Covid-19 është mashtrim i madh për të përhapur panik

Pas 100 ditëve, sot kthehet Premierliga

Pas 100 ditëve, sot kthehet Premierliga