“Qebapët e Bosnjës”, pjata e tretë më e famshme në botë! (Foto)

09.02.2019 01:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Qebapët e Bosnjës”, pjata e tretë më e famshme në botë! (Foto)

Portali me famë botërore www.tasteatlas.com ka publikuar një listë të 100 pjatave më të mira në botë, ndërsa qebapët boshnjakë kanë zënë një pozitë të respektuar.

Madje, sipas mediave boshnjake, përcjell Telegrafi, ky specialitet llogaritet të jetë pjata e dytë më e popullarizuar në botë.

Po sipas mediumit në fjalë, në vend të parë, si pjata më e popullarizuar është Khachapuri, nga Gjeorgjia.

“Pavarësisht prejardhjes së tyre të qartë turke, qebapët e boshnjakëve janë një burim i krenarisë së madhe kombëtare dhe një pjatë e preferuar në vend. Këto salcice të vogla, të mbështjella me dorë nga mishi i grirë zakonisht përgatiten nga një përzierje e mishit të tjerë, me një përzierje të erëzave të ndryshme. Zakonisht ka hudhër, piper i zi, nganjëherë speca”, thuhet të jetë shkruar në përshkrim.

Megjithatë, në një listë të fundit të këtij portali, qebapët janë vendosur në vendin e tretë.

Ndryshe, edhe pse jo të radhitura lartë, portali në fjalë ka të përfshirë edhe dy specialitete nga Kosova – bëhet fjalë për “Tespishten” dhe “Djathin e Sharrit”. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


“Qebapët e Bosnjës”, pjata e tretë më e famshme në botë! (Foto)

“Qebapët e Bosnjës”, pjata e tretë më e famshme në botë! (Foto)

Roma e sigurt, fiton bindshëm ndaj Chievos

Roma e sigurt, fiton bindshëm ndaj Chievos

VPN falas dhe pa limit sjell shfletuesi Opera në Android

VPN falas dhe pa limit sjell shfletuesi Opera në Android

Zhvillon 150 ndeshje me Athletic Bilbaon, i fton në darkë 150 tifozë besnikë të tij ku do të servohet ushqim të shëndetshëm

Zhvillon 150 ndeshje me Athletic Bilbaon, i fton në darkë 150 tifozë besnikë të tij ku do të servohet ushqim të shëndetshëm

26 ndryshime të vogla që kanë ndikim të madh në shëndetin tuaj

26 ndryshime të vogla që kanë ndikim të madh në shëndetin tuaj

Pagat më të mëdha në Ligue 1 – Këta janë 20 lojtarët më të paguar, PSG dominon, Marseille paga të barabarta

Pagat më të mëdha në Ligue 1 – Këta janë 20 lojtarët më të paguar, PSG dominon, Marseille paga të barabarta

Parlamenti Austrialian përballet me një sulm kibernetik

Parlamenti Austrialian përballet me një sulm kibernetik

Notat e lojtarëve, Chievo 0-3 Roma: Dzeko, yll i ndeshjes

Notat e lojtarëve, Chievo 0-3 Roma: Dzeko, yll i ndeshjes

Njihuni me djalin-ujk (Foto)

Njihuni me djalin-ujk (Foto)

Jean-Philippe Gbamin mund të transferohet te Arsenali

Jean-Philippe Gbamin mund të transferohet te Arsenali

Telefonët e rinj Motorola janë për ata që nuk duan të shpenzojnë 1,000 dollarë për një smartfon

Telefonët e rinj Motorola janë për ata që nuk duan të shpenzojnë 1,000 dollarë për një smartfon

Lodrat me laser dhe revolet mund të shkaktojnë verbërinë

Lodrat me laser dhe revolet mund të shkaktojnë verbërinë

Scholes punësohet si trajner, por nuk mund të transferoj lojtar nga klubi i vet

Scholes punësohet si trajner, por nuk mund të transferoj lojtar nga klubi i vet

Sarri rreth të ardhmes së Hazardit: Do të doja të qëndronte me ne

Sarri rreth të ardhmes së Hazardit: Do të doja të qëndronte me ne

Microsoft e urren Internet Explorer po aq sa ju

Microsoft e urren Internet Explorer po aq sa ju

Nico Rosberg: E kisha të vështirë të garoja në Baku, frikësohesha për jetën

Nico Rosberg: E kisha të vështirë të garoja në Baku, frikësohesha për jetën