Qalaj: Kemi shkatërruar grupe kriminale që kanë grabitur, e që ishin shumë të organizuara

17.04.2019 15:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qalaj: Kemi shkatërruar grupe kriminale që kanë grabitur, e që ishin shumë të organizuara

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka folur për sigurinë nacionale në vend, grabitjet e bankave, rastet e aksidenteve, vjedhjet në vend si dhe reformat që ky institucion po realizon brenda tij.

Qalaj tha se numri i aksidenteve të përgjithshme të trafikut është në rënie, ndërsa numri i aksidenteve me fatalitet është në rritje.

Sipas tij, në terren nuk është gjendja e mirë edhe sa i përket kulturës së vozitjes dhe asaj në trafik në përgjithësi, jo vetëm të automjeteve por edhe të këmbësorëve.

“Numri i përgjithshëm i aksidenteve të trafikut është në rënie në krahasim me vitet e kaluara, mirëpo njëjtë nuk mund të themi edhe për aksidentet e trafikut me fatalitet, sidomos këta tre muajt e fundit kemi një rritje të numrit të këtyre aksidenteve, ku si pasoj kemi pasur humbje të jetëve të qytetarëve tanë. Nuk mund të shpjegohet ky fenomen me anë të statistikave. Nuk e kemi një gjendje të mirë sa i përket kulturës së vozitjes dhe kulturës në trafik në përgjithësi, jo vetëm të automjeteve por edhe të këmbësorëve. Duhet të bëjmë shumë si shoqëri që këtë fenomen dhe gjendjen në trafik ta trajtojmë duke pasur një gjendje më të mirë”, ka thënë Qalaj në një intervistë për Telegrafin.

Ai theksoi se Policia e Kosovës si e vetme me anë të politikës së gjobitjes nuk mund të ndikoj shumë në terren.

“Duhet të ndikojnë shumë dhe ministritë përkatëse…Kemi raste me fatalitete në rrugë dytësore sidomos prej Shtimes në Suharekë që janë ripërsëritur dy aksidente të njëjta. Mungojnë radarët statikë, blicat për kundërvajtjet, duhet të ashpërsohet marrja e patentë shoferëve”, tha ai.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, u shpreh se rastet e grabitjeve nëpër bankat komercial dhe biznese të ndryshme kanë ndodhur dhe më herët, mirëpo sipas tij nuk ka pasur raportim kaq të madh mediatik.

Siç tha Qalaj, situatë shqetësuese të grabitjeve Policia e Kosovës ka pasur vitin e kaluar.

“Çështja e grabitjeve që ka ndodhur në bankat komerciale dhe nëpër biznese të ndryshme por edhe nëpër shtëpi kanë ndodh dhe më herët por nuk janë raportuar nga mediat kaq shumë si tash. Ka pasur dhe grabitje në të kaluarën por nuk ka qenë një gjendje e përparuar e mediave sa tash. Situatë shqetësuese kemi pasur vitin e kaluar krahasuar me tash”, tha ai.

Qalaj deklaroi se kanë shkatërruar disa grupe kriminale, ku ka pasur dhe individ nga Shqipëria.

“Grupet kriminale që grabisin janë mjaft mirë të organizuar. Kemi raste kur është arrestuar një grup kriminal dhe kanë pranuar disa raste te grabitjeve. Edhe numri i vjedhjeve është në rënie mjaft të madhe”, tha ndër të tjera, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria miratoi dhe dërgoi në Kuvend marrëveshjen e huasë me BE-në

Qeveria miratoi dhe dërgoi në Kuvend marrëveshjen e huasë me BE-në

Hoti: Telekomi do ta ketë mbështetjen e Qeverisë së Kosovës

Hoti: Telekomi do ta ketë mbështetjen e Qeverisë së Kosovës

Masakroi nënën dhe ia vari kokën te porta e shtëpisë, nis seanca gjyqësore ndaj 44 vjeçarit Olsi Çekiçi

Masakroi nënën dhe ia vari kokën te porta e shtëpisë, nis seanca gjyqësore ndaj 44 vjeçarit Olsi Çekiçi

Ngjarje e rëndë në Ferizaj, dyshohet se djali me probleme mendore vrau nënën

Ngjarje e rëndë në Ferizaj, dyshohet se djali me probleme mendore vrau nënën

Vritet një grua në Ferizaj

Vritet një grua në Ferizaj

Ligji anti-COVID, mbahet dëgjim publik

Ligji anti-COVID, mbahet dëgjim publik

Thaçi: “Abeja” me shokë dhanë kontribut të pakrahasueshëm në luftën e UÇK-së

Thaçi: “Abeja” me shokë dhanë kontribut të pakrahasueshëm në luftën e UÇK-së

Kërcënohet me vdekje një person në Drenas

Kërcënohet me vdekje një person në Drenas

Qeveria synon të krijojë fond të veçantë për sigurimin e kulturave bujqësore

Qeveria synon të krijojë fond të veçantë për sigurimin e kulturave bujqësore

Nga sot fillon ekzekutimi i 170 eurove të parapara nga Pako Emergjente

Nga sot fillon ekzekutimi i 170 eurove të parapara nga Pako Emergjente

Haziri: Java e ardhshme vendimtare për Qeverinë e Kosovës, priten zhvillime nga Dhomat e Specializuara

Haziri: Java e ardhshme vendimtare për Qeverinë e Kosovës, priten zhvillime nga Dhomat e Specializuara

Punëtori ia merr pazarin në vlerë 4 mijë e 500 euro dhe largohet nga vendi i ngjarjes

Punëtori ia merr pazarin në vlerë 4 mijë e 500 euro dhe largohet nga vendi i ngjarjes

Nga sot testimet për COVID-19 bëhen edhe në laboratorë privatë, ja sa është çmimi për një test

Nga sot testimet për COVID-19 bëhen edhe në laboratorë privatë, ja sa është çmimi për një test

COVID-19: 3 mijë e 976 raste aktive në Kosovë

COVID-19: 3 mijë e 976 raste aktive në Kosovë

Sot fillojnë punët për rehabilitimin e sheshit “Adem Jashari” në Skenderaj

Sot fillojnë punët për rehabilitimin e sheshit “Adem Jashari” në Skenderaj

​Rally of Hope bashkon mbi 100 milionë njerëz

​Rally of Hope bashkon mbi 100 milionë njerëz