Qalaj: Kam kërkuar që policëve t’u paguhen 100 euro shtesë në muaj për ushqim

08.05.2020 21:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qalaj: Kam kërkuar që policëve t’u paguhen 100 euro shtesë në muaj për ushqim

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka folur për sfidat e policisë gjatë menaxhimit të situatës së pandemisë.

Qalaj në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se pjesëtarët e policisë kanë hasur vështirësi të shumta gjatë kësaj kohe të pandemisë.

Ai thotë se gjatë qëndrimit statik në pozicione të ndryshme për kohë më të gjatë policët kanë pasur probleme të gjejnë tualete dhe të kryejnë nevojat personale.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës thotë se policët gjatë ushtrimit të detyrës janë ballafaquar edhe me problemin e ushqyerjes.

Ai thotë se policët ushqimin janë detyruar ta marrin me vete ose në disa raste patrullat u kanë dërguar atyre ushqime që i kanë blerë vet.

Qalaj thotë se ka kërkuar nga ushtruesi i detyrës së Ministrit të Brendshëm që të kompensohen policët për shujta ushqimore gjatë kohës së pandemisë.

“Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Brendshëm e ka dërguar kërkesën te Ministria e Financave dhe ende nuk është vendosur. Po flasim për një shujtë ditore që kushton pesë euro e që në baza mujore i bie 100 euro për policë si shtesë”.

Qalaj shpreson që Ministria e Financave do të vendos në të mirë të policëve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qalaj: Kam kërkuar që policëve t’u paguhen 100 euro shtesë në muaj për ushqim

Qalaj: Kam kërkuar që policëve t’u paguhen 100 euro shtesë në muaj për ushqim

Deputetët morën bashkë gati 800 mijë euro gjatë pandemisë, asnjë s’ka hequr dorë nga paga

Deputetët morën bashkë gati 800 mijë euro gjatë pandemisë, asnjë s’ka hequr dorë nga paga

Plazhi në Shqipëri: Çadrat 3.5 metra larg njëra-tjetrës, 3 metra distancë në det

Plazhi në Shqipëri: Çadrat 3.5 metra larg njëra-tjetrës, 3 metra distancë në det

Mustafa: Kushtetuesja e ka thënë qartë, çdo parti që siguron shumicën mund ta bëj Qeverinë

Mustafa: Kushtetuesja e ka thënë qartë, çdo parti që siguron shumicën mund ta bëj Qeverinë

Raportuesja për Kosovën: Popujt të pyeten me referendum për ndryshimin e kufijve

Raportuesja për Kosovën: Popujt të pyeten me referendum për ndryshimin e kufijve

Italia zyrtarisht arrin 30 mijë viktima nga COVID-19, vendi i tretë në botë që e kalon këtë shifër

Italia zyrtarisht arrin 30 mijë viktima nga COVID-19, vendi i tretë në botë që e kalon këtë shifër

Sejdi Smajli vuan nga leukemia – kërkohet ndihmë për shërimin e tij në Turqi

Sejdi Smajli vuan nga leukemia – kërkohet ndihmë për shërimin e tij në Turqi

Krasniqi: Sulmi ndaj meje ka ndodhur dje, s’kam pasë kurrë problem me Albin Gashin

Krasniqi: Sulmi ndaj meje ka ndodhur dje, s’kam pasë kurrë problem me Albin Gashin

Shqipëria drejt hapjes, nga e hëna masa lehtësuese qarkullimi

Shqipëria drejt hapjes, nga e hëna masa lehtësuese qarkullimi

Merret vendimi për shpalljen e konkursit për Kryshef Ekzekutiv të KEK-ut

Merret vendimi për shpalljen e konkursit për Kryshef Ekzekutiv të KEK-ut

​Pas zbutjes së masave shtohet aktiviteti i punës së Gjykatave të vendit

​Pas zbutjes së masave shtohet aktiviteti i punës së Gjykatave të vendit

Mbyllet për qarkullim një pjesë e autostradës “Ibrahim Rugova”

Mbyllet për qarkullim një pjesë e autostradës “Ibrahim Rugova”

Kurti – Kushtetueses: Shpalleni të pavlefshëm dekretin e Presidentit

Kurti – Kushtetueses: Shpalleni të pavlefshëm dekretin e Presidentit

Dënohet tubimi i qytetarëve për rite fetare në Strugë

Dënohet tubimi i qytetarëve për rite fetare në Strugë

Nagavci dorëzon komentet në Kushtetuese: Besoj që gjykata do të merr vendim në favor të kërkesës së LVV-së

Nagavci dorëzon komentet në Kushtetuese: Besoj që gjykata do të merr vendim në favor të kërkesës së LVV-së

PSD: Frashër Krasniqi sulmohet fizikisht nga djali i Tomë Gashit

PSD: Frashër Krasniqi sulmohet fizikisht nga djali i Tomë Gashit