Putin: Të mos nënvlerësohet rreziku i luftës bërthamore

20.12.2018 13:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Putin: Të mos nënvlerësohet rreziku i luftës bërthamore

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se rreziku i një lufte bërthamore nuk duhet të nënvlerësohet dhe kritikoi Shtetet e Bashkuara për braktisjen e marrëveshjeve për armë.

Duke folur në konferencën vjetore për media në Moskë, Putin tha se shpreson se do të mbizotërojë gjuha e përbashkët në kohën e tensioneve të rritura midis Rusisë dhe Perëndimit.

Putin tha se lufta bërthamore mund të çojë në “vdekjen e qytetërimit”.

Kjo është së paku hera e dytë në disa muaj që Putin ngre publikisht mundësinë e një katastrofe të tillë.

Putin tha se tërheqja e SHBA-së nga Traktati i Raketave Anti-Balistike në vitin 2002 e ka minuar “balancën strategjike” midis Moskës dhe Uashingtonit.

Ai tha se plani i SHBA-së për tërheqje nga Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme është “një tjetër hap” në këtë drejtim.

Putin po ashtu tha se është keq që Shtetet e Bashkuara dhe Rusia nuk bisedojnë për Startin e Ri, një traktat i armëve bërthamore me rreze të gjatë, që skadon në vitin 2021, por që mund të zgjatet për pesë vjet nëse dy vendet pajtohen.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Putin: Të mos nënvlerësohet rreziku i luftës bërthamore

Putin: Të mos nënvlerësohet rreziku i luftës bërthamore

Haradinaj: U zotova se Qeveria do të jetë në funksion të plotë të ekipit negociator

Haradinaj: U zotova se Qeveria do të jetë në funksion të plotë të ekipit negociator

111 mijë euro për fishekzjarrë

111 mijë euro për fishekzjarrë

Gjuriqi “zbulon”: Pistat e vrasjes së Ivanoviqit shpien te shqiptarët

Gjuriqi “zbulon”: Pistat e vrasjes së Ivanoviqit shpien te shqiptarët

Seanca për Projektligjin e Buxhetit të Kosovës mbahet të premten

Seanca për Projektligjin e Buxhetit të Kosovës mbahet të premten

Kurti: T’ia rrisësh pagën vetes është vjedhje

Kurti: T’ia rrisësh pagën vetes është vjedhje

Fajon kritikon Serbinë: Nuk është shteti që dua ta shoh në BE

Fajon kritikon Serbinë: Nuk është shteti që dua ta shoh në BE

Goditi me vezë kryeministrin Rama, ja dënimi për deputetin demokrat

Goditi me vezë kryeministrin Rama, ja dënimi për deputetin demokrat

Uljet e çmimeve të naftës në bursa nuk reflektojnë në Kosovë

Uljet e çmimeve të naftës në bursa nuk reflektojnë në Kosovë

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Amerikane mirëpresin vendimin për Bordin e Ankesave

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Amerikane mirëpresin vendimin për Bordin e Ankesave

Feilcke: BE s’mund edhe t’i izolojë kosovarët, edhe të thotë hiqeni taksën

Feilcke: BE s’mund edhe t’i izolojë kosovarët, edhe të thotë hiqeni taksën

Kosova importon lëndë të parë nga Serbia, por jo edhe mallrat tjera

Kosova importon lëndë të parë nga Serbia, por jo edhe mallrat tjera

Prishtina zgjohet me ajër të ndotur

Prishtina zgjohet me ajër të ndotur

Qeveria propozon këshill censure për median në internet

Qeveria propozon këshill censure për median në internet

Mediat serbe ‘zbulojnë’ detaje nga përplasja e Haradinajt me Mogherinin në Bruksel

Mediat serbe ‘zbulojnë’ detaje nga përplasja e Haradinajt me Mogherinin në Bruksel

LDK-ja e LVV-ja thonë se do ta dërgojnë Thaçin në Kushtetuese

LDK-ja e LVV-ja thonë se do ta dërgojnë Thaçin në Kushtetuese