Putin kërkon kontrollimin e muzikës rep në Rusi

17.12.2018 09:14
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Putin kërkon kontrollimin e muzikës rep në Rusi

Presidenti rus Vladimir Putin ka shprehur shqetësimin për rritjen e popullaritetit të muzikës rep në mesin e të rinjve rusë, për shkak të përmbajtjes së teksteve.

Duke folur në një mbledhje me këshilltarët e kulturës në Kremlin, Putin tha se kjo lloj muzike nuk duhet të ndalet, por të kontrollohet.

“Nëse është e pamundur të ndalet, atëherë duhet ta kontrollojmë”, tha Putin në mbledhje.

Komentet e tij vijnë pas anulimit të koncerteve nga artistë të famshëm, që analistët thonë se “po i shpërfaqin frustrimet politike dhe ekonomike të të rinjve rusë”.

Putin tha se ndalimi i performancave të tyre vetem se rrit më shumë popullaritetin.

Putin tha se ky zhanërr është i fokusuar në tri parime, seks, drogë dhe protestë, por se ai është i shqetësuar më së shumti për tematikat e drogës duke i konsideruar “degradim të kombit”.

Husky, një reper i njohur rus, këngët e të cilit janë kritikuar nga qeveria, tha se koncertet e tij kanë qenë nën presion për shkak se autoritetet i konsiderojnë tekstet e tij ofenduese.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Putin kërkon kontrollimin e muzikës rep në Rusi

Putin kërkon kontrollimin e muzikës rep në Rusi

Korea Veriore dënon sanksionet nga Shtetet e Bashkuara

Korea Veriore dënon sanksionet nga Shtetet e Bashkuara

Opozita në Serbi zotohet për vazhdimin e protestave masive

Opozita në Serbi zotohet për vazhdimin e protestave masive

Vdes viktima e pestë e sulmit në Strasburg

Vdes viktima e pestë e sulmit në Strasburg

Një ditë pas Haradinajt, në Bruksel shkon Bërnabiq e Serbisë

Një ditë pas Haradinajt, në Bruksel shkon Bërnabiq e Serbisë

Kosova ‘nuk kursen’ buxhet për Ushtrinë

Kosova ‘nuk kursen’ buxhet për Ushtrinë

Turqia: Trump mund ta ekstradojë Gylenin

Turqia: Trump mund ta ekstradojë Gylenin

​Këshilli i Sigurimit sot debaton për Ushtrinë e Kosovës

​Këshilli i Sigurimit sot debaton për Ushtrinë e Kosovës

Me dy qëndrime në dialog

Me dy qëndrime në dialog

Qasja “sui generis” e Qeverisë për pajtim me Serbinë

Qasja “sui generis” e Qeverisë për pajtim me Serbinë

Parashikimi i motit për pesë ditë (17-21 dhjetor 2018)

Parashikimi i motit për pesë ditë (17-21 dhjetor 2018)

Thaçi: Transformimi i FSK’së nuk jep arsye për t’u frikësuar

Thaçi: Transformimi i FSK’së nuk jep arsye për t’u frikësuar

Një tjetër aferë korruptive fshihet pas projektit të Unazës së madhe

Një tjetër aferë korruptive fshihet pas projektit të Unazës së madhe

Deda komenton ofertën e Mogherinit për Kosovën

Deda komenton ofertën e Mogherinit për Kosovën

Një ditë pas Haradinajt, në Bruksel shkon Bërnabiq e Serbisë

Një ditë pas Haradinajt, në Bruksel shkon Bërnabiq e Serbisë

Analistët serbë e rusë: SHBA-të dhe NATO po ndërtojnë fushëbetejë në Kosovë

Analistët serbë e rusë: SHBA-të dhe NATO po ndërtojnë fushëbetejë në Kosovë