Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

18.07.2019 20:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pushtet e opozitë kundër kushtëzimit të liberalizimit të vizave me dialogun

Autoritetet në Prishtinë nuk e fshehin drojën se procesi i liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, mund të përfshihet si kusht i ri për vazhdimin e dialogut me Serbinë dhe arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare. Me një kusht të tillë, nuk do të pajtoheshin as partitë në pushtet dhe as ato në opozitë.

Ministrja për Integrim Evropian në Qeverinë e Kosovës, Dhurata Hoxha, në një interviste për Radion Evropa e Lirë, tha se “kjo do të ishte më të vërtetë zhgënjyese që të shihen tendenca të tilla, pavarësisht faktit se duhet të pranojmë se kemi pasur kërkesa, qoftë për suspendimin e taksës, qoftë për vazhdimin e dialogut, njëra e ndërlidhur me tjetrën”.

“Unë shpresoj që të mos ndërlidhet, sepse ne qysh në start e kemi paguar dyfishin e çmimit që vendet e rajonit e kanë paguar për këtë proces, pra ne kemi 95 kritere, kurse vendet e tjera i kanë pasur 40-45 kritere”, tha Hoxha.

Ministrja e Integrimeve, Dhurata Hoxha, shfaqi shpresën që kjo çështje të mos ketë tendenca të tilla.

“Këtë e kemi bërë të qartë, edhe unë në shumë takime të mia, dhe kemi thënë se nuk duhet të paguajmë edhe një herë për liberalizimin e vizave duke na kërkuar diçka që nuk është fare e lidhur me liberalizmin e vizave”, theksoi ajo.

Përfaqësuesit e opozitës, por edhe analistët politikë thonë se Qeveria e Kosovës duhet të angazhohet që çështja e liberalizmit të vizave të mos lidhet me procesin e dialogut politik Kosovë- Serbi.

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli Dalipi, duke folur për Radion Evropa e Lirë, tha se dialogu politik me Serbinë dhe procesi i liberalizimit të vizave për Kosovën nuk kanë lidhshmëri dhe se institucionet e Kosovës në asnjë rast nuk duhet të lejojnë që kjo çështje të bëhet kërkesë.

“Ministria dhe Qeveria jonë duhet të insistojnë që kjo të mos futet në dialog. Përveç kësaj, duhet edhe të punojnë që ta luftojnë korrupsion dhe t’i bindin shtete anëtare që janë duke punuar në këtë drejtim, sepse ne kemi një raport të Komisionit Evropian që thotë; ‘po janë përmbushur kushtet’”, tha Pacolli-Dalipi.

Ajo shton se përveç zyrtarëve të Qeverisë së Kosovës, deri më tash nuk ka dëgjuar asnjë zyrtar të Bashkimit Evropian që ka folur ose që ka tentime për të ndërlidhur procesin e liberalizimit të vizave edhe me dialogun. Siç tha ajo, nëse diçka e tillë ndodh, është mjaft e dëmshme.

“Vetë zyrtarët tanë politikë e çojnë me një drejtim tjetër liberalizmin e vizave, e që është shumë e rrezikshme. Nga mosluftimi i korrupsionit, zyrtarët tënë, Qeveria dhe kryeministri tentojnë ta çojnë temën drejt përfshirjes në dialog. Kjo është tejet e rrezikshme dhe nuk guxon të ndodhë”, theksoi Pacolli- Dalipi.

Njohësi i zhvillimeve politike në vend, Artan Muhaxhiri, tha për Radion Evropa e Lirë se në rastin e liberalizimit të vizave, Bashkimi Evropian i ka bërë padrejtësi të mëdha Kosovës. Andaj, sipas tij, nuk duhet përjashtuar mundësia që kjo çështje të lidhet edhe me dialogun.

“Është e pritshme që një gjë e tillë të vazhdojë, sepse e para nuk ekziston një gatishmëri e klasës politike kosovare që të ballafaqohet drejtpërdrejt me BE-në për këtë çështje. E dyta, deri më tani janë bërë shumë lëshime, prandaj edhe BE-ja pret që të vazhdohet serish me to. Ndërlidhja e dialogut me liberalizim nuk është logjike, mirëpo është e pritshme në kontestin e raporteve të Kosovës me Bashkimin Evropian”, vlerësoi Muhaxhiri.

Ai theksoi se Kosova dhe institucionet e saj duhet të jenë më këmbëngulëse dhe të tregojnë se janë plotësuar kriteret dhe nuk duhet të ketë vonesa në procesin e liberalizim të vizave.

“Problemi me politikanët e Kosovës është se kanë një kompleks, inferioritet ndaj BE-së. Ata ndryshe flasin në Prishtinë e ndryshe flasin në Bruksel. Pra, asnjëherë nuk kanë bërë presion të merituar ndaj institucioneve të BE-së,edhe atëherë kur kanë pasur të drejtë”, tha Muhaxhiri.

Radio Evropa e Lirë nuk ka mundur të marrë një përgjigje nga zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq, për këtë çështje.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar që çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën, të jetë pjesë e agjendës së Bashkimit Evropian në një proces të përshpejtuar.

Ndryshe, procesi i liberalizimit të vizave ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian ka filluar në vitin 2012, ndonëse ende nuk është finalizuar.

Çështja e liberalizmit të vizave për Kosovën tani ka mbetur te ministrat e vendeve anëtare të Bashkimit Evropian.

Kryeministri Haradinaj dhe ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, kanë paralajmëruar mundësinë që në BE, pavarësisht zhvillimeve të brendshme të marrë vendime pozitive për Kosovën.

Për dallim nga ta, komisionari për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn, pati paralajmëruar se heqja e vizave për qytetarët e Kosovës, me gjasë, ‘mund të vijë në shprehje, diku gjatë vitit 2020’.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë