Punëtori që u dënua me 16 mijë euro nga Limak u kërcënua me përmbarues privat

13.08.2019 13:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Punëtori që u dënua me 16 mijë euro nga Limak u kërcënua me përmbarues privat

Kryetari i Sindikatës së Aeroportit, Bashkim Latifi, ka thënë se punëtori që u dënua me 16 mijë euro nga kompania Limak, është kërcënuar nga menaxhmenti me përmbarues privat.

Latifi në një intervistë për Buletinin Ekonomik ka shpalosur detaje te reja rreth kushteve të punëtorëve në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës (ANP).

“Janë dhjetë punëtorë që janë dënuar me nga 5 mijë deri në 16 mijë euro. Një rast e kemi me 16 mijë euro. Ky është kërcënuar së fundi se nëse e lë punën do ta dërgojnë tek përmbaruesi për 16 mijë eurot”, ka thënë Latifi.

Ai ka treguar se menaxhmenti i Limak-ut i ka detyruar të gjithë punëtorët ta nënshkruajnë një dokument, i cili thotë se për çdo gabim eventual të punëtorëve, ata do të dënohen.

“Punëtorëve u është ofruar të nënshkrujnë një marrëveshje që në rast të ndonjë dëmi të shkaktuar pavetëdijshëm, atë dëm që ia cakton menaxhmenti është i obliguar ta paguaj punëtori qoftë përmes llogarive të Limak-ut apo përmbaruesit”, ka thënë Latifi, i cili me këtë rast ka paralajmëruar edhe vazhdim të prostestave. /Buletini Ekonomik/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


150 serbë kthehen në Kosovë

150 serbë kthehen në Kosovë

“Lufta” për postin e kryeministrit, Mustafa s’e përmend koalicionin me VV-në pas takimit me Kurtin

“Lufta” për postin e kryeministrit, Mustafa s’e përmend koalicionin me VV-në pas takimit me Kurtin

Emigrantët dhe turistët rrëzojnë euron nën 121 lekë

Emigrantët dhe turistët rrëzojnë euron nën 121 lekë

Punëtori që u dënua me 16 mijë euro nga Limak u kërcënua me përmbarues privat

Punëtori që u dënua me 16 mijë euro nga Limak u kërcënua me përmbarues privat

“Punëtorëve këtë nuk ua bënte as okupatori serb”

“Punëtorëve këtë nuk ua bënte as okupatori serb”

Vendet e Kuint-it kërkojnë vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi

Vendet e Kuint-it kërkojnë vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi

Tahiri: Jemi të vendosur për konfiskimin e secilës pasuri të fituar me krim e korrupsion

Tahiri: Jemi të vendosur për konfiskimin e secilës pasuri të fituar me krim e korrupsion

Pas takimit me Isa Mustafën, flet Albin Kurti

Pas takimit me Isa Mustafën, flet Albin Kurti

Kupchan: Çështja e shkëmbimit të territoreve duhet të jetë në tavolinë të negociatave

Kupchan: Çështja e shkëmbimit të territoreve duhet të jetë në tavolinë të negociatave

Mosbesim i ndërsjellë për seancën e 22 gushtit

Mosbesim i ndërsjellë për seancën e 22 gushtit

Refuzojnë Amerikanët: John Bolton nuk do të vijë në Kosovë përshkak Taksës 100%Aa

Refuzojnë Amerikanët: John Bolton nuk do të vijë në Kosovë përshkak Taksës 100%Aa

Ekspertët: Kujdes nga sondazhet për zgjedhjet

Ekspertët: Kujdes nga sondazhet për zgjedhjet

Rregulli i ri amerikan për viza prek të varfërit

Rregulli i ri amerikan për viza prek të varfërit

Shteti ‘nuk e mendoi mirë’ kthimin e mbi njëqind kosovarëve nga Siria

Shteti ‘nuk e mendoi mirë’ kthimin e mbi njëqind kosovarëve nga Siria

Suspendimi i policëve, pasnesër protestohet në Gjakovë

Suspendimi i policëve, pasnesër protestohet në Gjakovë

Në këtë ditë kthehet shiu, të dielën u arrit temperatura rekord, 41.6 gradë

Në këtë ditë kthehet shiu, të dielën u arrit temperatura rekord, 41.6 gradë