Punëtorët teknik në spitalet e Kosovës, nga nesër në grevë

13.12.2020 12:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Punëtorët teknik në spitalet e Kosovës, nga nesër në grevë

Kryetari i Sindikatës se Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi në një konferencë për media, ka njoftuar se që nga nesër rreth 2000 punëtorë teknik nëpër spitalet e Kosovës, do të hyjnë në grevë.

Azemi ka thënë se greva vjen pas mos realizimit të kërkesave të tyre, për pagesë shtesë nga Qeveria, ashtu siç janë paguar kategoritë tjera në sektorin e shëndetësisë.

Ai ka thënë se në të gjithë vendin, përjashtim QKUK-së do të futën në grevë.

“Punëtorët e QKUK-së janë të mashtruar kinse do të paguhen. Një herë u tha se do t’i marrin pagat të mërkurën që shkoj, gjë që nuk ndodhi”, ka thënë ai.

Azemi thotë se kjo grevë është ligjore dhe duhet të respektohet nga të gjithë.

Ndërsa bënë thirrje që emergjencat, sallat operacioneve duhet të jenë të pastra.

Ai thotë pronarët e kompanive nuk duhet t’iu bëjnë presion punëtorëve për mos mbajtje të grevës, pasi që këta punëtorë janë duke lypur të drejtat e tyre.

Greva sipas tij, po mbahet me kërkesën e rreth 2000 punëtorëve.

https://www.youtube.com/watch?v=QMLVlpZkmks&feature=youtu.be&fbclid=IwAR22nZKXdnFDeTma4jXcutShISRiE7IZvNC9BCDNJTAuPButN0u4mMkBHVw

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Ritmi i vaksinimit: Shqipëria e para, Kosova e parafundit

Mediat austriake: Qeveria Kurti u është sulur mediave, dëshiron ta mbyllë RTK-në

Mediat austriake: Qeveria Kurti u është sulur mediave, dëshiron ta mbyllë RTK-në

Moti për dy ditët e ardhshme

Moti për dy ditët e ardhshme

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë

Gastronomët protestojnë kundër masave në Maqedoninë e V.

Gastronomët protestojnë kundër masave në Maqedoninë e V.

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sveçla takohet me Orlandon, flasin për luftimin e krimit të organizuar

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Sindikata kërkon shkarkimin e Bordit të RTK-së

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Shqipëria siguron nga BE edhe 145 mijë doza të vaksinës Pfizer

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Ministri gjerman: Vaksinat për Ballkanin Perëndimor janë dëshmi solidariteti

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Osmani në takim me Abbott: Orientimi afatgjatë strategjik i Kosovës mbetet anëtarësimi në NATO

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

Merret vendim për organizimin e mësimit plotësues në arsimin parauniversitar

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19

14 viktima dhe 442 raste të reja me COVID-19

Organizohet Forumi i III-të Biznesor me Greqinë, me fokus sektorin e energjisë

Organizohet Forumi i III-të Biznesor me Greqinë, me fokus sektorin e energjisë

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës

Aktakuzë ndaj dy zyrtarëve të Komunës së Suharekës

Të hënën Kuvendi mbanë seancë për vaksinat

Të hënën Kuvendi mbanë seancë për vaksinat