Punëtorët e Trepçës, pa paga

17.03.2019 22:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Punëtorët e Trepçës, pa paga

Për shkak të prodhimit të ulët dhe ndryshimit të Statutit, mbi 1200 punëtorë të ndërmarrjes pa paga, raporton T7

Ani pse ka perfunduar gjysma e muajit mars, Fejnullah Maloku nuk e ka marrë pagën për muajin shkurt.

Maloku që është punëtor në departamentin e pasurimit në kuadër të ndërmarrjes Trepça thotë se pa paga janë edhe kolegët e tij.

E shkak i kësaj vonese sipas tij është një procedurë administrative.

Në menaxhmentin e kësaj ndërmarrje tregojnë se pos prodhimit të ulët gjatë muajve të dimrit, ka edhe një arsye për mos pagesa.

Një arsye tjetët është edhe greva e janarit e punëtorëve të Trepçës që direkt ka ndikuar në uljen e prodhimit.

E ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka konfirmon se ndryshimi i Ligjit dhe Statutit të Trepçës është shoqëruar edhe me ndryshime administrative.

Statuti i ri dhe Ligji për Trepçën janë miratuar në Kuvendin e Kosovës në muajin shkurt. Ndërmarrja publike “Trepça” është shndërruar në shoqëri aksionare.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Punëtorët e Trepçës, pa paga

Punëtorët e Trepçës, pa paga

Zgjedhjet në PE mund ta lëkundin pozicionin e Kosovës në raport me vizat

Zgjedhjet në PE mund ta lëkundin pozicionin e Kosovës në raport me vizat

Marrëveshja Kosovë – Serbi mund ta shfuqizojë Rezolutën 12 44

Marrëveshja Kosovë – Serbi mund ta shfuqizojë Rezolutën 12 44

Mustafa thirrje Veselit: Ku janë vendimet e mëdha, dorëhiquni ose vetëshkarkohuni

Mustafa thirrje Veselit: Ku janë vendimet e mëdha, dorëhiquni ose vetëshkarkohuni

Vucic thotë se bashkëpunëtorët e Haradinajt po tentojnë ta rrëzojnë nga pushteti

Vucic thotë se bashkëpunëtorët e Haradinajt po tentojnë ta rrëzojnë nga pushteti

Vrasjen në kazino e ka bërë një zyrtar policor, Policia e arreston

Vrasjen në kazino e ka bërë një zyrtar policor, Policia e arreston

Protestuesit para Presidencës, Vuçiq thotë se nuk do të lejojë kërcënime përmes dhunës

Protestuesit para Presidencës, Vuçiq thotë se nuk do të lejojë kërcënime përmes dhunës

Kush tjetër pos Lutfi Hazirit do t’i hyjë garës për Shef të LDK’së?

Kush tjetër pos Lutfi Hazirit do t’i hyjë garës për Shef të LDK’së?

Dëmet që sjellë bllokimi i KQZ-së nga Thaçi, sipas Lëvizjes Vetëvendosje

Dëmet që sjellë bllokimi i KQZ-së nga Thaçi, sipas Lëvizjes Vetëvendosje

Subvencionet po e bëjnë të varur ekonominë nga shteti

Subvencionet po e bëjnë të varur ekonominë nga shteti

Edhe një tjetër vrasje në Suharekë

Edhe një tjetër vrasje në Suharekë

Diplomati serb: Unë e binda Dick Martyn të shkruajë për Shtëpinë e Verdhë, jam i lumtur që Specialja po punon

Diplomati serb: Unë e binda Dick Martyn të shkruajë për Shtëpinë e Verdhë, jam i lumtur që Specialja po punon

Katër raste të rënda të gripit në QKUK

Katër raste të rënda të gripit në QKUK

Kosovarët manipulojnë popullatën australiane përmes faqeve në Facebook

Kosovarët manipulojnë popullatën australiane përmes faqeve në Facebook

Detaje nga dy aksidentet e sotme që lanë të vdekur 4 persona dhe 2 të lënduar

Detaje nga dy aksidentet e sotme që lanë të vdekur 4 persona dhe 2 të lënduar

EULEX-i lehtëson shkëmbimin e informatave të Policisë e organizatave ndërkombëtare

EULEX-i lehtëson shkëmbimin e informatave të Policisë e organizatave ndërkombëtare