Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

01.11.2019 19:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

Nga dhjetori fillon implementimi i Ligjit për Pagat në sektorin publik, ku janë të përfshira edhe ndërmarrjet publike.

E këtë javë, për zbatimin e këtij ligji, është njoftuar edhe Telekomi i Kosovës, raporton KTV.

Bordi drejtues ka marrë një e-mail nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, ku thuhet se në hartimin e planit të biznesit për vitin 2020, të gjitha ndërmarrjet publike duhet të inkorporojnë edhe Ligjin për Paga.

E me një vendim të tillë nuk po pajtohen sindikatat e Telekomit.

Lamih Balaj nga kjo sindikatë thotë se Ligji i Pagave nuk duhet të zbatohet në këtë ndërmarrje për shkak se ajo është vetëfinancuese.

Ndërkaq, kryeshefi ekzekutiv i Telekomit, Bedri Istrefi, tregon se kanë formuar një komision brenda ndërmarrjes, që ta shqyrtojë aplikimin e Ligjit të Pagave.

Tutje, Istrefi thotë se në bazë të ligjit do t’i ndajnë edhe pozitat në Telekom, që të mos ketë edhe manipulime si ka pasur më herët.

Bazuar në Ligjin për Pagat, që është miratuar në shkurt të vitit 2019, ndërmarrjet publike miratojnë nivelet e pagave të punonjësve brenda koeficientit 1 deri në 7. Sipas kësaj, paga më e madhe në Telekom i bie të jetë 1673 euro.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Në Graçanicë fshihët mbishkrimin provokus në gjuhën serbe “Kosovo je serce Serbije”, tash mundë ta lexoni “Kosova është Shqipëri”

Në Graçanicë fshihët mbishkrimin provokus në gjuhën serbe “Kosovo je serce Serbije”, tash mundë ta lexoni “Kosova është Shqipëri”

“Harta e viktimave të komunizmit” në Shqipëri

“Harta e viktimave të komunizmit” në Shqipëri

Në rritje numri i rasteve me koronavirus në Korenë e Jugut

Në rritje numri i rasteve me koronavirus në Korenë e Jugut

Haxhiu: Ja se çfarë është në gjendje të bëjë Grenell nëse nuk e dëgjon Albin Kurti për taksën

Haxhiu: Ja se çfarë është në gjendje të bëjë Grenell nëse nuk e dëgjon Albin Kurti për taksën

Pacolli: Vlora Çitaku duhet të shkarkohet

Pacolli: Vlora Çitaku duhet të shkarkohet

Sot shënohet 21 shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Sot shënohet 21 shkurti – Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Ngecjet në reformat evropiane janë vitet e humbura për Kosovën

Ngecjet në reformat evropiane janë vitet e humbura për Kosovën

Vetaksident në Prishtinë

Vetaksident në Prishtinë

Haradinaj: Nëse hiqet taksa, do të ketë qytetarë që do t’ua nxijnë jetën (VIDEO)

Haradinaj: Nëse hiqet taksa, do të ketë qytetarë që do t’ua nxijnë jetën (VIDEO)

Haradinaj: Kurti nuk e di se çfarë është shteti

Haradinaj: Kurti nuk e di se çfarë është shteti

Zyrtari i VV’së në Tiranë: Rama me minishengenin ka plan të rrethohet Kosova e më pas të dorëzohet

Zyrtari i VV’së në Tiranë: Rama me minishengenin ka plan të rrethohet Kosova e më pas të dorëzohet

Elezi: Po luftojmë kundër keqinformimit, përmes transparencës së borxhit publik

Elezi: Po luftojmë kundër keqinformimit, përmes transparencës së borxhit publik

Përplasje të ashpra mes kandidatëve të LDK-LVV-PDK

Përplasje të ashpra mes kandidatëve të LDK-LVV-PDK

Shkaku i Daçiqit po ftohen raportet mes Beogradit dhe Pekinit

Shkaku i Daçiqit po ftohen raportet mes Beogradit dhe Pekinit

Babel tallet me kundërshtarin

Babel tallet me kundërshtarin

Cakaj për njohjen nga Xhamajka

Cakaj për njohjen nga Xhamajka