Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

01.11.2019 19:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

Nga dhjetori fillon implementimi i Ligjit për Pagat në sektorin publik, ku janë të përfshira edhe ndërmarrjet publike.

E këtë javë, për zbatimin e këtij ligji, është njoftuar edhe Telekomi i Kosovës, raporton KTV.

Bordi drejtues ka marrë një e-mail nga Ministria e Zhvillimit Ekonomik, ku thuhet se në hartimin e planit të biznesit për vitin 2020, të gjitha ndërmarrjet publike duhet të inkorporojnë edhe Ligjin për Paga.

E me një vendim të tillë nuk po pajtohen sindikatat e Telekomit.

Lamih Balaj nga kjo sindikatë thotë se Ligji i Pagave nuk duhet të zbatohet në këtë ndërmarrje për shkak se ajo është vetëfinancuese.

Ndërkaq, kryeshefi ekzekutiv i Telekomit, Bedri Istrefi, tregon se kanë formuar një komision brenda ndërmarrjes, që ta shqyrtojë aplikimin e Ligjit të Pagave.

Tutje, Istrefi thotë se në bazë të ligjit do t’i ndajnë edhe pozitat në Telekom, që të mos ketë edhe manipulime si ka pasur më herët.

Bazuar në Ligjin për Pagat, që është miratuar në shkurt të vitit 2019, ndërmarrjet publike miratojnë nivelet e pagave të punonjësve brenda koeficientit 1 deri në 7. Sipas kësaj, paga më e madhe në Telekom i bie të jetë 1673 euro.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

Punëtorët e Telekomit nuk duan që të bëhen pjesë e Ligjit të Pagave, thonë se vetëfinancohen

Policia fton qytetarët që t’i raportojnë rastet e trafikimit dhe dhunës në familje

Policia fton qytetarët që t’i raportojnë rastet e trafikimit dhe dhunës në familje

Ngritën 135 aktakuza për një ditë

Ngritën 135 aktakuza për një ditë

ATK në aksion për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj

ATK në aksion për konfiskimin e pasurisë së tatimpaguesve borxhlinj

Arrestohet një person i  dyshuar për disa raste të vjedhjeve

Arrestohet një person i dyshuar për disa raste të vjedhjeve

Palmer: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, prioritet i SHBA-së

Palmer: Zgjidhja mes Kosovës dhe Serbisë, prioritet i SHBA-së

Kërkohet ndihmë për 20 vjeçarin nga Prishtina

Kërkohet ndihmë për 20 vjeçarin nga Prishtina

Kërkohet paraburgim ndaj dy personave që tentuan të transportojnë 15 kg ‘’Marihuanë’’ në Serbi

Kërkohet paraburgim ndaj dy personave që tentuan të transportojnë 15 kg ‘’Marihuanë’’ në Serbi

LDK pas takimit të Mustafës e Osmanit në Ambasadën e SHBA’së: Palmer foli si të arrihet paqja me Serbinë

LDK pas takimit të Mustafës e Osmanit në Ambasadën e SHBA’së: Palmer foli si të arrihet paqja me Serbinë

BQK-ja rishikon tarifat e sigurimit për kategoritë e automjeteve për pasagjer

BQK-ja rishikon tarifat e sigurimit për kategoritë e automjeteve për pasagjer

Këta janë faktorët që po e pengojnë heqjen e vizave

Këta janë faktorët që po e pengojnë heqjen e vizave

Dy miliardë euro kontribute pensionale humbin për shkak të papërgjegjësisë së institucioneve të Kosovës

Dy miliardë euro kontribute pensionale humbin për shkak të papërgjegjësisë së institucioneve të Kosovës

Moti sot dhe nesër

Moti sot dhe nesër

Doriana humbi jetën në lindje, mjekët e dënuar me 400 mijë lekë gjobë shfaqin arrogancë 5 vite pas ngjarjes

Doriana humbi jetën në lindje, mjekët e dënuar me 400 mijë lekë gjobë shfaqin arrogancë 5 vite pas ngjarjes

Çka është Zyra Shtetërore e Hetimit që po dëshirojnë ta krijojnë VV-ja dhe LDK-ja? (VIDEO)

Çka është Zyra Shtetërore e Hetimit që po dëshirojnë ta krijojnë VV-ja dhe LDK-ja? (VIDEO)

Çitaku-Daçiqit: Kurti ka qenë i burgosur politik në Serbi kur ju keni qenë ministër

Çitaku-Daçiqit: Kurti ka qenë i burgosur politik në Serbi kur ju keni qenë ministër