Punëtorët e sektorit privat kërkojnë që të rritet paga minimale në 350 euro

07.03.2020 08:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Punëtorët e sektorit privat kërkojnë që të rritet paga minimale në 350 euro

Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat në Kosovë (SPSPK) ka kërkuar që rritja e pagës minimale në 350 euro të bëhet më një maj, në Ditën e Punëtorëve. Këtë kërkesë e ka bërë kryetari i kësaj Sindikate, Jusuf Azemi, në një konferencë për medie të mbajtur të premten.

Përveç kësaj, Azemi ka kërkuar që institucionet e shtetit të mos nënshkruajnë kontrata me kompani që kanë punëtorë nën pagën minimale 350 euro, shkruan sot “Koha Ditore”.

Gjithashtu ka kërkuar nga kompanitë që tani e tutje të mos nënshkruajnë kontrata me punëtorët nën këtë pagë. Në këtë konferencë Azemi ka kërkuar edhe rritje të numrit të inspektorëve të punës si dhe përmirësim të kushteve të punës për punëtorët e sektorit privat.

Kërkesën për rritje të pagës minimale e cila aktualisht është 130 euro për persona deri në 35 vjeç dhe 170 për ata që janë mbi këtë moshë dhe nuk është ndryshuar që nga vitit 2011, Azemi e ka bërë pas deklaratave të kryeministrit Albin Kurti, të bëra ditë më parë që nuk mund të ketë pagë minimale nën 350 euro.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë

Hoxhaj: Reciprociteti gjysmak dhe fiktiv i bën dëm Kosovës dhe Serbinë e bën të duket viktimë

Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

Turkmenistani ndalon fjalën “koronavirus” dhe kërcënon të arrestojë këdo që mban maskë fytyre

Turkmenistani ndalon fjalën “koronavirus” dhe kërcënon të arrestojë këdo që mban maskë fytyre

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit