Pse i vret UDB-ashat fjala e kryeministrit Rama

17.10.2016 01:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse i vret UDB-ashat fjala e kryeministrit Rama

Nga :Islam Krasniqi

Është për çudi së si disa politikan mundohen që ta korrigjojnë kryeministrin shqiptar në fjalimin e tij, duke e etiketuar me fjalë të ndryshme, me arsyetimin së ai nuk ka të drejt të flasë për popullin e Kosovës. Nuk e di së ku e marrin atë bagazh që ta vlerësojnë fjalën e tij, disa gazetar të cilët ende vuajnë nga dashuria për shërbimin ë kishin dikur, disa politikanë e analfabetë që mundohen të kungjojnë kryeministrin Rama e të cilët ënde mendojnë së i shërbejnë UDB-së.

Pse po mundohen të ia zhdukin identitetin e popullit shqiptar në Kosovë, për kë po punojnë këta njerëz, që po e përdorin politikën e regjimeve të kohërave të ndryshme, të cilët në një formë ose tjetër u munduan t’i asimilojnë shqiptarët, ashtu siç i asimiluan që nga Molla e Kuqe, ashtu siç i asimiluan Çamët, Shqiptarët në Turqi-Arnautët, një pjesë në Maqedoni, në Mal të Zi, me politikat e ndryshme, tash po mundohen edhe shqiptarët e Kosovës të shndërrojnë në një komb të rij, nga ai shqiptar në Kosovarë. Nëse ndalemi dhe matim me peshoren e tyre kuptojmë së këta individ ju hynë në punë të gjithëve, vetëm shqiptarëve jo, sepse po tentojnë ta zhdukin kombin Shqiptar, Shqiptarët e Kosovës në Kosovar, ata në Maqedoni si maqedon, ashtu me radhë. Qeveria shqiptare e ka për obligim që të kujdesët për të gjithë shqiptarët brenda dhe jashtë kufijve të saj, Kushtetuta e Shqipërisë e cekë në pjesën hyrëse të saj, se aspirata të ligjshme e ka bashkimin kombëtar edhe pse po mungojnë veprimet të konkrete nga Shqipëria.

Deshën apo nuk deshën këta piqpirika, duhet ta kuptojnë së Projekti për bashkimin kombëtar është projekt real. Është një ëndërr e kamotshme e shqiptarëve ndër breza, e cila është edhe ëndërr legjitime e popullit shqiptar. Të marrim shembull Gjermanin, sikur të ishte me mirë nuk do të rrëzonte murin e Berlinit, i këtyre piunave që i luajnë nga të donë, tu fusim nga një çorap në gojë që të përtypen e të heshtin.

Eduard Grey thoshte: një popull i përçarë, nuk i ndihmon askush, ku je i ndarë, nuk të ndihmojnë kurrë nëse nuk u thua me forcë, së ne jemi gjallë, nëse nuk ua troket aq fort, sa tu prishësh nervat, andaj duhet bashkohemi sa ma parë sepse bashkimi bënë fuqi dhe duhet hartuar një platformë të pasur dhe shumë të qartë, që ti paraqitët Brukselit përpara, sepse pa qajtë fëmija, nëna nuk i jep gji.

Populli i Kosovës është shumë i vogël dhe republika e Kosova nuk po arrin të bëhet pjesë e barabartë e bashkësisë ndërkombëtare në asnjë aspak, dhe në qoftë se shteti i Kosovës nuk bëhet shtet me legjitimitet të plotë ndërkombëtar, atëherë s’ka rrugë tjetër pos asaj që të futemi nën ombrellën e shtetit amë, nënë Shqipërisë, duke u shkatërruar ëndrrën dhe dëshirat e agjentëve të shërbimeve të hujaa të cilët punuan gjithmonë në dem të Shqipërisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edi Rama ka nevojë për ultimatum nga Brukseli, jo legjitimim

Edi Rama ka nevojë për ultimatum nga Brukseli, jo legjitimim

Si duhet përfaqësuar Kosova në dialog me Serbinë?

Si duhet përfaqësuar Kosova në dialog me Serbinë?

Shansi i përbashkët i anëtarësimit të shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE

Shansi i përbashkët i anëtarësimit të shteteve të Ballkanit Perëndimor në BE

Lotët e krokodilit për 6 gylenistët e deportuar në Turqi dhe kujtimet për shqiptarët e ekstraduar në Maqedoni! Shpërqendrim i vëmendjes!

Lotët e krokodilit për 6 gylenistët e deportuar në Turqi dhe kujtimet për shqiptarët e ekstraduar në Maqedoni! Shpërqendrim i vëmendjes!

Operacioni kundër FETO-s në Kosovë

Operacioni kundër FETO-s në Kosovë

Puçi i Erdoganit kundër Haradinajt, më i dokumentuar se ai i Gulenit kundër Erdoganit

Puçi i Erdoganit kundër Haradinajt, më i dokumentuar se ai i Gulenit kundër Erdoganit

”Drogë nga fëmijë – për fëmijët”

”Drogë nga fëmijë – për fëmijët”

Deputetët që votojnë asociacionin, tradhtojnë vendin e kombin

Deputetët që votojnë asociacionin, tradhtojnë vendin e kombin

BE-ja penalizon qytetarët për mëkatet e klasës politike!

BE-ja penalizon qytetarët për mëkatet e klasës politike!

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Ismaili thotë se edhe Vetëvendosje e dinte se beteja për demarkacionin ishte e humbur

Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

Mos i rreni qytetarët, se keni përnime

Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Kremtimi i Ditës së Pavarësisë së Kosovës, 17 shkurti, kaloi, por dekoratat, që, zakonisht, kurdo e kudo, jepen brenda një dite, vazhdojnë të jepen!

Kremtimi i Ditës së Pavarësisë së Kosovës, 17 shkurti, kaloi, por dekoratat, që, zakonisht, kurdo e kudo, jepen brenda një dite, vazhdojnë të jepen!

Kosova, vendi im që nuk falet!

Kosova, vendi im që nuk falet!

Shkruan Berat Buzhala, I dimë të gjitha: Votojeni demarkacionin

Shkruan Berat Buzhala, I dimë të gjitha: Votojeni demarkacionin

Jubileu i Parë i Shtetit të Kosovës

Jubileu i Parë i Shtetit të Kosovës