Pse seksi pas divorcit është edhe i mirë edhe i keq

20.09.2020 21:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse seksi pas divorcit është edhe i mirë edhe i keq

Askush nuk flet për këtë, por shumë flasin. Ja sekreti. Pavarësisht se sa e zakonshme është seksi pas divorcit, nuk është e lehtë të gjesh shumë hulumtime mbi divorcin dhe çiftet e divorcuara dhe çfarë ndikimi kanë marrëdhëniet seksuale pas divorcit.

Pse seksi me ish-in tuaj është kaq joshës?

Divorci është emocionalisht i vështirë. Sigurisht, ka edhe nevoja fizike të njeriut, por shumë njerëz gjejnë ngushëllim te partneri i tyre pas divorcit për shkak të një frike të thjeshtë dhe të përgjithshme nga e reja dhe e panjohura, dhe për shkak të një ndjenje dhe rutine të njohur, raporton Psychology Today.

Për më tepër, sipas shkencëtarëve nga Universiteti Northwestern, “orgazmat janë aq të mira sepse stimulimi seksual e dërgon trurin në një gjendje të ndryshuar të vetëdijes; bllokon gjithçka tjetër dhe i lejon njerëzit të përqendrohen vetëm në ndjesi. Seksi lëshon kimikate neurokimike që krijojnë emocione, ndjenja të lidhjes dhe madje edhe dashuri.

Në thelb, ata zbulojnë se seksi bëhet më komod dhe pasionant kur e bën me ish-in tënd sepse lidhja midis jush tashmë ekziston. Ju keni pasur marrëdhënie seksuale në të kaluarën dhe keni një lidhje të thellë të përbashkët që nuk do të zhduket kurrë, pa marrë parasysh sa e vështirë ose e çrregullt ’ishte ndarja.

“Kthimi te një ish në aspektin seksual do të jetë përgjithmonë një fenomen,” thotë ekspertja e marrëdhënieve Audrey Hope. “Ju nuk keni pse të jeni në të njëjtën dhomë me ish-të dashurin ose bashkëshortin tuaj, por përsëri do të ndjeni një lloj lidhje me të.”

Por ata gjithashtu shprehën mendimin e tyre dhe katër arsye pse seksi me një ish është ende një ide e keqe për disa.

Seksi nuk do të jetë aq i mirë sa më parë

Seksi i mirë nuk ndodh pa ndonjë lloj lidhje emocionale. Pavarësisht se sa mirë ishte më parë, nuk do të jetë aq e mirë tani pasi që marrëdhënia që keni pasur ka ndryshuar në minimum. Ju jeni divorcuar pasi që marrëdhënia që keni pasur dikur është zhdukur ose ka ndryshuar. Prandaj, mos prisni menjëherë një kthim emocional në të kaluarën. Pasioni i papërpunuar dhe tërheqja fizike mund të jetë e vetmja gjë që ju lidh për momentin.

Seksi nuk do ta bëjë që ai të dashurohet përsëri me ty

Sigurisht që ekziston një lidhje emocionale e pamohueshme midis dy personave që janë fizikisht të afërt, por dashuria kërkon shumë më tepër sesa thjesht seks. Duhet respekt i ndërsjellë dhe dëshirë për të vendosur nevojat e të tjerëve përpara asaj. Por padyshim që asnjëri prej jush nuk e bën këtë, sepse nëse do ta bënit vërtet, nuk do të ndaheshit. Pra, nëse përpiqeni ta ‘bëni’ atë të dashurohet me ju dhe të kthehet në martesën tuaj, ka shumë të ngjarë të dështojë. Nuk ka magji që do ta bëjë dikë të dashurohet me ty. Sigurisht, gjithçka varet nga situatat personale dhe arsyet e divorcit, por shanset janë të mëdha që ju të dilni nga seksi i rastit me ish-in tuaj edhe më shumë të lënduar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pse seksi pas divorcit është edhe i mirë edhe i keq

Pse seksi pas divorcit është edhe i mirë edhe i keq

Simptomat e papritura të gastritit

Simptomat e papritura të gastritit

Audi prezanton A3 Sportback 30 G-Tron

Audi prezanton A3 Sportback 30 G-Tron

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Klubet e natës hapen pa kufizime në Vuhan, ish-epiqendra e koronavirusit shënon zero raste

Lëndohet Sandro i Juventusit, mungon disa javë

Lëndohet Sandro i Juventusit, mungon disa javë

Zidane i kërkon klubit ta largojë edhe sulmuesin Luca Joviç

Zidane i kërkon klubit ta largojë edhe sulmuesin Luca Joviç

Guardiola: Aguero mund të mungojë edhe për katër javë

Guardiola: Aguero mund të mungojë edhe për katër javë

Barcelona e hapur për shitjen e Semedos në Premier Ligë

Barcelona e hapur për shitjen e Semedos në Premier Ligë

Afrim Muçiqi i revoltuar me politikanët: Qytetarët të kenë kujdes

Afrim Muçiqi i revoltuar me politikanët: Qytetarët të kenë kujdes

Milani rivalizon Barçën për Memphis Depay

Milani rivalizon Barçën për Memphis Depay

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

Drita mund Sileksin dhe sfidon Legian në Poloni

​E droguan dhe përdhunuan për 5 orë, këngëtarja rrëfen momentet e tmerrit…

​E droguan dhe përdhunuan për 5 orë, këngëtarja rrëfen momentet e tmerrit…

Emily Ratajkowski akuzon fotografin për sulm seksual

Emily Ratajkowski akuzon fotografin për sulm seksual

Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e paragjykojnë lidhur me peshën

Bebe Rexha ka një përgjigje për ata që e paragjykojnë lidhur me peshën

Zekirija Ramadani, trajner i ri i Prishtinës

Zekirija Ramadani, trajner i ri i Prishtinës

K.F Llapi pret që kampionati të nisë në fundjavë

K.F Llapi pret që kampionati të nisë në fundjavë