Pse refuzoi drekën me Metën, Vuçiqin dhe Dodikun? – flet Presidenti Thaçi

09.05.2019 21:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse refuzoi drekën me Metën, Vuçiqin dhe Dodikun? – flet Presidenti Thaçi

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka folur rreth refuzimit të tij për të qenë pjesë në drekën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta, pjesë e së cilës ishte edhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq, lideri serb në Bosnje Hercegovinë, Milorad Dodik.

Thaçi tha në Opinion të televizionit Klan, që e pa të arsyeshme mospjesëmarrjen e tij për shkak se do të ishte e kot që të debatonte me liderët të cilët nuk e njohin shtetin e Kosovës.

Play

”Ishte me tepër respekt teknik. Por të njëjtën kohë të takohesha me dy presidentët që nuk e kanë njohur Kosovën e të përsëriteshin gjërat e njëjta në të folur, ishte e kot”.

”Do të ishte i panevojshëm një vazhdim i një debati krejt të kotë. Bosnja e Hercegovina ende nuk e ka njohur Kosovën, mban pozicion nganjeherë më të ashpër sesa vet Serbia”.

”Ky ishte edhe qëndrimi im si pozicion i mosshkuarjes time në Sarajevë, ishte mesazh qortues ndaj Dodik për qëndrimin e Bosnjës në raport me Kosovën”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrëfimi i shqiptarit: 11 vagona treni më kaluan mbi trup, sot jetoj pa këmbë e duar

Rrëfimi i shqiptarit: 11 vagona treni më kaluan mbi trup, sot jetoj pa këmbë e duar

Haradinaj: Kurti të zbatojë reciprocitetin por ta mbajë taksën ndaj Serbisë

Haradinaj: Kurti të zbatojë reciprocitetin por ta mbajë taksën ndaj Serbisë

Shkup: Synohet përfshirje më e gjerë e grave në sistemin  e sigurisë

Shkup: Synohet përfshirje më e gjerë e grave në sistemin e sigurisë

Skandaloze: Çmimi i naftës në Kosovë ishte kurdisur nga kompanitë, fitonin deri në 135 për qind

Skandaloze: Çmimi i naftës në Kosovë ishte kurdisur nga kompanitë, fitonin deri në 135 për qind

Po fillon zbatimi i recetës elektronike

Po fillon zbatimi i recetës elektronike

Qeveria shkurton investimet, bëhet gati akti normativ, mungojnë 65 milionë euro

Qeveria shkurton investimet, bëhet gati akti normativ, mungojnë 65 milionë euro

Haradinaj: Kosova i përket botës, të cilës i prinë Amerika dhe do të jetë gjithmonë krah saj në rreshtin e paqes

Haradinaj: Kosova i përket botës, të cilës i prinë Amerika dhe do të jetë gjithmonë krah saj në rreshtin e paqes

Tjetër skandal, Kosova paraqitet si pjesë e Serbisë në librat shkollorë në Shqipëri

Tjetër skandal, Kosova paraqitet si pjesë e Serbisë në librat shkollorë në Shqipëri

Policia e Kosovës shpall në kërkim dy persona të dyshuar

Policia e Kosovës shpall në kërkim dy persona të dyshuar

Ngërçi me Kushtetuesen, Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin

Ngërçi me Kushtetuesen, Ilir Meta: Rama ka vetëm një zgjedhje, referendumin

Albin Kurti: Shpend Maxhuni as nuk është dashur të dekorohet e lëre të kthehet në polici

Albin Kurti: Shpend Maxhuni as nuk është dashur të dekorohet e lëre të kthehet në polici

Franca ratifikon Protokollin e Maqedonisë së Veriut për në NATO

Franca ratifikon Protokollin e Maqedonisë së Veriut për në NATO

Hapet Qendra e 13-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Obiliq

Hapet Qendra e 13-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Obiliq

Acarimi i raporteve Kosovë-Shqipëri ndër vite

Acarimi i raporteve Kosovë-Shqipëri ndër vite

BQK: Çmimet për sigurimin e veturave nuk janë ndryshuar nga viti 2001

BQK: Çmimet për sigurimin e veturave nuk janë ndryshuar nga viti 2001

Haradinaj pret në takim investitorë nga Shqipëria dhe Izraeli

Haradinaj pret në takim investitorë nga Shqipëria dhe Izraeli