Pse piratët mbulonin vazhdimisht njëri sy?

05.12.2018 20:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse piratët mbulonin vazhdimisht njëri sy?

Ndërmjet viteve 1700-1725, Karaibet ishin një vend relativisht kaotik, me anije të shumta tregtare që lundronin në det të hapur, pa autoritetet e nevojshme për t’i mbrojtur ato. Këta faktorë ndihmuan për ta bërë këtë periudhë Epokën e Artë të piraterisë.

Rezulton se shumë besime të përbashkëta rreth piratëve, nuk janë të vërteta. Ata nuk ecnin mbi direk, rrallë i groposnin thesaret e tyre, dhe nuk qenë gjithmonë kriminelë.

Jeta e një pirati, ishte shpesh më mirë se jeta e shumicës së detarëve tregtarë dhe personelit të tyre në atë kohë.

Megjithatë, një gjë që është e vërtetë për piratët, është se të paktën disa prej tyre kanë mbajtur nga një copë llastiku për të fshehur njërin nga sytë.

Shtohet pyetja: Pse e bënin këtë? Një përgjigje e besueshme, tregon se piratët mund të kenë qenë mjaft të mençur kur kërkohej.

Teoritë e zakonshme, mbi arsyen se pse piratët e mbulonin njërin sy

Midis arsyeve të mundshme, një teori e përbashkët është se piratët e mbulonin njëri sy pasi e kishin humbur atë në betejë.

Dhe kjo ka kuptim, dhe ndoshta ka pasur shumë piratë të maskuar që mbulonin njërin nga sytë, por disa besojnë se kjo nuk është e mjaftueshme për të shpjeguar përhapjen e këtij zakoni në mesin e pirateve, në krahasim me të tjerët.

Një tjetër hipotezë e kohëve të fundit, është se piratët e përdorën mbulesën e njërit nga sytë për të përshtatur pamjen në errësirë. Kjo do të kishte qenë e përshtatshme, në rast se ata kishin nevojë të luftonin poshtë nën kuvertë.

Ndriçimi në pamjen e natës në krahasim me atë të ditës

Syri i njeriut, mund t’i përshtatet me shpejtësi kushteve të dritës së dobët të natës, apo dritës së fortë të ditës.

Por syrit i duhen rreth 25 minuta që të përshtatet me kushtet e dritës së dritës, në nivele të ulëta të dritës, që janë tipike për natën.

Arsyeja për këtë është se ekzistojnë dy lloje qelizash të ndjeshme ndaj dritës që hyn në sy, ato konike dhe ato në formë shkopi.

Të parat janë qelizat dominuese të ndjeshme ndaj dritës për të parit gjatë ditës. Ato janë gjithashtu përgjegjëse për vizionin tonë të ngjyrave. Këto qeliza, kanë evoluar që të përshtaten shpejt me ndryshimin e kushteve të dritës.

Prandaj, pamja gjatë natës kërkon një periudhë kohore që të aktivizohet plotësisht.

Një arsye e mundshme evolucionare për këtë, është se njerëzit janë kryesisht krijesa të ditura, kështu që të parit tonë duhet të jetë shumë i pranueshëm për nivelet ditore të ndriçimit.

Dëshmi shkencore të epërsisë së parjes me njërin sy?

Cila është mundësia e kësaj hipoteze?

Është dëshmuar shkencërisht, se është e mundur të ruash pamjen e mirë gjatë natës, duke mbuluar ose mbyllur njërin sy.

Pilotët e bëjnë këtë edhe sot kur fluturojnë natën.

Problemi është se nuk ka asnjë dëshmi historike, që të përmendë përdorimin e mbulesave të syrit në funksion të këtij qëllimi nga piratët, ose luftëtarët e tjerë detarë, përcjell bota.al.

Gjithashtu, s’ka asnjë dëshmi arkeologjike për këtë ide, dhe është e vështirë të shihet se si kjo hipotezë mund të konfirmohet nga arkeologjia. Kështu, edhe pse është e besueshme, hipoteza mund të jetë e patestueshme.

Një pyetje tjetër, është se pse marinarët e asaj kohe nuk e përdornin të njëjtën mbulesë në njërin sy për të mbrojtur shikimin e tyre të përshtatur ndaj errësirës. Kjo do të kishte rritur shanset e tyre për sukses, në përpjekje për pushtimin e një anije armike.

Cilat janë përfundimet për këtë mister?

Ideja që piratët mbanin mbulesë në sy për të mbrojtur shikimin e tyre të përshtatur ndaj errësirës, për të luftuar nën kuvertë, është një teori interesante, dhe shkencërisht e besueshme duke pasur parasysh se si funksionojnë sytë.

Megjithatë, nuk përmendet kjo arsye në të dhënat historike, dhe asnjë mënyrë për ta konfirmuar atë në rrafshin arkeologjik.

Për pasojë, nuk është e mundur të provohet ose konfirmohet një hipotezë të tillë me të dhënat aktuale.

Çfarëdolloj teorie qoftë e saktë, mbulesa e njëri sy është një pjesë e rëndësishme e mësimeve moderne të piraterisë, dhe që kanë një arsye logjike se pse piratët e përdorën atë mjet dikur, dhe që sot mund të përmirësohet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Pse piratët mbulonin vazhdimisht njëri sy?

Pse piratët mbulonin vazhdimisht njëri sy?

Formacionet zyrtare: Unitedi dhe Arsenali zhvillojnë kryendeshjen kësaj xhiroje

Formacionet zyrtare: Unitedi dhe Arsenali zhvillojnë kryendeshjen kësaj xhiroje

Po niseshin për në punë, gruaja përplaset drejt në veturën e ndaluar të burrit të saj (Video)

Po niseshin për në punë, gruaja përplaset drejt në veturën e ndaluar të burrit të saj (Video)

Hysaj te Chelsea? Agjenti lë të hapura dyert

Hysaj te Chelsea? Agjenti lë të hapura dyert

Reagimi i pazakontë i vajzës që i propozon martesë partneri, bën xhiron e botës (Video)

Reagimi i pazakontë i vajzës që i propozon martesë partneri, bën xhiron e botës (Video)

Caktohet data dhe koha e zhvillimit të Superkupës së Italisë

Caktohet data dhe koha e zhvillimit të Superkupës së Italisë

Miliarderi më i vjetër në botë i ka 100 vjet, por çdo ditë shkon në punë – thotë se në shtëpi mërzitet

Miliarderi më i vjetër në botë i ka 100 vjet, por çdo ditë shkon në punë – thotë se në shtëpi mërzitet

Mourinho po shpreson në një rikthim te Reali

Mourinho po shpreson në një rikthim te Reali

Ana Kabashi shkëlqen me dukjen

Ana Kabashi shkëlqen me dukjen

Lori Hoxha vjen mjaft atraktive dhe me stil

Lori Hoxha vjen mjaft atraktive dhe me stil

Deshi ta di nëse burri po e tradhton, e vë në sprovë me një kolumbiane simpatike (Video)

Deshi ta di nëse burri po e tradhton, e vë në sprovë me një kolumbiane simpatike (Video)

Edhe Telekomi Britanik refuzon pajisjet e Huawei

Edhe Telekomi Britanik refuzon pajisjet e Huawei

Solari për Iscon: Lojtarët duhen të japin maksimumin për ta merituar formacionin startues

Solari për Iscon: Lojtarët duhen të japin maksimumin për ta merituar formacionin startues

Alketa Vejsiu nën ujrat e oqeanit, sjell pamje magjike

Alketa Vejsiu nën ujrat e oqeanit, sjell pamje magjike

Samsung mashtron me kamerën e Galaxy A8 Star duke përdorur një foto të realizuar me DSLR

Samsung mashtron me kamerën e Galaxy A8 Star duke përdorur një foto të realizuar me DSLR

Zyrtare: Ivan Gazidis, shef ekzekutiv i Milanit

Zyrtare: Ivan Gazidis, shef ekzekutiv i Milanit