Pse në Kosovë nuk mbillet luledielli (Video)

26.09.2018 22:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse në Kosovë nuk mbillet luledielli (Video)

Fejzulla Mustafa, tash e një vit, merret me prodhimin e vajit për ushqim, raporton KTV.

Por prej se ka dalë në treg, ai është dashur ta importojë lëndën e parë, vajin gjysmë të përpunuar.

Afër 1 milion litra vaj të parafinuar i blen vetëm brenda një muaji nga Bullgaria dhe Serbia.

Kjo meqë në vend nuk po gjen bujq, të cilët mbjellin luledielli.

Çmimi i vajit gjysmë të përpunuar në berzën ndërkombëtare lëviz nga 600 deri 700 euro për ton.

Për këtë, Mustafa tregon se importi i lëndës së parë ka ndikuar edhe në çmimin final të produktit.

Në Ministrinë e Bujqësisë tregojnë se ka rënie të interesimit të fermerëve për mbjellje të lulediellit.Këtë vit kanë aplikuar për subvencionim vetëm 5 fermerë për mbjelljen e gjithsej 8 hektarëve me luledielli.

Por të dhënat e Doganës së Kosovës tregojnë se ka rritje të përdorimit të lulediellit në vend. Sasia e importit ka shënuar rritje gjatë vitit 2016 e veçanërisht vitin e kaluar, me 1.7 milion kg. Ndërsa, këtë vit, në muajt janar – shtator janë importuar 1.3 milion kg fara luledielli.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Historia trishtuese e nxënëses nga Drenasi me hetuesin policor

Historia trishtuese e nxënëses nga Drenasi me hetuesin policor

Nesër në Kosovë, mot kryesisht i vranët

Nesër në Kosovë, mot kryesisht i vranët

Reagon Ismaili, kërkon masa të menjëhershëm ndaj kirurgut në Prizren

Reagon Ismaili, kërkon masa të menjëhershëm ndaj kirurgut në Prizren

Skandaloze: Kirurgu në Prizren kërcënon dhe fyen pacienten që rënkonte nga dhimbjet

Skandaloze: Kirurgu në Prizren kërcënon dhe fyen pacienten që rënkonte nga dhimbjet

Serbia i humb më shumë se nga 1 milion euro në ditë për shkak të taksës

Serbia i humb më shumë se nga 1 milion euro në ditë për shkak të taksës

Avokati nga Turqia ofron mbrojtje falas për të akuzuarit nga Gjykata Speciale

Avokati nga Turqia ofron mbrojtje falas për të akuzuarit nga Gjykata Speciale

Haradinaj mbledh nënkryetarët e AAK-së – diskuton për pozicionet e Qeverisë

Haradinaj mbledh nënkryetarët e AAK-së – diskuton për pozicionet e Qeverisë

Rritja e pagave rrezikon investimet kapitale në Kosovë

Rritja e pagave rrezikon investimet kapitale në Kosovë

Veseli: BE-ja po e rrënon çdo perspektivë të dialogut dhe fqinjësisë së mirë, Trepça ka qenë dhe do jetë e Kosovës

Veseli: BE-ja po e rrënon çdo perspektivë të dialogut dhe fqinjësisë së mirë, Trepça ka qenë dhe do jetë e Kosovës

Presidenti Thaçi në SHBA: Mbështetja e Uashingtonit është vitale për Kosovën

Presidenti Thaçi në SHBA: Mbështetja e Uashingtonit është vitale për Kosovën

Hoxhaj: Resurset kombëtare të Kosovës kurrë s’do të jenë pjesë e dialogut

Hoxhaj: Resurset kombëtare të Kosovës kurrë s’do të jenë pjesë e dialogut

Policia arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Policia arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Haradinaj priti të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Maqedonisë Veriore në Kosovë, Rexhep Saliu

Haradinaj priti të ngarkuarin me punë të Ambasadës së Maqedonisë Veriore në Kosovë, Rexhep Saliu

Sindikata e Punëtorëve të RTK-së reagon kundër vendimit të Kuvendit të Kosovës

Sindikata e Punëtorëve të RTK-së reagon kundër vendimit të Kuvendit të Kosovës

Mustafa i reagon ashpër BE-së për Trepçën: Një ditë do të na kërkoni që të mos marrim as frymë pa dialoguar me Serbinë

Mustafa i reagon ashpër BE-së për Trepçën: Një ditë do të na kërkoni që të mos marrim as frymë pa dialoguar me Serbinë

Rihapet Qendra e skijimit në Brezovicë

Rihapet Qendra e skijimit në Brezovicë