Pse Mimoza Kusari- Lila nuk e lejoi Pacollin, që AKR të hynte në koalicion parazgjedhor?!

12.03.2015 13:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse Mimoza Kusari- Lila nuk e lejoi Pacollin, që AKR të hynte në koalicion parazgjedhor?!

Kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari- Lila e cila po pretendon që të marrë edhe timonin e Aleancës Kosova e Re, e cila për disa vjet me radhë u udhëheq nga ana e Behgjet Pacollit, është ajo që i ka kontribuar shumë që kjo parti të mbetet jashtë Kuvendit.
Burime të Gazetës Blic brenda AKR-së kanë bërë të ditur se Kusari- Lila kishte insistuar me çdo kusht që të mos shkohet në koalicion parazgjedhor as me PDK-në e as me LDK-në.
“Kusari- Lila ka qenë kundër koalicionit parazgjedhor. Edhe pse ka qenë disponimi i shumicës së partisë që të shkohet në koalicion parazgjedhor, për faktin se e dinim fuqinë që e kishim si parti, zëvendëspresidentja e partisë ka këmbëngulur që të shkohet në zgjedhje vetëm”, tha ky burim.
Sipas këtij burimi, falë Mimoza Kusarit kjo parti sot është jashtë loje.
“Nuk i dijmë arsyet për këtë insistim të saj, mirëpo ky veprim i partisë për të garuar vetë, ka dëshmuar se ka qenë një gabim i pafalshëm”, thotë ky burim.
Lideri aktual, Behgjet Pacolli ka paralajmëruar se shumë shpejt do të largohet nga drejtimi i partisë, derisa sipas të gjitha gjasave ajo do të vij në krye të partisë.
Burime të Gazetës Blic kanë thënë se Kusari- Lila tashmë e ka edhe strategjinë se si ta drejtoj partinë dhe se si do të garoj në zgjedhjet e përgjithshme.
“Në zgjedhjet e ardhshme ajo nuk do të garoj sikurse në zgjedhjet e fundit. Ajo është në negociata me PDK-në që kurdo që mbahen zgjedhjet, të shkojnë në koalicion parazgjedhor”, tha ky burim.
Ndërkohë, Gazeta Blic ka provuar që të kontaktoj me zyrtarët e AKR-së për këtë çështje, mirëpo askush nuk ka pranuar që të flas rreth kësaj çështje.
Zëvendëspresidentja e AKR-së, Mimoza Kusari- Lila gjatë ditës së djeshme e ka pritur njeriun e dytë të PDK-së, Kadri Veselin. Kusari- Lila pos që e ka vlerësuar lartë këtë vizitë të Veselit në komunën e Gjakovës, ajo është kujdesur që t’ia bëjë edhe një befasi. Ajo e ka takuar Veselin me mësuesen e tij.
Mimoza Kusari- Lila ka qenë edhe zëvendëse e Hashim Thaçit, gjatë qeverisjes Thaçi 2./ Gazeta Blic

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kryetari i PDK’së: Hoti dhe Qeveri do të kolapsojnë shpejtë

Kryetari i PDK’së: Hoti dhe Qeveri do të kolapsojnë shpejtë

Veseli: Shumë shpejtë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Veseli: Shumë shpejtë vendi shkon në zgjedhje të jashtëzakonshme

Spadafora: Ja datat e konfirmuara për gjysmëfinalet dhe finalen e Kupës së Italisë

Spadafora: Ja datat e konfirmuara për gjysmëfinalet dhe finalen e Kupës së Italisë

Abazi: Kemi parë dosje e informacione të rënda për Thaçin

Abazi: Kemi parë dosje e informacione të rënda për Thaçin

Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

Veliu dezinfekton MPB’në dhe zyrën ku qëndroi Xhelal Sveçla

Veliu dezinfekton MPB’në dhe zyrën ku qëndroi Xhelal Sveçla

Kryeministri: Nuk jam i zemëruar me Osmanin që nuk udhëhoqi seancën

Kryeministri: Nuk jam i zemëruar me Osmanin që nuk udhëhoqi seancën

Afro-amerikani dhunon barbarisht një person

Afro-amerikani dhunon barbarisht një person

Pyetja prekëse e thënë nga një vogëlushe në drejtim të policisë gjatë protestave në SHBA

Pyetja prekëse e thënë nga një vogëlushe në drejtim të policisë gjatë protestave në SHBA

Kallxon Shala: Thaçi e Haradinaj më kanë ardhur në shtëpi në orën 1:00 pas mesnate

Kallxon Shala: Thaçi e Haradinaj më kanë ardhur në shtëpi në orën 1:00 pas mesnate

​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

​Vuçiq: Nuk do të jetë e lehtë për Serbinë, do të kemi presione për shkak të Kosovës

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Publikohen detaje të pakos stimuluese prej 130 miliardë eurosh të Gjermanisë

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Në Kosovë, shërohen tre pacientë, shtohën edhe pesë raste të reja me koronavirus

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Hoti falënderoi stafin shëndetësor për punën e palodhshme në përballje me pandeminë COVID 19

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri

Haxhi Shala i çel letrat, tregon me cilin ministër të NISMA-s i ka mbetur hatri

Kroatët bllokojnë një autobus me kosovarë në kufirin e tyre, kërkohet ndërhyrja e MPJ-së

Kroatët bllokojnë një autobus me kosovarë në kufirin e tyre, kërkohet ndërhyrja e MPJ-së