Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

15.09.2020 17:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

Ministri i Shëndetësisë së Zvicrës, Alain Berset, i ka kritikuar ata që marrin pjesë në tubimin e organizuar kundër strategjive të qeverisë zvicerane për parandalimin e koronavirusit.

Berest thotë se ky tubim i mbajtur në Cyrih, Gjenevë dhe Bernë është inicuar nga jashtë dhe është kritik sidomos për mbajtjen e maskave.
Gjithashtu, këtë lëvizje ai e cilëson në kundërshtim me vlerat zvicerane.

Berset thotë se qasja e Zvicrës për menaxhimin e virusit është e bazuar në fakte dhe duke u bazuar në masa globale, nuk është e rreptë.

“Unë kam pak simpati për tendencën aktuale për të mohuar virusin, i cili po shkakton shumë vuajtje në gjithë botën dhe madje akuzoj autoritetet për sjellje diktatoriale. Kjo është absurde. Zvicra është një nga vendet më liberale kur bëhet fjalë për masa”, deklaroi ai.

“Ne zbatuam ligjin për epidemitë e miratuara nga njerëzit. Për më tepër, Këshilli Federal ka vepruar gjithmonë me një sens proporcioni, gjithmonë duke u dhënë nevojave të shoqërisë dhe ekonomisë përparësinë më të lartë të mundshme.

“Epidemiologët na akuzojnë se kemi qenë shumë hezitues në lëshimin e kufizimeve dhe më pas shumë të shpejtë në rihapjen e tyre, është e pakuptimtë dhe e pandershme të na akuzosh për sjellje diktatoriale tani”, tha ai.

Berset u kritikua në mediat zvicerane këtë javë kur ai, së bashku me përfaqësuesit e departamentit të tij, siguruan publikun se virusi ishte nën kontroll, pavarësisht rritjes së normave të infeksionit.

Zvicra tani është zyrtarisht një zonë me rrezik të lartë për koronavirusin, sipas pragut të vendosur nga qeveria zvicerane.

Zyra Federale e Shëndetit Publik të Zvicrës (FOPH) regjistroi 5256 infeksione gjatë dy javëve të fundit – një rritje prej 16 për qind në krahasim me periudhën e mëparshme./Albinfo.ch

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

Pse ka kundërshtime për masat antiCovid në Zvicër?

Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

Në Gjilan sot janë shëruar 20 pacientë nga COVID-19

Prokuroria Speciale ngre tjetër aktakuzë ndaj Burdushit, akuzohet për shpëlarje parash

Prokuroria Speciale ngre tjetër aktakuzë ndaj Burdushit, akuzohet për shpëlarje parash

​Osmani për dialogun: Është gabim serioz që me Serbinë po hapen çështje të mbyllura ndër vite

​Osmani për dialogun: Është gabim serioz që me Serbinë po hapen çështje të mbyllura ndër vite

Thaçi pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri hungarez, Jozsef Bencze

Thaçi pranoi letrat kredenciale nga ambasadori i ri hungarez, Jozsef Bencze

Një i vdekur dhe 71 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Një i vdekur dhe 71 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Qeveria s’heq dorë nga mësimi online, nxënësit kërcënojnë me bojkot

Qeveria s’heq dorë nga mësimi online, nxënësit kërcënojnë me bojkot

​Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

​Parashikimi i motit për dy ditët e ardhshme

Krasniqi: Së shpejti funksionalizohet Spitali i Podujevës

Krasniqi: Së shpejti funksionalizohet Spitali i Podujevës

Izraeli mirëpret vendimin e Qeverisë së Kosovës për antisemitizmin

Izraeli mirëpret vendimin e Qeverisë së Kosovës për antisemitizmin

Ambasadori i Italisë takohet me Hysenin, flasin për liberalizimin e vizave

Ambasadori i Italisë takohet me Hysenin, flasin për liberalizimin e vizave

​Prodhuesit e qumështit njoftojnë Hotin për sfidat me të cilat po përballen

​Prodhuesit e qumështit njoftojnë Hotin për sfidat me të cilat po përballen

​Kurti: Adem Mikullovci ishte i denjë për ta quajtur Çaplini ynë

​Kurti: Adem Mikullovci ishte i denjë për ta quajtur Çaplini ynë

Gjuriqi ambasador i Serbisë në Uashington?

Gjuriqi ambasador i Serbisë në Uashington?

Kosova gati për takimin e ministrave të Transportit në Bruksel

Kosova gati për takimin e ministrave të Transportit në Bruksel

Polici që u plagos në sy nga eksplozivi në Prizren pritet nga Kryeministri Hoti

Polici që u plagos në sy nga eksplozivi në Prizren pritet nga Kryeministri Hoti