Pse është më pak e zakonshme astma tek fëmijët që jetojnë në fshat?

12.03.2018 18:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse është më pak e zakonshme astma tek fëmijët që jetojnë në fshat?

Ushqime që nuk kanë vlerë ushqyese, rrit rrezikun e astmës tek fëmijët.
“Konsumi i ushqimit të shpejtë është rritur në botë. Çokollatë, patate të skuqura, pije e butë, patate të skuqura dhe ushqime tjera të kontribuojë në zhvillimin e astmës, ne kemi gjetur se te fëmijët, astma më shumë është e lidhur me ushqim se sa të rriturit “, një studim nga Universiteti i Ulm, në Gjermani, i cilu u ndoq nga 50,000 fëmijë nga 20 vende midis 8 dhe 12 vjet.

Në fakt, një fëmijë një herë ose disa herë në javë nëse ushqehet me një hamburger, rreziku i astmës është më i lartë se sa për fëmijët që nuk hanë hamburger. Nëse një fëmijë ha tre ose më shumë hamburgerë në javë , rreziku i astmës rritet deri në 40 përqind, transmeton lajmi.net.

Rezultatet e studimit kanë treguar se astma ka më pak të ngjarë të ndodhin në fëmijët që jetojnë në fshat . “Incidenca e astmës te fëmijët që jetojnë në fshat është më pak se ata që jetojnë në qytet. Kjo është kryesisht për shkak të një dietë të shëndetshme. Fëmijët në fshat nuk hanë ushqim apo ushqim të shpejtë aditive, dhe janë më pak të ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit” , shtuan ata shkencëtarët. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këngët e dy shqiptareve po konsiderohen si himne të botërorit 2018

Këngët e dy shqiptareve po konsiderohen si himne të botërorit 2018

Munishi: Trajneri i Kroacisë ia ndërpreu oksigjenin Messit, Kroacia është ekipi më i mirë taktikisht që kam parë ndonjëherë

Munishi: Trajneri i Kroacisë ia ndërpreu oksigjenin Messit, Kroacia është ekipi më i mirë taktikisht që kam parë ndonjëherë

Babai filmon të bijën nga momenti i lindjes e deri te ditëlindja e saj e 18-të, dokumentoi ndryshimin ndër vite (Video)

Babai filmon të bijën nga momenti i lindjes e deri te ditëlindja e saj e 18-të, dokumentoi ndryshimin ndër vite (Video)

​Lëkura e skuqur tregon probleme me zemrën

​Lëkura e skuqur tregon probleme me zemrën

Aktorja nuk ftoi në dasmë kolegen: Nuk të ftova në dasmë se më vije lakuriq

Aktorja nuk ftoi në dasmë kolegen: Nuk të ftova në dasmë se më vije lakuriq

Lojtarët e Francës dominojnë formacionin e ditë së tetë të Kampionatit Botëror

Lojtarët e Francës dominojnë formacionin e ditë së tetë të Kampionatit Botëror

Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Eno Popi largohet nga ‘Wake up’ për një projekt tjetër, ku do ta shikoni sezonin e ri

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Trajneri i njohur, Munishi: Mund të më thonë se po bëhem si Mourinho – por me mua si trajner, Kosova do synonte kualifikimin në Botëror ose Evropian  

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Marinën 'e kryqëzojnë' për photoshop, Luana Vjollca bën reagimin emiocionues

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Pogba: Kante dhe Matuidi i kanë nga 15 mushkri

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Edhe pse kishte pësuar lëndime të rënda trupore në aksident trafiku, pacienti këndonte derisa mjekët i vënin allçi dhe ia shëronin plagët (Video)

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Zaimina Vasjari dhe Seldi kanë diçka për të thënë dhe nuk ka të bëjë me muzikën

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Performanca e artë e njeriut të ndeshjes, Modric me statistika të shkëlqyera ndaj Argjentinës

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Këto turiste seksi po e zbukurojnë secilin vend që po e vizitojnë

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?

Sa shpesh duhet të hajë fëmija mish të kuq?