Pse duhet të përdorni Messenger Lite në vend të Messenger?

12.10.2017 01:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse duhet të përdorni Messenger Lite në vend të Messenger?

Messenger Lite ishte një aplikacion i cili nuk duhej të stresonte harduerin e telefoni tuaj e as planin tarifor celular sa i përket konsumit të të dhënave mobile.

Ai u krijua fillimisht për vendet me infrastruktura të dobëta komunikimi. Aplikacioni zë vetëm 20MB hapësirë krahasuar me 100MB që zë aplikacioni origjinal si dhe konsumon më pak internet që do të thotë se përdoruesit mund të kursejnë ca para.

Aplikacioni daton që nga Tetori i vitit të kaluar dhe fillimisht u ofrua vetëm në Kenia, Tunizi, Malajzi, Sri Lanka dhe Venezuelë ndërsa në Prill të këtij viti u zgjeruar në 132 shtete përfshirë edhe Shqipërinë.

Messenger Lite është i disponueshëm në Android dhe dizajnuar për zona me internet 2G dhe rrjete të paqëndrueshme.

Ndërsa qëllimi i tij ishte të tërhiqte përdoruesit në vendet në zhvillim, aplikacioni mund të përdoret lehtësisht edhe në zonat rurale në Shqipëri ku i mungon rrjeti 3G apo 4G.

Aplikacioni nuk ka lojërat, as Messenger Day. Ai ka provuar të jetë shumë popullor tek shumë përdorues të cilët janë ankuar për mbingarkimin e aplikacionit kryesor Messenger.

A do të jetë i disponueshëm në iPhone?

Për fat të keq duhet të presin edhe ca. Duke qenë se telefonët Android janë më të përdorur në vendet në zhvillim, për këtë arsye Facebook lançoi një aplikacion të tillë.

Nuk dihet nëse Facebook do të publikojë një ditë një version të aplikacionit për iOS. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të humbësh peshë pa dietë është e mundur, ja se si

Të humbësh peshë pa dietë është e mundur, ja se si

Bleona kthehet sërish me Ganiun, këngëtarja publikon videon që shtoi dyshimet

Bleona kthehet sërish me Ganiun, këngëtarja publikon videon që shtoi dyshimet

Sokoli i kundërpërgjigjet Abedin Januzajt: Ju mund ta shihni djalin tuaj si funte, dollar ose euro, por ai është ylli shqiptar i futbollit

Sokoli i kundërpërgjigjet Abedin Januzajt: Ju mund ta shihni djalin tuaj si funte, dollar ose euro, por ai është ylli shqiptar i futbollit

Vendosin ta rinovojnë tualetin, çifti bashkëshortor gjejnë në mure fotografinë dhe mesazhin e fshehur 23 vite më parë (Foto/Video)  

Vendosin ta rinovojnë tualetin, çifti bashkëshortor gjejnë në mure fotografinë dhe mesazhin e fshehur 23 vite më parë (Foto/Video)  

Adi Krasta rikthehet në ekran, mësoni për planet e reja të moderatorit

Adi Krasta rikthehet në ekran, mësoni për planet e reja të moderatorit

Apple nuk do të përdorë më modemët e Intel

Apple nuk do të përdorë më modemët e Intel

Agim Ademi uron Prishtinën për fitoren e madhe

Agim Ademi uron Prishtinën për fitoren e madhe

Hëna e zezë, Astrologe Meri paralajmëron rënie për këtë shenjë horoskopi

Hëna e zezë, Astrologe Meri paralajmëron rënie për këtë shenjë horoskopi

A jeni ju shkaktari që fëmija “ha” emocionet e veta?

A jeni ju shkaktari që fëmija “ha” emocionet e veta?

Po shkëlqen në Kampionatin Botëror, Forsberg objektivi kryesor i Romës

Po shkëlqen në Kampionatin Botëror, Forsberg objektivi kryesor i Romës

Lapsi i Galaxy Note 9 do të jetë i pajisur me Bluetooth

Lapsi i Galaxy Note 9 do të jetë i pajisur me Bluetooth

Kjo iraniane mburret që ka të pasme seksi – por edhe që i flet katër gjuhë

Kjo iraniane mburret që ka të pasme seksi – por edhe që i flet katër gjuhë

Jennifer Lopez shfaq linjat pranë të dashurit

Jennifer Lopez shfaq linjat pranë të dashurit

Tjetër gol nga Prishtina, Januzi shënon të katërtin

Tjetër gol nga Prishtina, Januzi shënon të katërtin

Bie ‘shi i kuq’ banorët frikësohen se mund të jetë ndonjë ogur i keq (Video)

Bie ‘shi i kuq’ banorët frikësohen se mund të jetë ndonjë ogur i keq (Video)

Tre mënyra për t’u bërë më të lumtur brenda pak çasteve

Tre mënyra për t’u bërë më të lumtur brenda pak çasteve