Pse BQK nuk publikon emrat e bankave të dënuara që kanë dëmtuar 10 mijë klientë (Video)

20.06.2018 19:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pse BQK nuk publikon emrat e bankave të dënuara që kanë dëmtuar 10 mijë klientë (Video)

Banka Qendrore e Kosovës nuk po i tregon emrat e bankave që janë dënuar, pasi u vërtetua se janë dëmtuar financiarisht mbi 10 mijë klientë. BQK-ja pretendon të ndryshojë ligjin, në mënyrë që të hapen të dhënat për publikun, raporton KTV.

Organizata “Konsumatori” akuzon BQK-në se po e mbron interesin e Bankave Komerciale e jo të qytetarëve. Ndërkohë, qytetarët me vite enden nëpër gjykata për t’i kthyer mjetet e tyre.

6 mijë euro i kishte marrë kredi për të meremetuar shtëpinë Shiqeri Bujupi nga Arllati i Drenasit.
Por angazhimet e tij si deminues në Forcën e Sigurisë së Kosovës e kishin shtyrë atë që 4 mijë euro t’i mënjanojë në llogarinë e kursimeve, me pretendimin se do t’i duheshin më vonë.

Por me datë 6 qershor të 2010-ës, 2 mijë euro do të avulloheshin nga llogaria e tij e kursimeve, të cilat qenë tërhequr nga një person i tretë në një sportel në një degë të Bankës në Prizren.
Mijëra euro harxhoi Bujupi në tentativën e tij për të gjetur drejtësi për kursimet e tij, pasi ky rast thotë ta ketë dëmtuar si financiarisht ashtu edhe moralisht.

Sidoqoftë, pas shumë vjetësh, në prillin e këtij viti, Gjykata Themelore në Prizren vendosi në favor të tij, duke urdhëruar Bankën që t’ia kthejë atij shumën prej 2 mijë eurosh plus kamatën sa për një vit të kësaj shume të deponuar nëpër banka, e po ashtu të paguajë shpenzimet administrative.

Në këtë kohë u vërtetua edhe fakti se nënshkrimi i vënë në dokumentin e tërheqjes së parave ishte i falsifikuar.
Por lënda u apelua dhe tash Bujupi po pret gjykimin e radhës, para se të marrë kursimet.

“ Në tre vjetët e fundit, 10 mijë klientë janë kompensuar nga bankat, kjo pasi Banka Qendrore e Kosovës kishte vërtetuar se ata ishin plaçkitur në një formë apo tjetër nga bankat. Për këtë arsye, BQK-ja ka shqiptuar gjoba në vlerë deri në 50 mijë euro, por nuk tregon se cilat janë ato banka, pasi një gjë e tillë ndalohet me ligj për BQK-në”

Banka Qendrore e Kosovës thotë të jetë e interesuar që të ndryshojë Ligjin për Bankat, në mënyrë që të jetë me transparente përballë konsumatorëve dhe publikut.

Të njëjtën gjë e ka kërkuar edhe Organizata Konsumatori, pasi sipas kreut të saj, Selatin Kaçaniku, mos marrja parasysh e këtyre ankesave ka bërë që edhe numri i raportimeve ndaj këtij dëmi të ulet.

Kaçaniku thotë se mund të ekzistojë një lidhje mes Bankave Komerciale dhe Bankës Qendrore të Kosovës që ta ndalojnë këtë të fundit të dalë në krah të konsumatorit.

Rreth 350 mijë lëndë që kanë të bëjnë me të drejtat e konsumatorëve presin për t’u gjykuar.

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e  MSA-së

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e MSA-së

Haradinaj: Taksën e kemi vendosur si koalicion, jam duke e mbrojtur në emër të të gjithëve

Haradinaj: Taksën e kemi vendosur si koalicion, jam duke e mbrojtur në emër të të gjithëve