PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

19.02.2020 18:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

Me emërimin si kryeministër i Kosovës, Albin Kurti ka ndryshuar dhe është shpërfytyruar tërësisht. Kështu kanë deklaruar ish-partiakët e Kurtit nga PSD-ja. Nga partia që udhëhiqet prej Dardan Molliqaj thonë për Gazetën Express se ajo që është proklamuar si ndryshim i madh, nuk është asgjë më shumë se sa ndryshim i figurave menaxhuese.

Në të njëjtën ditë u pa duke u përkulur para varrit të ish-presidentit Ibrahim Rugova, e parë orë më vonë edhe duke i shtrënguar duart me presidentin e vendit Hashim Thaçin.

Me të dy këta, në më shumë se 20 vite karrierë Albin Kurti nuk ka pasur raporte të mira. Madje, me ish-presidentin Rugova inatet i ka mbajtur edhe pas vdekjes së tij, duke mos i shkuar për nderime te varri.

Gjërat ndryshuan kur Kurti themeloi qeverinë e re në koalicion me partinë e krijuar nga ish-presidenti.

Pak ditë më vonë, ai u pa për herë të parë në Velani duke bërë nderime para varrit të Rugovës, në shënimin e 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës.

Ani pse nuk ka shumë ditë që e ka marrë udhëheqjen e qeverisë, për Albin Kurtin po thuhet se ka ndryshuar rrënjësisht.

Kështu vlerësojnë edhe ish-partiakët e tij, Partia Socialdemokrate që udhëhiqet nga Dardan Molliqaj.

Nga PSD-ja i kanë thënë Gazetës Express se përkulja para varrit të Rugovës dhe shtrëngimi i dorës me Thaçin janë simbolika që paralajmërojnë një formë të re të Albin Kurtit. Kjo sipas tyre është formë e përkuljes dhe jo e pranimit të realitet.

“Përkulja në varrin e Ibrahim Rugovës e shtrëngimi i dorës së Hashim Thaçit janë simbolika që paralajmërojnë një formë të re të Kurtit që është më tepër ajo e përkuljes dhe e pranimit te realitetit, sesa e ndryshimeve të vërteta shoqërore. Por nën një petk të ri”, ka deklaruar për Gazetën Express, zëdhënësja e PSD-së, Natyra Kuçi.

Ajo shton se nuk është problematike pse Kurti i ka bërë këto veprime, por, që shton se problemi është te data kur ka ndodhur ato.

“Në vetvete nuk është problematike pse vizitohet presidenti i parë i Kosovës apo i zgjatet dora presidentit të tanishëm. Problemi është tek data e këtyre gjesteve”, shton ajo.

Sipas PSD-së, Kurti ka ndryshuar negativisht dhe është shpërfytyruar tërësisht.

“Jo vetëm që ka ndryshuar negativisht, por është shpërfytyruar tërësisht. Këto raste, e të tjera që kanë ndodhur e priten të ndodhin, tregojnë qartazi që ajo që është proklamuar si “ndryshimi i madh” nuk është asgjë më shumë sesa ndryshim i figurave që mund të menaxhojnë pak më mirë korrupsionin por nuk do të kontribuojnë në asnjë fushë për transformimin e sistemit ekonomik e politikë bërjes”, ka deklaruar Kuçi.

Vetëvendosje ishte ndarë në vitin 2018-të, derisa 12 deputetë kishin krijuar fillimisht një grup parlamentar të pavarur, e pastaj ishte formuar edhe Partia Socialdemokrate. Kryetar i parë i partisë ishte Shpend Ahmeti.

PSD-ja që në zgjedhjet e fundit kandidoi në koalicion me AAK-në nuk ka arritur që të sigurojë ndonjë ulëse në Kuvend të Kosovës. Pas zgjedhjeve të gjashtë tetorit, kryetar i ri i partisë është zgjedhur Dardan Molliqaj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali

63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Ish/ministri tash deputeti i Kosovës, u arrestua nga policia

Ish/ministri tash deputeti i Kosovës, u arrestua nga policia

Vetëvendosje: Tregoni Kryetarit të AAK’së se, personat e përmendur janë staf politikë, këshilltarë dhe asistentë

Vetëvendosje: Tregoni Kryetarit të AAK’së se, personat e përmendur janë staf politikë, këshilltarë dhe asistentë

Ishte me leukemi por doli edhe pozitiv në testin me Covid-19, kërkoi nga mjekët që ta shpëtojnë jetë dikujt tjetër, me 27 mars ndërron jetë 30 vjeçari

Ishte me leukemi por doli edhe pozitiv në testin me Covid-19, kërkoi nga mjekët që ta shpëtojnë jetë dikujt tjetër, me 27 mars ndërron jetë 30 vjeçari

PDK: VV po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë – të dënohet nga të gjithë

PDK: VV po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë – të dënohet nga të gjithë

Shkup: Mjekët kërkojnë nga qytetarët të mos fshehin informacionet epidemiologjike

Shkup: Mjekët kërkojnë nga qytetarët të mos fshehin informacionet epidemiologjike

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë, në total 106

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë, në total 106

Mustafa reagon pas deklaratës së Bahtirit dhe Bushatit: Ku e keni përgjegjësinë ndaj vendit, kombit e familjeve

Mustafa reagon pas deklaratës së Bahtirit dhe Bushatit: Ku e keni përgjegjësinë ndaj vendit, kombit e familjeve

Ministri i VV’së ushtron kallëzim penal ndaj Thaçit, “bëri thirrje që të mos respektohet vendimi për kufizimin e lëvizjes”

Ministri i VV’së ushtron kallëzim penal ndaj Thaçit, “bëri thirrje që të mos respektohet vendimi për kufizimin e lëvizjes”

Kurti e shkarkon një zëvendësministër nga radhët e 6 plus nuk tregon pse

Kurti e shkarkon një zëvendësministër nga radhët e 6 plus nuk tregon pse

Covid-19, nënshkruhet kontrata për ndihmën 5 milionëshe nga BE-ja për Kosovën

Covid-19, nënshkruhet kontrata për ndihmën 5 milionëshe nga BE-ja për Kosovën

Gucati: Deklarata e Bahtirit kërcënim për Thaçin dhe PDK-në

Gucati: Deklarata e Bahtirit kërcënim për Thaçin dhe PDK-në

Prokuroria interviston Agim Bahtirin për deklaratën e tij për “vëllavrasje”

Prokuroria interviston Agim Bahtirin për deklaratën e tij për “vëllavrasje”

Bahtiri: I kërkoi falje popullit për deklaratën rreth “konfliktit vëllavrasës”

Bahtiri: I kërkoi falje popullit për deklaratën rreth “konfliktit vëllavrasës”

Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative

Në Istog nuk ka të prekur me COVID-19, rastet e dyshuara dolën negative