PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”

08.05.2020 12:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”

Partia Socialdemokrate sot mbajti aksion simbolik përballë ndërtesës së qeverisë, ku theksuan se i ofrojnë çmimin Nobel për ekonomi ministrit në detyrë, Besnik Bislimit, për kontributin e tij në uljen e papunësisë në Kosovë gjatë kohë së pandemisë për ta bërë vendin e vetëm në botë që arrin këtë gjë.

PSD theksoi se kjo qeveri e ka humbur çdo marrëdhënie me realitetin.

“Pas sukseseve të mëdha në xhudo e muzikë, pas Majlinda Kelmendit, Rita Orës e Dua Lipës, vendi ynë shënohet në listën që ka prodhuar zbuluesin epokal të ekonomisë, Besnik Bislimi. Prej sot, nobeli për ekonomi e ka ndërruar emrin. Tash quhet ‘çmimi Besnik Bislimi për ekonomi’. S’mund të mos i atribuohej ky nder njeriut që me një të rënë lapsi, si Demokleu me shpatë na e uli papunësinë në 6.6 %”, thuhet në njoftim.

Sipas PSD-së, në anën tjetër, ministri Sveçla, para dy javësh tha se kjo Qeveri e ka menaxhuar krizën më se miri në glob.

“Deliri i kësaj Qeverie e ka humbur çdo marrëdhënie me realitetin. Aq e shprehur është kjo sa të mendosh që veç ‘popullit’ të tyre në Facebook, askush tjetër nuk është këtu për ta parë marifetin e tyre. Regjistrimin e punëtorëve pa kontrata po e quajnë ulje të papunësisë. 9946 punëtorë të rinj qenkan lajmëruar nga bizneset për të përfituar 170 euro nga pakoja emergjente, rrjedhimisht kemi 6.6 % ulje të papunësisë”.

Sipas kësaj partie, në kohën e ndalimit të gjithë aktivitetit ekonomik, papunësia ulet.

“Kjo është punë e paçme. Për ministrin Bislimi njerëzit janë shifra, kurse kalimi nga njëra kategori në tjetrën, veç ndryshim formule”, thekson PSD.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”

PSD: Çmimi Nobel quhet “Çmimi Besnik Bislimi për ekonomi”

TY rep artisti vdes nga coronavirusi

TY rep artisti vdes nga coronavirusi

Viktima e radhës e COVID -19, 77-vjeçari nga Rahoveci

Viktima e radhës e COVID -19, 77-vjeçari nga Rahoveci

Koreja e Veriut po ndërton një strukturë gjigante – ajo mund të mbajë raketa, të afta për të goditur SHBA-të

Koreja e Veriut po ndërton një strukturë gjigante – ajo mund të mbajë raketa, të afta për të goditur SHBA-të

Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Bislimi tregon për herë të parë raportin në mes Kurtit dhe Konjufcës

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd

Kurti thotë se Grenell e ndërroi qëndrimin e tij ndaj Serbisë pas vizitës në Beograd

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Miqësia e Rozeta Hajdarit me tenderuesin milionësh të KEK-ut nxitë dyshime për përzgjedhjen e Luigj Imerit

Selmanaj: Në raport me Serbinë, Qeveria Kurti i shkaktoi Kosovës dëmet më të mëdha që nga paslufta

Selmanaj: Në raport me Serbinë, Qeveria Kurti i shkaktoi Kosovës dëmet më të mëdha që nga paslufta

Haziri: Nuk kam besuar që Hoti do të pranonte të propozohej për kryeministër

Haziri: Nuk kam besuar që Hoti do të pranonte të propozohej për kryeministër

28 të shëruar e vetëm një rast i ri me Covid-19 në Kosovë

28 të shëruar e vetëm një rast i ri me Covid-19 në Kosovë

Nga një muaj paraburgim për dy persona të dyshuar për vrasje

Nga një muaj paraburgim për dy persona të dyshuar për vrasje

Gruaja nga Dragashi ndërroi jetë, bashkëshorti i saj shërohet nga COVID-19

Gruaja nga Dragashi ndërroi jetë, bashkëshorti i saj shërohet nga COVID-19

Veseli: Heroin Bahri Fazliu, jam krenar që kam bashkëpunuar ngushtë me të

Veseli: Heroin Bahri Fazliu, jam krenar që kam bashkëpunuar ngushtë me të

Deputetja e PDK’së: Emëroi Veljkoviqin në kabinetin e tij, Kurti ka fyer UÇK-në dhe viktimat e luftës

Deputetja e PDK’së: Emëroi Veljkoviqin në kabinetin e tij, Kurti ka fyer UÇK-në dhe viktimat e luftës

Maqedonia e V. përgatitet për zgjedhje në kohë pandemie

Maqedonia e V. përgatitet për zgjedhje në kohë pandemie

Pas deklaratave të Borellit për kufijtë, Gjermania: Një marrëveshje që i kontribuon stabilitetit të rajonit është e mirë për Kosovën

Pas deklaratave të Borellit për kufijtë, Gjermania: Një marrëveshje që i kontribuon stabilitetit të rajonit është e mirë për Kosovën