Prova të reja për vrasjen e Ivanoviqit, shumë dëshmitarë të intervistuar

18.05.2019 22:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prova të reja për vrasjen e Ivanoviqit, shumë dëshmitarë të intervistuar

Ngjarja e 16 janarit të vitit të kaluar po vazhdon të sfidojë organet e drejtësisë në Kosovë.

Saktësisht në mëngjesin e 16 janarit të 2018-ës, para zyrave të partisë SDP-së në Mitrovicën e veriut, ishte qëlluar për vdekje ish-kryetari i saj Oliver Ivanoviq.

Rasti ‘Ivanoviq’ ishte bërë ‘mollë sherri’ e arsye përplasjeje mes organeve të drejtësisë të Kosovës dhe atyre të Serbisë, me akuza e kundër-akuza sa i përket bashkëpunimit reciprok për zbardhjen e rastit.

Shpresa për zbardhjen e rastit u ngjall kur Prokuroria Speciale e Kosovës njoftoi për arrestimin e tre personave që dyshohet se ndërlidhen me vrasjen.

Të njëjtit u arrestuan në nëntor të vitit të kaluar, mirëpo në pranga nuk përfundoi edhe i dyshuari tjetër, Milan Radojiçiq.

Ani pse kanë kaluar gati gjashtë muaj nga aksioni i arrestimit të tyre, Prokuroria Speciale nuk ka ngritur ndonjë aktakuzë.

Në lidhje me këtë çështje, zëdhënësi i Prokurorisë Speciale, Ekrem Lutfiu ka thënë për lajmi.net se ata janë ende në fazën e hetimeve.

Ai thotë se janë intervistuar një numër i konsiderueshëm i dëshmitarëve.

“Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ende është në fazën e hetimeve të këtij rasti, jemi në grumbullimin e të dhënave/ provave, si dhe, janë intervistuar një numër i konsiderueshëm i dëshmitarëve lidhur me këtë çështje”, ka thënë Lutfiu.

Teksa ka shtuar se së fundmi, Prokuroria Speciale ka zgjeruar hetimet edhe për dy persona të tjerë.

“Prokuroria Speciale së fundmi ka zgjeruar hetimet në lidhje me rastin edhe për dy persona të tjerë, jemi në fazën fillestare si dhe dyshimet ndërlidhen me veprën penale të krimit të organizuar”, ka thënë në fund Lutfiu.

E drejtësisë duke se do t’i shpëtojë i konsideruari si ‘koka’ e mafisë në Mitrovicën e Veriut, Milan Radojiçiq.

I njëjti, në mungesë nuk mund të gjykohet, ose Prokuroria të ngris aktakuzë ndaj tij.

Avokati Tomë Gashi ka bërë të ditur se Prokuroria Speciale në këtë rast nuk mundur të ngrisë aktakuzë ndaj të pandehurit i cili është në arrati.

Ai thotë se procedura penale në këtë rast pezullohet deri sa i njëjti të sillet para organeve të rendit.

“Prokuroria në këtë rast nuk mund të ngris aktakuzë ndaj tij nëse ai është në arrati. Në këtë rast, procedura penale ndaj tij nuk pushon, por pezullohet përkohësisht deri sa ai të gjendet dhe të sillet para organeve të rendit”, ka sqaruar avokati.

E pikërisht për Radojiçiqin, Prokuroria kishte lëshuar fletë-arrest, për sjelljen e tij para organeve të drejtësisë.

Mirëpo deri më tash, nënkryetari i Listës Serbe që konsiderohet si shumë i afërt me kryeministrin Haradinaj nuk është sjellë para Gjykatës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve